Recenze Logitech Quickcam Sphere: tato kamerka vás dostane

Logitech Quickcam Sphere je v rozumné cenové kategorii unikátní webovou kamerkou, díky vestavěným motorkům a analýze obrazu se totiž umí neustále zaměřovat na vaši tvář před objektivem, i když se volně pohybujete po místnosti.
Recenze Logitech Quickcam Sphere: tato kamerka vás dostane

Quickcam Sphere jsme poprvé viděli ještě ve fázi prototypu na Invexu, nedlouho poté byla oficiálně uvedena na trh a nyní ji konečně můžeme podrobit i zevrubnému redakčnímu testu.

Klepněte pro větší obrázekZatímco běžné kamery se snažíte pracně umístit tak, abyste jakž takž byli v záběru, zde toto odpadá. Kamera má vestavěné motorky umožňující natáčení do boků a naklánění nahoru a dolů. S tím je spojené i inteligentní zaměřování snímané osoby, takže se kamerka neustále natáčením snaží dostat osobu do optimálního záběru. Tuto unikátní schopnost navíc kamera spojuje s velmi slušnou optikou, takže snímaný obraz působí příjemným přirozeným dojmem i za horších světelných podmínek.

Kamera vypadá na pohled jako černý dvoudílný sněhulák, spodní část má funkci těžítka a zajišťuje stabilitu kamery. Je v ní také integrován mikrofon. Horní kulová část s vestavěnou optikou tvoří základ inteligence celé kamery. V základní konfiguraci je kamera vhodná pro umístění na monitor, při postavení na stůl totiž čočka stále kouká nahoru a nevyužije se dostupný rozsah pro ladění sklonu záběru. Proto je v balení také prodlužovací tyčka, díky které se optická část posune při umístění na stole zhruba do výše očí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bez tyčky je kamera vhodná k umístění na monitor, se stopkou jí to naopak  nejlépe sluší na pracovním stolu. Natáčí se celá horní část kamery. výškově se ale naklání jen vnitřní blok s optikou. Mikrofon je schován v dolním bloku pod logem Logitechu.

Mimo natáčení obrazu umí kamera využívat i automatický digitální zoom (optický nečekejte), díky čemuž se tvář na snímaném záběru může i přiblížit, aby se lépe vyplnila plocha obrazu.

Samozřejmě nejvíce jsme byli zvědaví na analýzu obrazu, především na rychlost a robustnost rozpoznávání. Je třeba uvést, že přes původní dohady není kamera výrazně optimalizována na rozpoznávání lidské tváře. Bere v záběru prostě něco, co by mohla být lidská tvář, přičemž tato kritéria jsou poměrně volná. Nehledá to oči nebo pleťovou barvu, spíše se snaží najít detekcí hran plochu stejné barvy o přibližné velikosti obličeje. Zareaguje na nastrčenou dlaň, nepohrdne krabicí od bot nebo monitorem, prostě když zrovna není v záběru člověk, dokáže zabloudit na poměrně nelogické objekty. Pak je nutné jí trochu pomoci a buď nastavit kameru do výchozí polohy nebo se snažit vejít před objektiv a nechat na sebe zaměřit automatiku kamery.

Rychlost zaměřování není nějak mimořádná, stačí rychlejší pohyb a kameře snadno uniknete. Přesto se při běžném pohybování před počítačem, kdy se tu odsunete, tu si sáhnete do zásuvky pro papíry, kamera zaměřuje velmi čistě.

Klepněte pro větší obrázek

Podívejte se na video:
Záznam z kamery s ukázkou zaměřování osoby spolu s komentářem (2,3 MB, WMV)
Předvedení rychlosti natáčení a možných úhlů kamery (455 kB, WMV)

Automatické rozpoznávání můžete vypnout a optiku kamery natočit či naklonit do libovolné vlastní pozice. Musím ale říci, že je to poměrně škoda, ač třeba není rozpoznávání úplně neprůstřelné, je prudce návykové a budete se po chvíli divit, proč si někdo vůbec kupuje klasické nepohyblivé webové kamerky.

Kamera je určena pro rozhraní USB 2.0, ale i na starším USB s ní nejsou problémy, jen nemůže plně využívat vyšších nabízených rozlišení (640x480, 1024x768), kdy je obraz přece jen trhanější. Základních 320x240 jde využívat bez problémů. K počítači se připojuje příjemně dlouhým 2,5metrovým kabelem, takže s vhodným umístěním zřejmě nebudou větší problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní možnosti nastavení kamery: video, audio a sledování osoby, je tu důležité tlačítko s domečkem, které vrátí kameru do základní polohy.  * Pro snímání videa a fotografií můžete využít dodávaný program Quick Capture, tímto programem bylo ostatně sejmuto i ukázkové video.

Programové vybavení kamery zahrnuje základní konfigurační program, utilitu pro snímání videa a obrázků a rozcestník na komunikační programy s podporou videa. Podporován je tam MSN, Windows a Yahoo! Messenger, doplňkem je program pro posílání e-mailů s videem.

Bohužel se zatím ukazuje, že jemná mechanika uvnitř kamery je citlivější na zacházení. Podle šrámu na kulovém vrchlíku kamery se dalo usoudit, že nejsme první, kdo tuto kameru testuje, a současně že ten předchozí testér s ní nezacházel zrovna šetrně. Kameře tak občas vypovídalo službu nastavení sklonu objektivu, a kamera se tak jen natáčela do stran. Po chvíli se ale zase rozpohybovala. Rovněž stabilita řešení "oko na stopce" není nejlepší a kamera se snadno převrhává. To nic ale nemění na faktu, že když ji postavíte na stůl a jste na ni rozumně hodní, pracuje zcela spolehlivě. Zde je tedy prostor pro další zlepšování a další verze budou zřejmě robustnější.

Kamera je na našem trhu k dispozici za sympatickou cenu kolem pět tisíc Kč a může tak být vítaným dárkem pro zapálené počítačové nadšence. Zaměřování osoby před objektivem v praxi funguje na použitelné úrovni a byť je rozhodně co zlepšovat, kamera má vyšší užitnou hodnotu než současné obyčejné webové kamery.

Logitech Quickcam Sphere
Webová kamera s mechanickým otáčením a nakláněním, která sleduje váš pohyb
Fotografie až 1280x960; video až 640x480 30 snímků/s
Otáčení v rozsahu 180° ve vodorovném směru a 60° ve svislém směru
Polohovatelný stojánek o výšce 22,8 cm umožňuje zvednout kameru do úrovně očí
Integrovaný mikrofon
Software pro automatické sledování tváře
Pro operační systémy Windows® 2000, ME, XP a Mac® OS 10.1.5
Dvouletá záruka od výrobce
Cena: 5 137 včetně DPH

Zapůjčil: Logitech

Diskuze (6) Další článek: Nové verze produktů McAfee SpamKiller a GroupShield pro Lotus Domino

Témata článku: Windows, Video, Logitech, Lidská tvář, Tyčka, Sledování osob, Recenze, Optický audio kabel, Sledování TV, Sněhulák, Vhodný monitor, Vhodná rychlost, Stopka, Webová kamera, Postavená kamera, QUIC, Optická část, XPU, Kamera, Vestavěná kamera, Optický digitální audio kabel, Dodávaný program, Mikrofony, Rozpoznávání, Základní programSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Stárneme. Mobily nás nudí, ani Apple nenadchne. Ale pořád se něco děje (Podcast Živě)
Karel KiliánPetr Urban
Podcast ŽivěSmartphoneVirtuální realitaPočítačeSociální sítě
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA