Recenze iAudio G3: miláček davů

Přehrávač iAudio G3 patří k nejoblíbenějším zařízením svého druhu. Geekové ocení podporu přehrávání souborů ve formátu OGG, všichni si oblíbí extrémní výdrž baterie a možnosti nastavení zvuku. Jen zevnějšek by mohl být líbivější.

Související odkazy

Slovník
LCD
MP3
open source
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Značka iAudio, kterou u nás distribuuje společnost Bell technology, si na českém trhu stačila vybudovat solidní postavení. Z velké části za to vděčí právě modelu G3, který se od konkurence zásadně liší ve třech ohledech. Používá netradiční napájení, podporuje poměrně málo rozšířený formát OGG a na jednu baterii vydrží podle výrobce hrát až 50 hodin. To už jednoho dokáže zaujmout.

Tíha úspěchu

Dobrý dojem v uživateli vyvolá už balení, kdy papírový obal skrývá plastovou dózu, v jejím průhledném víku je umístěn přehrávač, pod ním jsou potom naskládány všechny prvky příslušenství. Samotný přehrávač naopak na první pohled nadšení vyvolá jen stěží. Plast slonovinové barvy je doplněn stříbrnými tlačítky a ovládacím joystickem, žádné designerské orgie. Výrobce popisuje G4 jako MP3 bibli, důvodem je pravděpodobně tvar připomínající knižní vazbu. Klasický LCD displej není v neaktivním režimu příliš pěkný, modré podsvícení ale prvotní dojem vylepšuje. Rozměry přístroje jsou definovány rozměrem AA baterie, která slouží k jeho napájení, výška a tloušťka zařízení v podstatě baterii kopíruje.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě samotného přehrávače je v balení jedna AA baterie Duracell, sluchátka do uší s asymetrickým kabelem, obsáhlý manuál, ale pouze v cizích jazycích, český je k dispozici v elektronické formě, šňůrka pro nošení na krku, CD s aplikacemi Jet Audio a JetShell pro správu a přehrávání hudebních souborů, USB kabel a kabel pro připojení zvukového zdroje do line-in konektoru.

Klepněte pro větší obrázek

Nepříliš vzhledný design je vyvážen funkčností, pro ovládání všech funkcí přehrávače si uživatel vystačí s třemi tlačítky a pětisměrným joystickem, přičemž většina funkcí a nastavení je dostupná prostřednictvím křížového ovladače, jeho stlačení vyvolá menu relevantní k právě používanému režimu, tedy přehrávání digitálních hudebních formátů, poslechu rádia, nahrávání přes zabudovaný mikrofon nebo z externího zdroje přes line-in. Vyšší hmotnost přístroje je dána baterií, samotný přístroj je lehoučký. Dodávaná šňůrka na krk působí spíše jako škrtidlo, ale výrobcem slibovaných 50 hodin přehrávání je dostatečným argumentem pro nošení přehrávače přímo v kapse (do malé kapsy na hodinky v riflích se nevejde) nebo v dodávaném plastovém pouzdru na opasku.

Klepněte pro větší obrázek

Neskutečná výdrž

 Parametry
 Interní paměť  256/512/1024 MB
 Formáty  MP3, WMA + DRM, OGG, ASF, WAV
 Ekvalizér  6 pozic, 1 uživatelská, další efekty
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší, Mac OS X
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  1x AA baterie/akumulátor
 Provozní doba   50 hodin
 Rozměry  64 x 45 x 17 mm
 Hmotnost  36 g bez baterie
 Cena  4690/5990/7890 Kč s DPH
 Zapůjčil  Bell Technology

Reálná doba přehrávání se liší podle způsobu využití, doby podsvícení displeje a samozřejmě typu použité baterie. V diskusních fórech dovozce je k dispozici fundovaný text o této problematice. Během týdne testování G3 jsem na potřebu měnit baterii nenarazil, takže zjištěním uživatele JirkaD nemám jediný důvod nevěřit. Výměnná baterie/akumulátor má výhodu oproti přehrávačům s pevně zabudovaným akumulátorem kromě jiného v tom, že je možné kdykoliv doplnit šťávu na pochodu prostou výměnou baterie.

I když výdrž je pro iAudio G3 základní konkurenční výhodou, nezaostává tento přehrávač ani v oblasti funkcí. Častou výtkou ze strany fanoušků Open Source je absence podpory formátu OGG ve většině přístroj na trhu. V případě G3 ale kritika není na místě, přehrávač podporuje formáty MP3, WMA + DRM, ASF, WAV i OGG ve všech stupních kvality. Takto široké možnosti jsou k dispozici pouze pro přehrávání, nahrávání je sice možné v několika úrovních kvality, formát záznamu ale není možné zvolit.

Klepněte pro větší obrázek

Při všech nastavení nahrávání je výsledný zvuk zašuměný, šum se objevuje i při záznamu přes line-in, takže výsledné soubory je nutné na PC ještě vyčistit, čímž se výhoda jednoduchého převodu zvuku do MP3 stírá. Nahrávání z mikrofonu a rádia je ale na běžné úrovni obvyklé u kapesních MP3 přehrávačů, nejde tak tedy o zásadní hendikep. Samotný přijímač FM signálu pracuje dobře, lze si vynutit i monofonní zvuk, který snižuje úroveň šumu při slabším signálu.

Příliš mnoho zvuku

 Hodnocení
 Design a provedení  6/10  80% 
 Ovládání  8/10
 Zvuk  9/10
 Funkce a podporované formáty   9/10
 Příslušenství  8/10 

První dojem ze zvuku, který vycházel z dodávaných sluchátek, byl naprosto příšerný, překvapivě ale nepomohla výměna sluchátek. Zdroj problému se skrýval v přehršli možností, které přehrávač nabízí v oblasti úpravy charakteristik přehrávaného zvuku. K dispozici je nejen ekvalizér s možností uživatelského nastavení, ale hlavně několik speciálních funkcí, které zvuk spíše poškozují. Jde o možnost "Enhance MP3", která zvuk obohacuje hlavně o šum, virtuální surround, Mach3Bass a BBE.

Pokud si dáte na čas a povypínáte všechny tyto funkce a opravíte zvuk maximálně pomocí uživatelského ekvalizéru, zvuk vás překvapí svou kvalitou i na dodávaných sluchátkách. Někdy je méně rozhodně více. iAudio Celkově pak G3 patří k nejlepším flashovým přehrávačům na trhu, i když za jeho cenu je možné pomalu koupit přehrávač s harddiskem.

Diskuze (22) Další článek: HP: pojďme porazit IBM a Dell

Témata článku: Open source, Speciální joystick, Bible, Pětisměrný joystick, Tvar připomínající, Dav, Joystick, IAU, REC, Šňůrka, Recenze, Sluchátka za uši, Klasické hodinky, Rifle, Výsledný zvuk, Monofonní zvuk, Sluchátka s mikrofonem, Duracell, Dojem, Jet audio, Solidní úspěch, Zvuk, Elektronická sluchátka, Sluchátka s rádiem


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky