Recenze Linspire five-0: Linux na doma, druhý pokus

Linspire jsme, ještě pod jménem Lindows, představovali jako linuxovou distribuci vhodnou pro domácí použití. Za dva roky se sice mnohé změnilo, ale Linspire nadále zůstávají pravděpodobně nejvhodnější linuxovou distribucí pro domácí počítač. Přestože se to linuxovým puristům vůbec nelíbí.
Recenze Linspire five-0: Linux na doma, druhý pokus

Související odkazy

Slovník
broadband
desktop
DHCP
linux
Mass Storage
MP3
OEM
RAID
SCSI
server
virtuální

Operační systém Linspire je vyvíjen stejnojmennou společností, kterou založil Michael Robertson, zakladatel portálu MP3.com, poté, co svůj hudební portál prodal. Cílem Linspire je nabídnout alternativu k operačním systémům společnosti Microsoft se srovnatelným uživatelským komfortem, bez nutnosti práce s řádkovými příkazy či ruční editace konfiguračních souborů. A zatím se Linspire daří.

Napínavý začátek

Testování Linuxu je pro uživatele Windows vždy spojeno s trochou exotiky. V případě instalace Linspire 5.0 ale došlo na víc než na exotiku, a to kvůli problematické konfiguraci testovacího stroje, na níž bylo zábavné instalovat i Windows XP. To kvůli tomu, že deska podporuje nativně pouze 2 ATA zařízení, zatímco v systému sídlí celkem čtyři. Windows se podařilo nainstalovat tak, že na primární ATA řadič byl nejprve připojen jeden disk a CD mechanika a po nainstalování operačního systému byly na primární ATA řadič umístěny optické mechaniky. Oba pevné disky jsou pak připojeny na ATA RAID řadič, jinak to prostě nešlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skoro se chce říct: "Hledejte deset rozdílů" (Win XP a Linspire se stejnou tapetou)

V případě pokusu o instalaci Linspire jsem skončil na tom, že Linspire v aktuální konfiguraci nedokázal najít pevný disk, na který by se systém dalo instalovat. Zásah do HW konfigurace nepřipadal v úvahu, a tak jsem nakonec sáhl k netradičnímu řešení. Použil jsem aktuální verzi VMware Workstation 5.0. Ani první pokus o instalaci na VMware nedopadl nejlépe. Ve standardní konfiguraci virtuálního počítače pro linuxové systémy skončila instalace opět na detekci disků.

Tento neúspěch zavinilo nastavení SCSI disku. Vytvoření nového virtuálního PC s IDE diskem už spustilo kýženou instalaci a nastal konec problémům s hardware. Samozřejmě jen pokud opomineme absenci akcelerované grafiky v nainstalovaném systému, protože fyzicky přítomná GeForce 6600 GT se prostřednictvím VMware tváří jako běžná karta standardu VESA. Tato zkušenost však na 99,999 % nepotká nikoho, kdo si koupí nový počítač a bude na něj chtít instalovat Linspire. Běžný počítač dnes prodávaný má jednu mechaniku a jeden disk, moc prostoru pro selhání tam není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení času a český překlad Linspire

Milé uvítání

Na rozdíl od běžných distribucí, jako je Mandrake, SuSE či RedHat, je Linspire distribuováno na jednom CD, které zároveň slouží ke spuštění systému bez instalace. Díky tomu je uživatel ušetřen výběru ze stovek různých balíčků, ale zároveň v této fázi přichází o kontrolu nad tím, co se mu dostane do počítače. Z hlediska běžného uživatele je tento přístup spíše výhodou. Po instalaci, která zabere přibližně 10-20 minut podle použitého HW, uživatele uvítá průvodce nastavením. To umožní nastavit hesla, vytvořit uživatelské účty nebo připravit počítač na připojení k internetu prostřednictvím modemu (broadbandové připojení pozná systém spolehlivě sám, pokud na síti běží DHCP server).

Po těchto formalitách už se ukáže velice povedený desktop s tmavě modrým pozadím a tlačítkem Launch, které nahradilo velké písmeno “L” z předchozích verzí. I uživatel Windows tak okamžitě najde cestu k aplikacím a nastavení systému. Tuto drobnost v různém grafickém provedení nabízí řada linuxových distribucí. V čem se ale Linspire liší, je systém multimediálních průvodců. Videosekvence z balíčku “How-to tutorials” jsou bohužel pouze v angličtině, ale i tak jsou velice užitečné a názorné. Pro začátek práce s linuxovým systémem si lze těžko představit lepšího pomocníka, samozřejmě vyjma trpělivého linuxového guru sedícího neustále vedle uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledné nastavení systému a aplikace Lsongs

Grafika, a pěkná

Veškeré možnosti nastavení systému jsou přístupné z grafického rozhraní obdobným způsobem jako ve Windows. Tento způsob uživateli nedává nad systémem takovou kontrolu jako přímá editace konfiguračních souborů, ale to je cílové skupině operačního systému Linspire upřímně jedno.

Naopak ocení velice povedený vzhled celého systému a jeho jednotlivých prvků, který je dílem designéra Everalda Coelho. Vzhled systému je samozřejmě možné upravit do nejmenších detailů, od tapety pracovní plochy až po použité řezy písma - čistý a přehledný dojem původního nastavení ale opravdu stojí za to.

Z USA do Česka

Lindows na rozdíl od rozšířených distribucí nenabízí možnost českého uživatelského rozhraní už při instalaci - absence češtiny je tak výzvou k prvnímu seznámení se službou Click`N`Run (CNR). Tento nástroj slouží k jednoduché instalaci aplikací do Linspire doslova jedním kliknutím bez dalších zásahů uživatele. Tato služba je placená, každý uživatel má ale možnost vyzkoušet si ji 15 dní bezplatně, což je dostatek času pro uvedení systému do excelentního stavu se spoustou vylepšení. Pro českého uživatele bude prvním instalovaným produktem (měl by být) překlad systému do češtiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Firefox nesmí chybět, nechybí ani hry

Pokud si vezmeme uživatele, který má před sebou první počítač, žádné další aplikace asi nebude hned potřebovat. Předinstalované jsou nástroje pro práci s internetem, kancelářský balík OpenOffice.org 1.1.3 a také sada aplikací, kterými se Linspire snaží přiblížit uživatelské vybavenosti Windows. Jde o multimediální aplikaci Lsongs, správce a editor fotografií Lphoto a webový editor Nvu, které nemají na Linuxu konkurenci, alespoň co se týká uživatelské přívětivosti.

Zejména Lphoto je velice zajímavá aplikace, která připomíná staré dobré známé z Windows, jako je Picassa nebo Zoner Media Explorer. Podporuje dokonce import fotografií z fotoaparátů podporujících standard USB Mass Storage. Totéž platí pro Lsongs, které se snaží vyrovnat aplikaci iTunes a podporuje hudební formát WMA. Většina uživatelů však dává přednost jednodušším přehrávačům, jako je “přehrávač médií” KPlayer nebo Real Media Player 10, který má na Linuxu výrazně lepší pověst než ve světě Windows.

Distribuce pro široké pásmo

Programové vybavení Linspire i celý systém CNR odpovídají nasazení Linspire na počítačích s vysokorychlostním přístupem k internetu. Nová verze tomuto zaměření přispívá ještě více díky propracované podpoře bezdrátových sítí. Programová výbava je pro využití internetových služeb také dostatečná. Jejím základem je balík Mozilla Suite přepracovaný tak, aby více odpovídal požadavkům nezkušených uživatelů a zároveň graficky ladil s operačním systémem. Pro prohlížení webu je možné stáhnout i Firefox a řadu dalších aplikací.

Předinstalován je také Gaim - klient pro komunikaci v sítích MSN, ICQ, AIM, Yahoo! a dalších, i s podporou VoIP prostřednictvím technologie SIP. Neodbytnost Linspire při snaze vnutit uživateli vytvoření účtu služby SipPhone je jedním z mála negativních momentů, s nimiž se uživatel může setkat. Přes CNR je potom možné doinstalovat pro hlasovou komunikaci také Skype.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Propracovaný kalendář a nakonec nechybí ani příkazová řádka

Systém pro děti a neznalé?

Když pomineme nutnost nejprve upravit nastavení systému a obohatit jej o český překlad, dal by se Linspire snadno označit za velice vhodný operační systém na první počítač daného uživatele, ať už jde o dítě nebo staršího člověka. Uživatel zvyklý na Windows by se mohl i přes značnou blízkost systémům společnosti Microsoft cítit trochu omezený, ačkoli by si pravděpodobně rychle zvykl. Díky architektuře linuxových systémů i jednoduchosti instalace ověřeného software z CNR je potom Linspire velice “blbuvzdorný”, což ocení právě rodiče, nebo naopak děti, které se starají o PC svých starších a počítačů neznalých rodičů.

Proti nasazení Linspire u nás hovoří jen několik věcí. Tou první je stále ještě problematické fungování většiny počítačových her. I když si zkušení “linuxáci” poradí díky Wine a Cedeze, pro běžného uživatele je těch několik her s nativní podporou Linuxu prostě málo. Druhým důvodem, proč si Linspire nenajde cestu do většího počtu počítačů v ČR, je skutečnost, že tato distribuce je ryze komerční.

Základní verze stojí 50 USD (60 dolarů za krabicovou verzi), roční přístup k CNR stojí dalších 50 dolarů. V nabídce je výhodnější Linspire 5.0 CNR Edition s ročním přístupem za 90 USD. Tato cena v podstatě odpovídá ceně Windows XP OEM, což je docela zdatná konkurence. O něco méně uživatelsky přívětivé Linuxy jsou potom k dispozici i zdarma a čeští uživatelé ještě nejsou zvyklí za služby platit. Přesto je zajímavé sledovat, kam se dál Linspire bude vyvíjet, našlápnuto má dobře.

Diskuze (234) Další článek: Obchodní dům Vltava.cz změnil majitele

Témata článku: Windows, Linux, Pokus, První hra, Grafické provedení, Picasso, Přehledné nastavení, Zajímavá aplikace, Běžný uživatel, Druhý pokus, Linuxový systém, Recenze, Netradiční řešení, Guru, Linuxová aplikace, Zoner Media Explorer, Lin, Media desktop, Linuxová distribuce, Nativní stav, REC, Stará grafika, Druh, DHCP, Běžná aplikace


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky