Recenze iPod Photo: obrázky k nakousnutí

Za dobu své existence se stal hudební přehrávač Apple iPod symbolem luxusu a stylu. Uchvátil celou Ameriku a velkou vlnu zájmu vzbudil i v Evropě. I když existují funkčně vybavenější přístroje, originál je pouze jeden – malá bílá krabička s kruhovým dotykovým ovládáním a nápisem iPod.

Klady a zápory
 +  povedený design
+ velká paměť
+ intuitivní ovládání
- nestandardní konektor
- zadní strana se špiní
- vyšší cena

Klepněte pro větší obrázek

Multimediální přehrávače řady iPod jsou zřejmě nejznámějším výrobkem firmy Apple, proto se nelze divit, že se několikrát ročně objevují další vylepšené modely této značky. Posledním hitem je Apple iPod photo, který kromě přehrávání hudby zvládá i prohlížení obrázků na vestavěném barevném displeji.

Pořád je to iPod

Související odkazy

Slovník
FireWire
GIF
JPEG
LCD
MP3
TIFF
USB
VBR

Katalog produktů
MP3 přehrávače

I v nové verzi zachoval Apple stejný design. Konstrukčně se jedná o kvádr velikosti balíčku karet, jehož přední strana je čistě bílá. Na zrcadlově stříbrné zadní straně si jistě brzy pořídíte sbírku otisků prstů všech přátel, kteří budou váš nový iPod obdivovat. Velkou novinkou je barevný displej s rozlišením 220 × 176 px a podporou 65 536 barev.

Na horní straně najdete dva konektory pro připojení sluchátek, spodní strana patří konektoru pro propojení s počítačem. Nejedná se o standardní konektor, výrobce ale dodává kabely ve verzi USB i FireWire. Přepínač Hold umístěný vedle konektorů pro sluchátka zabrání nechtěnému stisknutí tlačítek. K ovládání slouží velké šedé dotykové kolečko s bílým středem pro potvrzování. Jeho čtyřem základním směrům jsou přiřazeny často používané funkce – play/pause, posun o skladbu vpřed a vzad, návrat v nabídce o úroveň zpět. Pokud na kolečko položíte prst a jemně jej posunete po jeho obvodu, přehrávač vás posune v nabídce nebo změní hlasitost přehrávané skladby.

Hlavní je muzikálnost

Hlavním úkolem iPodu je přehrávání hudby. Tu do něj nejsnadněji dostanete jedině prostřednictvím standardně dodávaného programu iTunes. Velmi intuitivně přidáte jednotlivé soubory či celé složky přímo z hlavní nabídky. Při dalším připojení iPodu k počítači se skladby přenesou na jeho vnitřní 40GB pevný disk, odkud je můžete rovnou přehrávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na horní straně přístroje najdete dva konektory pro připojení sluchátek, z okolního zrcadlového povrchu je patrné, že o nežádoucí otisky není nouze • Charakteristickým rysem přehrávačů Apple iPod je kruhová ovládací plocha, reagující na dotek a pohyb prstu s potvrzujícím tlačítkem uprostřed

Přehrávač si poradí se soubory sedmi hudebních formátů. Hudbu automaticky roztřídí podle informací uložených v popisku ID3. Svou fonotéku tak můžete procházet podle žánru, interpreta, názvu alba apod. Kdo nepovažuje vyplňování ID3 popisků za nutné, bude mít asi problém. V programu iTunes můžete také sestavovat vlastní seznamy skladeb. Vlastnosti zvuku vycházejícího ze standardně dodávaných bílých sluchátek můžete ovlivnit nastavením ekvalizéru, přičemž na výběr je celá řada připravených nastavení. Na jedno nabití baterie přehrává iPod hudbu přibližně deset hodin.

Hudba je jen začátek

Novinkou oproti starším modelům je vestavěný prohlížeč fotografií. Obrázky můžete prohlížet postupně, nebo spustit jejich postupné automatické zobrazování (slideshow) s přesně nastavenými parametry. Přehrávač umí promítat obrázky na televizi, podporuje kódování NTSC i PAL. K prohlížení obrázků pochopitelně může hrát hudba. Až vás přestane bavit poslouchání hudby a prohlížení obrázků, můžete se pobavit jednou ze čtyř vestavěných her. Kromě bourání zdi, střílení na parašutisty a Solitairu si vaši pozornost zaslouží zejména originální Music Quiz, v němž musíte poznat krátkou hudební ukázku, kterou vám iPod přehraje z databáze ve své paměti. Nejprve nabídne pět možností a postupně jednu po druhé odebírá.

Klepněte pro větší obrázek 

Apple iPod photo umožňuje kromě přehrávání hudby také například prohlížet obrázky a fotografie nebo si zahrát jednu ze čtyř zajímavých her

Do iPodu můžete také zálohovat své kontakty. Stačí je uložit ve formátu vCard, což umí i MS Outlook. Poté nastavíte iPod, aby se vůči počítači choval jako disk, a jednotlivé kontakty jednoduše přetáhnete do složky Contacts. Poté si můžete nastavit, zda se budou lidé řadit podle křestního jména či příjmení. Stejným způsobem lze uložit textové poznámky – soubor ve formátu TXT přetáhnete do složky Notes.

Několik týdnů hudby

Přehrávač se prodává ve dvou verzích, které se liší pouze kapacitou pevného disku. Základní varianta nabízí 40 GB prostoru, dražší pak plných 60 GB. V obou případech budete mít co poslouchat několik týdnů. Funkčně i designově je iPod photo jeden z nejpovedenějších současných multimediálních přehrávačů. Prohlížení obrázků na malém displeji sice nepovažuji za převratnou funkci, řada uživatelů z ní ale bude určitě nadšená. Pokud se bez ní obejdete, pořiďte si starší verzi iPodu, s níž ušetříte.

Apple iPod photo
produkt multimediální přehrávač
zdroj DTP Obchod, Praha
kontakt 233 355 585
cena 14 840 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)
Apple iPod photo 14 840 Kč
iRiver H-140 14 490 Kč
iAudio M3 13 800 Kč
Funkce
interní paměť 40 GB
typ paměti pevný disk
displej 2“ aktivní LCD, 65 536 barev, 220 × 176 bodů
podporované hudební formáty AAC, MP3, MP3 VBR, Apple Lossless, WAV, AIFF, Audible
podporované datové toky 32–320 kb/s (MP3), 16–320 kb/s (AAC)
podporované obrazové formáty JPEG, BMP, GIF, TIFF a PNG
baterie Li-Ion
hudební výstup 20 mW
odstup signálu od šumu 95 dB
doba přehrávání na jedno nabití až 15 h
automatické vypínání 2–10 min
rozhraní USB 2.0, FireWire
rozměry (v × š ×h) 104 × 61 × 19 mm
hmotnost 158 g
FM tuner ne
ID3 popisky ano
záznamník ne
externí paměť ne
příslušenství AC adaptér, sluchátka, FireWire kabel, USB 2.0 kabel, AV kabel, iPod Photo Dock, pouzdro

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 1/05

Diskuze (17) Další článek: Microsoft: Windows bezpečnější než Linux

Témata článku: Apple, iPod, Dock, Stříbrná verze, USB kabely, Recenze, Pevná zeď, Prohlížení, Velká paměť, Obrázek, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Sluchátka k televizi, Nestandardní konektor, Charakteristický rys, Povedený design, Solitair, Apple iPod, Automatický návrat, Hold, Horní strana, IPO, Firewire, Poslouchání hudby, Sluchátka Apple, Velký posun


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk