Recenze iAudio 5: gigabajt s kladívky

Klesající ceny flash pamětí zapříčinily příval nových přehrávačů s vysokou kapacitou. Jeden gigabajt paměti v elegantním balení nabízí i dnes testované iAudio 5, které se stejně jako ostatní přehrávače této značky vyznačuje sluchátky ve tvaru kladívek. Kromě vysoké kapacity mohou přehrávače nabídnout také podporu formátu Ogg a nezvykle velký displej.
Recenze iAudio 5: gigabajt s kladívky

Související odkazy

Slovník
LCD
MP3
RGB
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Přehrávače iAudio nejsou na českém trhu žádnou novinkou, díky zajímavému poměru výkon/cena si vybudovaly docela silné postavení, zejména díky přístroji G3, který pomocí AA baterií nabízí až 50 hodin provozu při použití kvalitní alkalické baterie.

iAudio 5 je stále ještě novinkou této značky, na trh se dostala v polovině února a společnost Jet Audio, kterou u nás zastupuje Bell Technology, zatím žádný další produkt neuvedla. Oproti svému slavnému předchůdci G3 se liší hlavně vzhledem, což je velkou výhodou. Tvar “bachraté” knihy a značně vysoká hmotnost G3 patřily mezi její slabiny. Nový produkt působí mnohem moderněji a obsah se tak lépe snoubí s formou.

Klepněte pro větší obrázek

Nákup očima

Potenciální zákazníky, kteří nehledají pouze co možná nejlevnější přehrávač, může produkt zaujmout hlavně svým designem - už proto, že při nákupech na internetu si přístroj neposlechnou a rozbalování mnohdy důmyslně uzavřených obalů se brání i velká část prodejců s kamennými obchody. iAudio 5 rozhodně zaujme tvarem přístroje, který není čistě kvádrový, ale jeho horní strana je mírně zkosená.

Klepněte pro větší obrázek

Přístroj je poměrně symetrický, na obou stranách je k dispozici jedno trojsměrné ovládací kolečko. Tento typ ovládacích prvků používají i levnější přístroje, zde ale působí solidním dojmem a dobře se s kolečky pracuje. Pravá strana je však na ovládací prvky bohatší, najdete tam ještě tlačítko pro snadné přepínání režimů přístroje, další pro nahrávání, a nechybí ani posuvník pro uzamčení přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Symetrii čelního panelu mírně narušuje také tečka integrovaného mikrofonu. Naopak vrchní strana iAudia 5 je symetrická díky umístění výstupu pro sluchátka a linkového vstupu. Testovaná gigabajtová verze přístroje kombinuje bílou a černou barvu, verze s nižšími kapacitami se odlišují barvami - 512MB verze je stříbrošedá, překvapivě nejlépe vypadá červená verze s 256 MB paměti. Škoda, že není možné si barvu vybrat nezávisle na kapacitě.

Téměř dva displeje

 Parametry
 Interní paměť  256 MB, 512 MB, 1GB
 Formáty  MP3, WMA, WAV, OGG
 Ekvalizér  7 pozic, BBE efekty
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší, Mac OS X
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  1 AAA baterie
 Provozní doba   až 20 hodin
 Rozměry  77 x 35 x 18 mm
 Hmotnost  28 g bez baterie
 Cena  5300/6500/8100 s DPH
 Zapůjčil  Bell Technology
Přehrávač je vybaven rozměrným LCD displejem, který je vizuálně rozdělen na dvě části. Levá polovina ukazuje položky menu, informace o přehrávaných skladbách a při vypnutí nebo zapnutí přístroje také animované logo, které je možné vyměnit za vlastnoručně vyrobené. Stačí si z webu stáhnout potřebnou aplikaci. Pravá polovina displeje obsahuje stavové informace, dobu přehrávání, indikaci nastavení hlasitosti, stav baterie, a nechybí zde ani jednoduchá vizualizace v podobě dvou pohyblivých pruhů.

Displej je vybaven proměnlivým podsvícením, to se může automaticky měnit nebo můžete pro každou činnost nastavit jinou barvu pomocí RGB kanálů v deseti stupních, což dává celkem 999 kombinací barevných odstínů. Touto funkcí se vyznačoval i nedávno recenzovaný přehrávač Meizu. iAudio ale nabízí kvalitnější displej a intenzivnější podsvícení. Použití OLED displeje by ale bylo vhodnější, čitelnost LCD displejů není dostatečná.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání bez manuálu

Po zkušenostech s mnoha různými přehrávači není většinou problém zapomenout na manuál a odhalovat funkce tlačítek stylem pokus a omyl. V případě iAudia 5 těch omylů nebylo moc, zejména díky logickému rozdělení funkcí mezi tlačítka a kvalitnímu zpracování již zmíněných třísměrných koleček, které slouží pro pohyb v menu a potvrzování voleb. Narozdíl od méně kvalitní konkurence.

Přístroj může pracovat ve čtyřech základních režimech, přehrávání MP3,WMA a OGG souborů, příjem FM rádia, nahrávání prostřednictvím zabudovaného mikrofonu a nakonec nahrávání z externího zdroje připojeného do konektoru line-in. Další funkce se mění podle aktuálního režimu přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bez ztrát to nejde, ani u konkurence

 Hodnocení
 Design a provedení  8/10  80 % 
 Ovládání  8/10
 Zvuk  9/10
 Funkce a podporované formáty   8/10
 Příslušenství  7/10 
Přístroj podporuje přehrávání MP3 souborů s datovým tokem 8-320 kb/s, u formátu Windows Media Audio je to 20-320 kb/s (pro proměnlivý datový tok 256 kb/s) a pro OGG je maximem Q10. Při vysoké kapacitě paměti by možná stála za to i podpora loss-less formátů pro velmi náročné uživatele. Takový luxus ale mnoho přehrávačů neposkytuje a většina uživatelů by jej ani neocenila.

Nahrávat je možné do formátu WAV pro nízkou kvalitu do 32 khz, potom nastupuje MP3 s maximálním bitrate 128 kb/s, což je také maximum dostupné pro nahrávání z externího zdroje. Náročnější uživatele to opět nepotěší, budou muset při převodu svých CD použít osobní počítač.

Kladívka v uších

iAudio si nezkazí pověst slušně znějícího přehrávače ani s tímto modelem. I bez využití ekvalizéru nebo speciálních efektů je zvuk čistý a dodávaná sluchátka jej příliš nedegradují, asymetrický kabel je potom příjemnější než klasický tvar do Y. Dobrá je také výdrž přehrávače, až 20 hodin na jednu AAA baterii je nadprůměr, který je ale celkově vyvážen poměrně vysokou cenou přehrávače. Také verze s jen 256 MB paměti stojí i v internetových obchodech výrazně přes 4000 Kč, přičemž tato cena je hodně pod doporučenou koncovou cenou od dovozce.

Diskuze (32) Další článek: HexView varuje před další chybou v software Microsoftu

Témata článku: Potenciální škoda, Sluchátka s rádiem, Audio knihy, Levá polovina, Max Q, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Pravá polovina, Kvalitní konkurence, REC, Černý pruh, IAU, Aaa, Sluchátka s mikrofonem, Červená tečka, Meizu, Bell, Jet audio, Vysoká hmotnost, Sluchátka za uši, Solidní novinka, Bella, Vrchní strana, Q10, Recenze, Gigabajt


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky