Recenze Logitech Cordless Desktop MX for Bluetooth

Svými bezdrátovými řešeními získal Logitech značný věhlas, nyní se plnou vervou pouští i do podpory Bluetooth. Logitech Cordless Desktop MX for Bluetooth navazuje na úspěšnou kvalitní řadu MX a potvrzuje punc solidnosti.

Moderní doba čím dál více fandí bezdrátovým řešením. Pevné telefonní linky byly vytlačeny mobilními telefony, pro přístup na internet se do budoucna počítá spíše s Wi-Fi nebo mobilními sítěmi třetí generace. A co komponenty, které nejsou přímo vestavěny v počítači, jako například klávesnice nebo myš? Přece je nebudete připojovat pomocí drátů!

Bluetooth? Jistě!

Bezdrátových klávesnic i myší je na trhu mnoho, a docela dlouho se zdálo, že už není příliš co vymýšlet. Vývojáři Logitechu (podobně jako u Microsoftu) se ale pustili novou cestou bezdrátového standardu Bluetooth. Vybavili jím hned čtyři svoje novinky – z oblasti mobilní komunikace náhlavní soupravu Bluetooth Headset, z počítačové branže pak myšku MX900, a balíky klávesnice a myši diNovo Media Desktop a Cordless Desktop MX for Bluetooth. Tentokrát se podíváme na poslední jmenovanou soustavu.

Klepněte pro větší obrázek

Sestavu Cordless Desktop MX for Bluetooth tvoří několik dílčích zařízení, všechna s podporou Bluetooth: klávesnice, myš a základna - hub. Klávesnice je ergonomická, její plochá konstrukce umožnila v podstatě nulový náklon jednotlivých kláves. I když mám raději světlejší barevné odstíny, kombinace tmavého a stříbřitého odstínu působí stylově a dodává klávesnici nádech výjimečnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Tloušťka klávesnice je opravdu minimální, pochopitelně jde ale zvednout na nožičkách.

Naprogramuje si vše, co potřebujete

Klepněte pro větší obrázekKromě běžných alfanumerických, numerických a ovládacích tlačítek najdete na klávesnici spoustu programovatelných kláves. Úplně vlevo jsou tlačítka pro rychlé otevření webových stránek a návrat o jednu stránku zpět, nad nimi (opět programovatelná) rolovací klávesa, kterou obvykle najdete pouze na myších.

Klepněte pro větší obrázek
Navigační tlačítka v pravém horním rohu klávesnice obsahují rychlé spouštění aplikací. A to včetně nakupování na internetu.

Po obou stranách horní části klávesnice je vždy pětice tlačítek s předdefinovaným rychlým přístupem k vybraným funkcím, mezi nimi je umístěno propracované centrum ovládání médií. V něm můžete rychle přehrávat, zastavovat či přetáčet multimediální soubory, velmi jsem ocenil zejména kulaté tlačítko pro nastavení hlasitosti přehrávače. Ke spodní části lze připojit plastovou podložku pod ruce. Klávesnice nemá žádné diody, ale aktivované funkce typů tlačítek Lock signalizuje dočasnou informací na displeji monitoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Tlačítka pro ovádání médií obsahují příjemný otočný regulátor hlasitosti.

Bluetooth k Bluetoothu sedá…

Myška je poněkud větší, což je vzhledem k bezdrátovému provozu nutné, ale její design je propracován tak, aby přesně padla do ruky. Během používání jsem s ní neměl problémy, oproti jiné bezdrátové myši nejmenované značky nabízí vyšší přesnost a subjektivně pohodlnější ovládání, takže po této stránce bych ji hodnotil jako nadprůměrnou.

Klepněte pro větší obrázek

Myška z více úhlů. jedná se o klasickou konstrukci Logitechu, zde ale s podporou Bluetooth.

Myš obsahuje vylepšený optický systém snímání MX Optical Engine, vyvinutý ve spolupráci s firmou Agilent Technologies, s rozlišením 800 dpi. Tento systém dokáže zachytit až 4,7 miliónu obrazových bodů za sekundu – na takovou hodnotu zatím nedosáhla žádná jiná současná myš. Vylepšená optická technologie tak zajistí přesný pohyb kurzoru i při rychlých pohybech ruky se zrychlením až 10G, a navíc je tolerantnější k vícero druhům povrchů – nečiní jí problém zpracovat signál při pohybu na stole, podlaze, stěně, „na koleně“, dokonce i na koberci.

Myš nabízí dvě tlačítka pro pohyb nahoru a dolů v dokumentech, pochopitelně nechybí ani rolovací kolečko. Na levé straně najdete ještě dvě tlačítka pro pohyb vpřed a vzad v prohlížeči. Myšku pohání tužkové akumulátory, k dobíjení slouží rychlonabíjecí základna; plné kapacity baterií dosáhnete po třech nabíjecích cyklech, myš pak vydrží poměrně dlouho. Po dobu intenzivního týdenního testování se mi ji vybít nepodařilo.

Nabíječka i vysílačka

Základna pracuje nejen jako nabíječka myši, ale také jako přijímač a vysílač signálu Bluetooth. Můžete k ní tedy připojit nejen myš a klávesnici, ale jakékoliv Klepněte pro větší obrázekBluetooth zařízení, které má smysl s počítačem propojovat – například mikrofon, sluchátka, tiskárnu s Bluetooth adaptérem, kapesní počítač nebo třeba mobilní telefon. Zejména propojení s mobilem se hodí používat v kombinaci s dodávaným softwarem Mobil Suite, který umožňuje například synchronizovat kontakty a SMS v mobilu, posílat textové zprávy z PC komfortněji za použití klávesnice.

Před aktivním využíváním sestavy je nejprve nutné k počítači a zároveň také do elektrické sítě připojit základnu. Poté odstraníte žlutý ochranný štítek ze spodní plochy myši a vložíte ji do základny, kde se nabije. Vybitou baterii signalizuje červeně blikající dioda v horní části myši. Při nabíjecím procesu se barva změní na zelené blikání, dokončení nabíjení pak prozradí trvale svítící zelené světlo po dobu pěti minut.

Do klávesnice ještě zbývá vložit čtyři tužkové baterie. Jako u jiných bezdrátových řešení je nutné zařízení spárovat. Vždy nejprve stisknete párovací tlačítko na základně a poté na připojovaném zařízení, případně nainstalujete ovladače a spárujete. Párování stačí provést pouze jednou, zařízení si už pak na sebe „pamatují“.  Klávesnici i myš můžete používat, aniž byste nainstalovali do systému podporu Bluetooth, podpora Bluetooth je ale nutná pro připojení dalších zařízení, jako třeba toho mobilu.

Deset metrů bez drátů

Dosah klávesnice i myši od základny připojené k počítači je slibovaných deset metrů v otevřeném prostoru, jsou-li v cestě překážky, dosah se zkracuje, ale nijak výrazně; až do zhruba sedmi metrů kdy nejsou pro úspěšný přenos problémem ani tři stěny v cestě. V balení najdete kromě hardwaru také stručný manuál a cédéčko s ovladači.

Technologie Bluetooth patří zatím k těm dražším, cena celé sestavy Logitech Cordless Desktop MX for Bluetooth je ale poměrně odpovídající a jen těšně převýšila hranici šesti tisíc korun. Vzhledem k jejím možnostem a v porovnání cena/výkon se jedná o poměrně slušnou nabídku.

Logitech Cordless Desktop MX for Bluetooth
Zdroj: Logitech
Telefon: 224 220 544
Web: www.logitech.cz
Cena sestavy: 6 090 Kč včetně DPH
Poskytovaná záruka: 5 let

Klady a zápory

+ dosah vysílače Bluetooth
+ intuitivní klávesová podpora multimédií
+ vylepšený optický snímač
+ výdrž
- méně čitelné popisky některých programovatelných kláves

Základní parametry:

rozměry klávesnice(v × š × h) 56 × 470 × 193 mm
počet kláves 104 + 18 programovatelných
připojení PS/2
technologie připojení Bluetooth
dosah vysílače až deset metrů
obsah balení hub, myš, klávesnice, manuál, CD s ovladači

Diskuze (29) Další článek: Servery Debianu byly napadeny hackerem a odstaveny

Témata článku: Bluetooth, Bezdrátové nabíjení, Logitech, Sestavy, Moderní doba, REC, Otočný regulátor, Přesný pohyb, Tmavý odstín, Připojená klávesnice, Blikající dioda, Klávesnice bluetooth, Tiskárny štítků, Wi-fi a Bluetooth, Ergonomická klávesnice, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Cord, Rychlé nabíjení, Zelené světlo, Standard bluetooth, Spodní odstín, Mobilní nabíječka, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Úspěšný přenos, Zelená dioda


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 43Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor