Recenze Infosec PDS 500: elektrárna uvnitř počítače

Zálohování zdroje elektrické energie je důležité nejen v profesionálních podmínkách, ale i při domácím použití při nestabilních sítích. Důkaz, že zdroj záložního napájení (UPS) nemusí být jen veliká krabice, kterou nejde nikam uklidit, je Infosec PDS 500, která zabere pouze jednu 5,25“ pozici uvnitř počítače.

Po vzhledové stránce se velice podobá klasické optické mechanice. Jak již bylo řečeno, je určena do 5,25“ pozice a tomu odpovídají i rozměry a vyhotovení. I když se to dá vzhledem k bateriím pochopit, je tento malý zdroj až překvapivě těžký. Uvnitř se nacházejí dvě baterie s parametry 6 V a 3,3 Ah, což postačuje na základní zajištění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přední panel je z bílého plastu a obsahuje dvě signalizační diody a jedno tlačítko. Ostatní části jsou kovové a kvalitně zhotovené. Na zadní straně je umístěn konektor pro připojení sériového kabelu a kabel, na který se připojuje speciální napájecí a přepojovací kabel.

Klady a zápory
 +  integrace do skříně
+ velikost
- připojení k počítači
- krátké vnitřní kabely
- cena
Samotná UPS je hodně dlouhá a není ji tedy možné namontovat v úrovni základní desky. Ani instalace v úrovni zdroje není bezproblémová, protože mezi ním a UPS zůstane pouze malá mezera. V případě vyšších skříní je řešením osazení UPS do vyšší pozice. Zde ale možná narazíte na problém s krátkým napájecím kabelem, který by se měl spolu s výstupem sériového rozhraní umístit do záslepky některé pozice pro rozšiřující karty. Kabely jsou však krátké a může se stát, že buďto nedosáhnou k prvním záslepkám, nebo zdroj nepůjde dobře umístit.

Tři kabely v jednom

Propojení UPS se sítí a zálohovaným zařízením zajišťuje speciální kabel, který je současně připojený v elektrické síti, zálohovaných zařízeních a ve speciálním kabelu od UPS. Toto řešení je poměrně elegantní, ale má i nevýhody. Hlavním záporem jsou poměrně krátké části kabelů k zálohovaným zařízením. Zde může být například problém s připojením monitoru, pokud jej máte od počítače umístěn ve větší vzdálenosti.

Záložní zdroj má i možnost spojení s počítačem pomocí klasického sériového konektoru, kabel ale není přiložený a obslužný software byste také hledali marně. Ani jeden z programů uvedených na obalu není volně dostupný a originální software ze stránek výrobce odmítl spolupracovat. Spojení se tedy neuskutečnilo a jedinou komunikací se zařízením obstarávaly dvě diody – zelená značí normální provoz a červená testovaní, výpadek nebo kritický stav baterie. V době výpadku uslyšíte i akustický alarm, který lze umlčet do doby, než se přiblížíte nízkému stavu baterie (40 s před selháním). Jediným tlačítkem lze umlčet zvukový alarm nebo delším stlačením otestovat funkčnost několikasekundovým testem.

Naměřili jsme
počítač bez zátěže 5 min 44 s
počítač v zátěži 0 min 47 s
Testovací sestava
procesor Intel Pentium 4 3,06 HT
základní deska Abit IS7
paměť 2× 256 MB DDR400
grafická karta nVidia GeForce 4 Ti4200
pevný disk Seagate 120 GB, 7 200 ot./min
monitor Fujitsu ErgoPro x174 17" (75 W)
typická spotřeba 115 W bez zátěže, 175 W v zátěži

Samotná výdrž není příliš oslnivá, ale pro domácí použít postačí. Doba zálohování je hlavně v zátěži velice krátká a počítač je nutné téměř okamžitě vypnout nebo hibernovat. Problémy s připojením k počítači jsou nepříjemné, ale pro uživatelské použití se to dá oželet. Kvůli nižšímu výkonu však není tato USP příliš vhodná na současné zálohování počítače i monitoru.

Infosec PDS 500
produkt zdroj záložního napájení
zdroj 100Mega Distribution, Brno
kontakt 548 220 077
výrobce Infosec
cena 5 340 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
cenová osa Infosec PDS 500 5 340 Kč
APC Back-UPS RS 500 4 222 Kč
Opti ES 550C 3 399 Kč
typ line-interactive
kapacita 500 VA
připojitelné zatížení neuvedena
propojení s počítačem RS232
počet chráněných výstupů 2× zálohovaný
rozměry (v × š × h) 40 × 144 × 242 mm
hmotnost 3,0 kg
ochrana telefonní přípojky ne
ochrana síťové přípojky ne
příslušenství 1× kombinovaný napájecí a propojovací kabel, manuál

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a vychází z čísla 11/04.

Diskuze (8) Další článek: Symantec získá nová antispamová řešení od Brightmailu

Témata článku: Software, Elektrárna, UPS apc, UPS kontakt, Typická spotřeba, Normální provoz, UPS, Napájecí kabely, Alarm, Kabel, Napájecí zdroj, Signalizační dioda, Malý zdroj, UPS brno, Kritický stav, Záložní zdroje, Záložní napájení, Rozšiřující konektor, Záložní zdroje UPS, RS232, Recenze, Zelená dioda

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů