Recenze Konica Minolta Dimage Z2 – dlouhán s lupou

Tento přístroj je nástupcem modelu Z1, který jako první z digitálů od Minolty nabídl desetinásobný optický zoom. Stalo se tak na sklonku loňského roku a když se tedy letos v polovině února objevily první zprávy o nástupci, věřil jim jen málokdo. Teď tu ale Z2 je a mnohým vyráží dech.
Kapitoly článku

Jakými novinkami lze fotoaparát obohatit ani ne za půl roku? Na první pohled toho mnoho není – přístroj nabízí rozlišení 4 megapixely a přepracována byla optika. To druhé je ovšem velmi podstatné a ví to každý, kdo se fotografování alespoň trochu více věnuje. Optika je i v dnešní době základ všeho a dobrá optika u 3 megapixelového fotoaprátu dokáže často udělat lepší snímky než 4 megapixelový přístroj s průměrnou optikou. Mezi další vylepšení patří možnost snímání videa ve vyšším rozlišení.

Design

Po designové stránce se od sebe oba modely liší jen velmi málo, resp. skoro vůbec. Na propagačních snímcích působí přístroj poměrně mohutně a i uváděná hmotnost (305 gramů bez baterie a paměťové karty) navozuje dojem, že půjde o přístroj, který „bude za co chytit“. Pokud k přístroji přistupujete s tímto pocitem, budete překvapeni.

Ve skutečnosti přístroj není až tak mohutný a je ho sice za co chytit, ale pokud nemáte zrovna drobné prsty (což je můj případ), budete se s přístrojem muset hmatově nějakou chvíli seznamovat. Často se mi stalo, že jsem spoušť namačkával o nějaký centimetr dál než ve skutečnosti je. Pokud budete přístroj držet v pravé ruce, jen těžko se vám pomocí palce podaří otočit voličem pro výběr kreativního programu.

  

Přístroj působí zprvu mohutně, v ruce o něco menší, zavěšený na krku ale i tak dost tíží. 

Ovládání

Zadní strana přístroje obsahuje stejné ovládací prvky jako u Minolty Z1, a které známe i z jiných fotoaparátů tohoto výrobce. Kdo tedy již měl možnost se seznámit s některou digitální Minoltou, zorientujete se velice rychle.

Přístroj se zapíná tlačítkem na zadní straně, které je trochu netradičně umístěno pod LCD displejem. Ten je na první pohled menší než je obvyklé (má pouze 3,8 centimetru), ale oproti prvnímu negativnímu dojmu jsem si na něj poměrně rychle zvykl a vůbec mi to nevadilo. Okolo tlačítka pro zapnutí / vypnutí přístroje je kruhový volič, který přepíná zobrazení obrazu mezi LCD a hledáčkem. Třetí volbou je potom klasické prohlížení fotografií.

 

Ani v této recenzi nesmí chybět klasické porovnání stejné lokality fotografované na minimální a na maximální zoom.

Neobvyklé přepínání LCD displej / elektronický hledáček

Přepínání mezi LCD displejem a elektronickým hledáčkem je velice rychlé, takřka okamžité. Prakticky se provádí překlopením zrcadla uvnitř přístroje, což umožňuje zobrazit v hledáčku 100 % obrazu. Uživatelé přístroje se dělí na dvě skupiny při preferenci, zda fotit přes hledáček nebo LCD displej. Kdo je zvyklý z klasických fotoaparátů, preferuje spíše elektronický hledáček, fotografové kteří začínali s digitálním focením, případně ho výrazně preferují, sáhnou raději po LCD displeji.

Osobně jsem více zvyklý na LCD displej, focení přes hledáček se hodí v situacích kdy je příliš jasné světlo (na LCD není nic vidět) nebo když fotíte s delším expozičním časem (zvyšujete stabilitu). Na druhou stranu při použití hledáčku mám pocit, že nemám v oku vše, co bych tam měl mít – kontrola nastaveného času mě stojí jedno mrknutí dolů, potom zpět na střed. Ze všeho nejvíc tedy asi o zvyk a preference. Závěrem mohu napsat, že dobře využitelný je jak elektronický hledáček, tak také LCD displej.

Ukázka aberace (pravý horní roh). Tato míra aberace je u tohoto přístroje spíše výjimečná a s trochou zkušeností se jí lze vyhnout.

Napravo od LCD displeje jsou tři tlačítka, jimiž můžete:

  • zapnout reálný histogram snímané scény
  • rychle vymazat uložený snímek
  • otevřít menu

Nad těmito tlačítky je dalších pět tlačítek, které nahrazují kruhový volič u jiných fotoaparátů. Osobně mi po zkušenostech s různými digitály toto řešení vyhovuje více než jeden velký čudlík, který se pomocí palce naklání do stran. Pomocí těchto tlačítek lze v závislosti na zvoleném kreativním programu upravit clonu nebo použitý čas.

Zoom, blesk a kreativní programy

Vpravo nahoře je, na můj vkus příliš malé, ovládání zoomu. Práce se zoomem je poměrně velmi rychlá, přístroj se z minimálního přiblížení dostane do opačné pozice za méně než 2 vteřiny. Míra zoomu je zobrazena na LCD displeji pomocí grafického ukazatele. Osobně bych spíše přivítal možnost číselného zobrazení přiblížení. Testovaný kus měl mírnou prodlevu při oddalování focené scény – zatímco při přiblížení reagoval ihned, při oddalování byla cca půlvteřinová pauza než začal snižovat zoom. Nevím zda jde o vlastnost nebo chybu testovaného přístroje.

Na horní straně fotoaparátu je kruhový volič kreativních programů. Přístroj nabízí režimy: Auto / P / A S / M / noční snímek / západ slunce / krajina / sport / portrét / video. Přístup do nastavení se u tohoto fotoaparátu provádí přes tlačítko menu. Dále jsou tu dvě tlačítka pro nastavení režimu blesku a funkci makro.

Blesk je neaktivní do doby, než jej manuálně otevřete. Tuto manuální obsluhu jenom vítám, není nic horšího než blesk vyskakující automaticky po zapnutí přístroje nebo s volbou programu – tak jako tomu bylo u některých starších přístrojů. Blesk má poměrně dobrý výkon, komu by nestačil, určitě využije sáňky pro externí osvětlovací zařízení, které nabízel už předchozí model.

Vysněné makro

Makro – dostáváme se k velké devize tohoto přístroje. Zpravidla dosud platilo, že ultra zoom přístroje nevynikaly v oblasti makrofotografií. U Z2 toto neplatí – přístroj podává kvalitní výkony se zoomem a stejně tak umí i velmi dobré makrofotografie. Režimy makro jsou dva – klasický, kdy fotoaparát ostří od 10 centimetrů a supermakro, kdy je schopen zaostřit už od 3 centimetrů. V obou případech jsou výsledné fotografie opravdu velmi kvalitní.

  

3 makrosnímky na ukázku.

Mimo maximálního rozlišení 2272x1704 pixelů, umožňuje přístroj snímat fotografie v rozlišení 1600x1200, 1280x960 a 640x480 obrazových bodů. Chybí tedy 3 megapixelové rozlišení (2048x1536). To je škoda – jsou okamžiky, kdy každý fotograf rád sáhne po druhé nejvyšší kvalitě – například na konci dovolené, když už pomalu dochází volné místo a nejbližší místo, kde by byli ochotni přehrát fotografie z přístroje na CD, je na míle daleko. V takové chvíli bych 3 megapixelové rozlišení velmi uvítal, ale k dispozici je pouze již zmíněné rozlišení 1600x1200 pixelů, tedy klasický dvoumegapixel. To je v dnešní době trochu málo.

Snímání videa

Oproti svému předchůdci umí fotoaparát nahrávat video také v rozlišení 800x600 pixelů. Pro lepší představu - to už je vyšší rozlišení, než v jakém pracuje TV ve vašem obýváku.

Pro rozlišení 160x120 / 320x240 a 640x480 pixelů můžete využít rychlost nahrávání 15 nebo 30 snímků za vteřinu. Vyšší framerate se hodí ve chvílích, kdy snímáte rychle se pohybující předměty - jejich pohyb na výsledném videu potom není tolik trhaný. Při rozlišení 800x600 pixelů dokáže fotoaparát pracovat pouze s rychlostí 15 snímků za vteřinu. Důvod je zřejmý - datový tok při 30 snímcích by byl již příliš vysoký a fotoaparát (případně paměťová karta) by si s tak vysokým přívalem dat nemusela dokázat poradit.

Přístroj je samozřejmě vybaven mikrofonem pro monofonní záznam zvuku. S tím je spojena obtíž v používání optického zoomu – pokud byste jej chtěli používat zároveň se zapnutým nahráváním zvuku, bude na výsledném záznamu, při posuvu zoomu, slyšet pouze mechanické vrčení. To je hlavní důvod, proč je lépe využívat digitální zoom, který při malém rozlišení videa svoji úlohu plní důstojně.

TIP: rychlost paměťových karet – v současné době je v nabídce na trhu několik verzí SD karet. Ty se liší podle maximální přístupové rychlosti. Lze říci, že běžně prodávané karty jsou dostatečně rychlé pro běžnou práci s fotoaparátem i nahrávání videa. Vhod mohou přijít rychlé paměťové karty , které video i snímky dokáží uložit o něco rychleji – díky tomu je přístroj rychleji připraven k dalšími použití.

Napájení, histogram

Do přístroje se vkládají 4 AA články a přístroj s nimi má subjektivně lepší výdrž než např. mnou jindy používaný Nikon 3100 (3megapixelový fotoaparát s 3x optickým zoomem), který používá pouze 2 AA články.

Co se mi na fotoaparátu velmi líbí je možnost reálného histogramu. V kombinaci s nastavením kompenzace expozice přímo na tlačítka se jedná o velmi dobrý krok za tvorbou vynikajících a lépe vypadajících fotografií.

Přístroj má všechna nastavení, která jsou v této třídě běžná – např. možnost nastavení ostrosti a kontrastu ve třech úrovních.

Závěr

Jedná se o více než dobrý přístroj. Desetinásobné přiblížení využije čas od času každý fotograf a skvělý režim makrofocení dává tomuto fotoaparátu další rozměr.


V následující kapitole naleznete tabulku s technickými parametry přístroje.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,