Recenze Logitech MX 500: dobrá volba pro hráče

Počítačové a zvláště pak akční hry se stávají fenoménem doby. Chcete-li je hrát dobře, pak je potřeba kromě spousty znalostí a zkušeností také moderní hardware. Nejvíce diskuzí v této souvislosti vyvolávají počítačové myši a tato recenze vám přiblíží jednu z nejkvalitnějších, kterou lze na současném trhu koupit.
Recenze Logitech MX 500: dobrá volba pro hráče

Na dnešním trhu jsou prakticky pouze dvě společnosti, které produkují kvalitní optické myši – Microsoft a Logitech. Měřítkem kvality můžeme zvolit různé aspekty, tím nejdůležitějším je však bezesporu kvalita snímání. Microsoft a jeho technologie InteliEye měla poměrně dlouhou dobu navrch nad konkurentem z Logitechu. Ten sice disponoval svou Mouseman Dual Optical se dvěma optickými čidly, ale myš stále nesplňovala ty nejpřísnější požadavky. Je známé, že hardware dostává nejvíce zabrat v případě hraní počítačových her - i u myší je tomu tak. Nejmarkantněji se rozdíl mezi jednotlivými produkty projevuje při velmi rychlém rovnoběžném pohybu po podložce. Myš se často tzv. „utrhne“, což znamená, že místo přímky je trajektorií kurzoru křivka a kurzor skončí svojí dráhu u horního či spodního okraje obrazovky. To byl problém i modelu Mouseman Dual Optical a Logitech proto přišel s novou technologií MX, která ho má opět katapultovat na vrchol. Řada MX se sestává z myší MX 300, MX 500 a MX 700, z nichž poslední je bezdrátová. My se zaměříme na typ MX 500, která se zdá být pro hraní her z této řady tvarově i funkčně nejvýhodnější.

Klepněte pro větší obrázek

Optický výkon

Jak již bylo naznačeno, čidlo MX se stalo dalším (po InteliEye), které „neutrhnete“. Co se za touto změnou skrývá?

Klepněte pro větší obrázek

Nejpodstatnější změnou myší řady MX je zkvalitnění obrazového procesoru. Ten zaznamenává a zpracovává data, která snímá optický senzor. Hodnota se udává v megapixelech za sekundu a u technologie MX činí 4,7 MP/sek, což je o 60 procent více než u nejlepších konkurenčních myší. Toto zlepšení znamená mnohem lepší pohyb na složitých površích a při velkých rychlostech pohybu.

Klepněte pro větší obrázek

Další změnou je zvětšení senzoru. Tak se k obrazovému senzoru dostane více dat a pohyb myši se tím zpřesňuje. Přesnost je dána i jejím rozlišením, které činí 800 dpi. Ve hrách se tak můžete těšit na plynulejší a přesnější pohyby.

Design

Designově se MX500 velice podobá Dual Opticalu. Hlavním rozdílem je přidání nových tlačítek. Nad a pod kolečkem jsou tlačítka, která vykonávají totéž, co pohyb kolečkem v příslušném směru. Kolečko pak funguje také jako tlačítko. Pod tlačítkem dolů naleznete ještě jakési „okenní“ tlačítko (tlačítko s ikonou "oken"), které po nainstalování ovladačů funguje jako Alt-Tab kombinace.

Klepněte pro větší obrázek

Na levé straně myši jsou tlačítka dvě. V prohlížeči se chovají jako „zpět“ a „vpřed“. Ve hrách se s nainstalovanými ovladači chovají jako jedno tlačítko – MOUSE4. Bez ovladačů jako tlačítka dvě – MOUSE4 a MOUSE5 (MOUSE5 ovšem nefunguje v každé hře). Tato tlačítka jsou umístěná nad palcem, zatímco u Dual Optical byla pod ním, ale na tuto změnu si lze zvyknout velmi rychle.

Klepněte pro větší obrázek

Proměnou prošlo i standardní levé a pravé tlačítko. Namísto samostatných částí které jste mačkali, je u MX 500 zhotovena vrchní část z jednoho kusu plastu. Zdá se, že myš je tak méně náchylná k mechanickému poškození, nicméně se jedná převážně o estetickou změnu. Při hraní jsem nijak nepozoroval změnu reakční doby pod vlivem této úpravy tlačítek. Celkově je design velmi povedený, myš padne do ruky a ergonomie je precizní - je mi ale jasné, že to může být subjektivní a někomu nemusí svým tvarem MX500 vyhovovat.

Ovladače

Ovladače dodávané na cédéčku mají několik chyb! Zejména scrolování působí poněkud divně. Obraz se jakoby posune správným směrem, poté poskočí o kousek opačným směrem a poté opět správným směrem. To způsobuje jakési „lagy“.

V případě nainstalování dodávaných ovladčů si komfortu kolečka neužijete ani v některých hrách, kde se MX 500 chová jako myš bez kolečka. Tento problém lze však řešit nainstalováním tohoto patche:

Ovladače sice umožňují přenastavení funkce tlačítek, stejně tak jako aktivaci „okenního“ tlačítka, ale hráč toto nepotřebuje. Pro něj je v případě nainstalování driverů největším problémem to, že ovladače zcela deaktivují, v některých hrách důležité, tlačítko MOUSE5. Proto doporučuji pro hry nainstalovat defaultní ovladače systému Windows.

Pro kancelářské použití se možná nainstalování ovladačů vyplatí, software Mouseware 9.7 poslouží při nastavování včetně konfigurace funkcí pro osm tlačítek. Logitech MX500 je pak kompatibilní jak s Windows, tak s platformou Mac a lze ji připojit pomocí konektoru USB, nebo PS/2 (pouze za použití dodávané redukce). Nicméně jsem na vážkách, zda je pro kancelářské účely nutná tak kvalitní myš.

Hodnocení

Vzhledem k tomu, že Logitech MX 500 patří do absolutní myší extratřídy, není její cena vysoká. Lze ji pořídit za cenu okolo 1400 Kč. Hráčům ji mohu jedině doporučit a jediným problémem jsou tedy ovladače, takže se vyplatí pozorně sledovat web Logitechu a počkat si na možné uveřejnění jejich nové verze nebo záplat. 

Plusy

  • kvalitní zpracování
  • rychlost snímání
  • rozlišení
  • design
  • ergonomie

Mínusy

  • ovladače
  • cena

 

Zapůjčil: Logitech (www.logitech.cz)

Diskuze (25) Další článek: KaZaA Lite K++ 2.1.0 i v češtině

Témata článku: Hardware, Software, Microsoft, Logitech, Kvalitní kousek, Ovladač, Tlačítko, Opačný směr, Hráč, Recenze, Logitech MX, Změna dráhy, Log, Dual, Povedený design, Dobrá volba


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů