Recenze klávesnic Umax: tlačítka pro každého

Český Umax do svého portfolia nově zařadil několik klávesnic, které pokrývají celé spektrum různých přístupů k designu klávesnic. V nabídce tak jsou konzervativnější i designově odvážnější varianty. Výhodou těchto klávesnic jsou celkem normální ceny, které jsou lepší než u srovnatelné konkurence.
Recenze klávesnic Umax: tlačítka pro každého
Podívali jsme se podrobněji na dvě zástupkyně pokročilejších klávesnic: Turbo Office Keyboard a Umax Office Keyboard. Obě klávesnice mají velmi podobné funkční vybavení, výrazně se liší designem a ergonomií práce. My Office Keyboard vzhledově velmi připomíná Microsoft Office Keyboard s několika výjimkami. Netradičně skončím hned na začátku: Turbo Office Keyboard vám nedoporučuji, Umax Office Keyboard naopak do uvažování doporučuji zahrnout. Chcete-li vědět důvody, čtěte dál.

Protože hodnocení klávesnic je do značné míry subjektivní záležitost, může mít každý svůj vlastní názor. Já jsem osobně příznivcem konzervativnějších klávesnic, nemám rád samoúčelné výstřelky, spíše se zaměřuji na funkčnost a ergonomii ovládání. Vyhovují mi spíše tradiční rovné než zalomené klávesnice, i když nejsem zapáleným bojovníkem proti zalomeným ergonomickým klávesnicím.

Co mají společného

Obě testované klávesnice spadají do kategorie Office klávesnic, jejich funkční vybavení je určeno pro snadnější práci s programy Microsoft Office, obsahují multimediální tlačítka pro ovládání přehrávače, tlačítka pro navigaci na webu a také tlačítka pro uspání a vypnutí počítače. Ve stylu nových klávesnic Microsoftu slouží tlačítka F1 až F12 po přepnutí přepínače jako funkce Office (Open, Save, Reply, Send a podobně). Po stránce funkčnosti se liší jen v detailech. Turbo Office má kromě odvážnějšího designu i dvě otočná tlačítka, jedno pro nastavení hlasitosti, druhé pro simulaci kolečka na myši. My Office to řeší tradičněji pomocí směrových tlačítek. Obě dvě klávesnice jsou určeny pro připojení na PS/2, nelze je tedy připojit přes USB. Umax nicméně prodává redukci pro připojení PS/2 klávesnic a myší do USB portu.

Umax Turbo Office s přítlačným křídlem

 Klepněte pro větší obrázek

Nejbláznivěji vypadá Turbo Office, kde se nad tradiční klávesnicí vypíná jakoby přítlačné křídlo s rozšiřujícími funkčními tlačítky. Po pravé straně je ovládání multimediálního přehrávače, po levé pak kolečko pro posouvání, tlačítka pro práci se schránkou a přepínání a vypínání aplikací. Zde je asi to první, co bych této klávesnici vytknul. Levá strana je totiž symetrickou kopií tlačítek přehrávače. Ta jsou navržena logicky a není s nimi problém, bohužel to, co funguje u přehrávače, nelze použít na schránku. Největší tlačítko tak je Vystřihnout, na menších špatně čitelných tlačítkách je pak Kopírovat a Vložit. Přepínání a vypínání aplikací je pak velmi blízko sebe na to, jak je zavírání aplikací nebezpečné tlačítko. Přepínání aplikací bohužel nefunguje jako tradiční Alt-Tab, nepřepíná mezi dvěma naposledy aktivními aplikacemi, ale cyklicky mezi všemi spuštěnými aplikacemi, při větším počtu oken je tak tato funkce téměř nevyužitelná. Stejně tak otočné kolečko pro posun stránky nefunguje plynule a cuká oknem jakoby v dávkách, kolečko myši ve stejných aplikacích pracuje naprosto plynule, takže spíše je chyba u klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tlačítka na horním křídle jsou dobře přístupná a mají celkem logické uspořádání, i když pár výjimek by se našlo. Pořadí zleva je: Word, Excel, Powerpoint, Kalendář, kalkulačka, Odhlášení od počítače, internetový prohlížeč, Tento počítač, Outlook, vzad, vpřed, zastavit, oblíbené, znovu načíst, hledat. Krom těchto tlačítek tu jsou i menší na přepínání funkce F1-F12, uspání a vypnutí počítače. Stisknutí jednotlivých funkčních tlačítek může být indikováno nápisem na obrazovce stejně jako třeba u televize. Funkci jednotlivých tlačítek můžete volně přeprogramovat na spouštění jiné akce či aplikace, výjimkou je kalkulačka a odhlášení od počítače.

 Klepněte pro větší obrázek

Samotná klávesnice používá poměrně konzervativní rozložení až na kurzorové klávesy a šestici tlačítek Home, End a podobně. Zřejmě právě rozložení kurzorových kláves bude tím, co vás nejvíce odradí. Do celkového designu klávesnice atypická tlačítka vůbec nezapadají a zvyknutí si na jejich rozložení vám bude trvat. Je to daň za užší klávesnici, ale nejsem si jist, zda je to něco, co jsem ochoten obětovat. Při používání kurzorových kláves jsem zvyklý na prostředníček ovládající šipky nahoru a dolů a vedlejší prsty ovládající vlevo a vpravo. Zde jsou tlačítka tak blízko sebe, že prostředníček mi mezi prsty neprojde.

Klepněte pro větší obrázek

Protože je klávesnice více zanořená a funkční bloky jsou výš, hůře se mačkají nějaké tzv. instinktivní klávesy, jako je Esc vlevo nahoře a Enter vpravo dole. Tyto klávesy jsem zvyklý hledat i podle obrysů klávesnice a nouzově je třeba mačkat celou plochou dlaně na daný roh klávesnice. To zde nejde. Protože má tato klávesnice poměrně netradiční koncepci, bude aklimatizace na její specifika zřejmě delší. To nevylučuje, že v delším časovém horizontu na ni nedáte dopustit. Samotná klávesnice má jednotlivá tlačítka s jasně definovaným stiskem, psaní na ní je běžným zážitkem, neoslní ale také především nezklame.

Klepněte pro větší obrázek

Umax Office Keyboard

 Klepněte pro větší obrázek

Klávesnicovou variantou na téma Microsoft Office Keyboard je i další novinka prodávaná u nás pod značkou Umax. Klávesnice je tak doplněna po levé a spodní straně černým lemem, který funguje jednak jako opěrka pro ruce, jednak jako prostor pro umístění pomocných tlačítek. Výhodou je, že základní klávesnice je bez zbytečných excesů, kurzory jsou tam, kde je obvykle očekáváte, stejně tak blok tlačítek Ins, Del, a další. Tlačítka rozšiřující funkčnost mají stejné funkce jako u předchozí klávesnice včetně pomocné indikace na obrazovce, zde jsou trochu lépe rozmístěna a mají rovněž textové popisky, nemusíte tak luštit nevýrazné ikonky na tlačítkách. K regulaci hlasitosti neslouží otočný knoflík, ale tlačítková kolébka, není to nicméně žádné omezení a bohatě to vyhovuje. Kolečko pro posun nahrazuje křížový ovladač, který tak nabízí pohyb i ve druhé ose. Zatímco otočný knoflík u předchozí klávesnice má nevyrovnaný chod, zde je vše plynulé. Stejně tak rozložení tlačítek pro práci se schránkou je lépe zvoleno. Jedinou nevýhodou může být tlačítko pro zavírání aplikací, které je přece jen velmi na ráně a hrozí jeho občasný náhodný stisk. Samotná klávesnice je opět zcela v rámci slušných standardů. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tato klávesnice je nabízena ve dvou barevných provedeních, stříbrnočerné a tradičnější slonovinové, která má i normální světlá tlačítka s černými popiskami.

 Klepněte pro větší obrázek

Resumé

Obě klávesnice spadají do kategorie rozšířených multimediálních klávesnic. Ten, kdo vyhledává tradiční klávesnici a předem počítá, že rozšířené funkce nevyužije, se bude zřejmě ohlížet po jiných produktech. Ve své kategorii se toto duo řadí k dostupnějším klávesnicím. Umax Turbo Office je prodáván za 1490 Kč včetně DPH, Umax Office Keyboard pak za 1190 Kč včetně DPH. Umax má v nabídce několik dalších klávesnic konzervativnějších proporcí, tyto dvě jsou z nabídky Umaxu nejlevnější a současně nejodvážnější. Dražší Turbo Office měla z mého pohledu více nedostatků, takže jsem byl více spokojen s levnější, ale dle mého soudu vydařenější Umax Office Keyboard. Pochopitelně se jedná ale jen o krátkodobý test klávesnic. Obě klávesnice jsem používal zhruba týden a pochopitelně tento článek na nich napsal. Přesto nelze z tak krátkého testu hodnotit výdrž klávesnice či vliv na zdraví v delším časovém období, zde budiž alespoň vodítkem, že jsou tyto klávesnice testovány na RSI tedy nemoc způsobenou špatnou ergonomií klávesnic. Klávesnice není již dnes zbožím, které musí vydržet dlouhá léta, spíše se hodnotí zdravotní nezávadnost, v tomto ohledu nejsou obě klávesnice zklamáním, nicméně přece jen ergonomii Umax Office Keyboard hodnotím výše.

Zapůjčil: Umax, www.umax.cz

 

Diskuze (37) Další článek: Hackerům se u nás daří

Témata článku: Microsoft, Klávesnice, Send, Aktivní aplikace, Prostředníček, Kalkulačky, Normální svět, Recenze, Otočný knoflík, Funkční klávesa, Křídlo, Keyboard, Otočné kolečko, Nejlevnější televize, Kazde, Stejný design, Přepnutí klávesnice, Směrová šipka, Umax, Černá práce, REC, Office 2013, Office 2007, Office, Tlačítko


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky