Recenze: HP Envy dv6

(inzerce) Ačkoliv HP Envy dv6 se na českém trhu prodává už nějaký pátek, obsáhlejší recenzi tohoto počítače na českém internetu nenajdete.
Recenze: HP Envy dv6

Což ovšem neznamená, že si tento patnáctipalcový multimediální notebook nezaslouží prověřit dvoutýdenním testem. Jak obstál?

Zpracování

Už na první pohled vás HP Envy dv6 zaujme. Černé plastové tělo o rozměrech 37,8 x 24,7 x 3,25 cm s hliníkovým potahem vypadá na první pohled velice elegantně, obzvlášť v kombinaci s podsvíceným logem HP v pravém dolním rohu. Notebook se například při opření lokty o hranu nijak zvlášť neprohýbá. Při uchopení za roh také drží, ale pevnější plast na víku by rozhodně neuškodil.

Obrazovku drží dva klasické klouby. Notebook sice jednou rukou otevřete, ale nevyhnete se tak „poskočení“ základny. Když do displejové části strčíte, třepe se ještě několik vteřin poté (což mají na svědomí nezapuštěné panty). Nejedná se o zásadní problém, zkrátka platíte daň za to, že víko otevřete do celkem ostrého úhlu.

Klepněte pro větší obrázek

Nepotěšilo nás však slícování některých dílů, například „fuk“ mezi tělem a optickou mechanikou byl už za hranicí přehlédnutelnosti. Šlo nejspíše o chybu konkrétního kusu, ale dva milimetry se prostě nedají přejít mlčením.

V balení kromě samotného laptopu najdete jen manuál a zdroj k napájení. A právě ten přispívá ke zhoršené mobilitě – počítač samotný váží kolem 2,5 kg a obrovský adaptér vám k tomu ještě pár deka přihodí.

Konektivita

Za cenu přesahující dvacet tisíc korun nabízí, co do konektivity, počítač vše, co čekáte. Na levé straně najdete po jednom portu USB 2.0, USB 3.0, zobrazovací VGA a HDMI, síťový RJ 45, jackový audiovýstup a mikrofonní vstup. V přední hraně si našla místo multiformátová čtečka paměťových karet. Napravo se zabydlel napájecí konektor, dva porty USB 3.0 a optická jednotka.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě RJ-45 se samozřejmě k internetu připojíte i přes Wi-Fi standardu 802.11b/g/n. Dostupné sítě dokáže nalézt i při hodně nízké úrovni signálu. Samozřejmostí je i rozhraní bluetooth. Pro vstup do systému můžete využít i čtečku otisků prstů. Reaguje rychle a spolehlivě a nikdy se nestalo, že by nás nepustila dál.

Klávesnice a touchpad

HP Envy disponuje plnohodnotnou chicklet klávesnicí s jednořádkovým enterem a dělenými šipkami. Na základní použití určitě stačí, ale pro psaní textů by neuškodil vyšší zdvih jednotlivých kláves kvůli snazší orientaci. Klávesnici by rozhodně slušelo podsvícení, které ovšem najdeme až u 17“ HP Envy dv7.

Touchpad od společnosti Synaptics reaguje pohotově, jen tlačítka by mohla být o něco tišší.

Displej

Bezchybná, špičková, takřka dokonalá. Nezáleží na tom, jak ji označíte, ale LED obrazovka s úhlopříčkou 15,6“ a Full HD (1920x1080) opravdu snese nejpřísnější měřítka. Displej lemuje tenký, téměř nepostřehnutelný pryžový rámeček, který zabraňuje kontaktu víka a základny.

Klepněte pro větší obrázek

Za pozornost ale stojí pozorovací úhly – ať ji naklopíte jakkoliv, obraz se nemění. V kombinaci s povrchovou úpravou Antiglare se na notebook můžete koukat naprosto komfortně odkudkoliv.

Podání barev se lehce blíží MacBookům - jsou velmi plné, místy přepálené, ale ne tolik, jako na přístrojích od Apple. Škála podsvícení je celkem rozsáhlá a hodí se téměř do jakýchkoliv světelných podmínek. Je to asi věcí názoru, ale minimální hodnotu svítivosti by měla být ještě krapet nižší. V úplné tmě obrazovka zbytečně moc září i na nejnižší nastavení.

Zvuk

Logo Beats Audio na krabici i notebooku samotném láká na kvalitní zvuk. Pokud budeme opravdu přísní, daří se to zpola. Úrovni hlasitosti se nedá nic vytknout, pakliže rezignujete na kvalitu a potřebujete hlavně kvantitu, uřve audiosystém i relativně velkou místnost. Subwoofer na spodní části zvládá basy podle toho, na jakém podkladu notebook zrovna stojí, reproduktory mezi víkem a základnou zase trochu přetékají ve středech a výškách. Na druhou stranu, v notebookovém měřítku jde pořád o nadprůměr a například pro sledování filmu naprosto dostačují.

Výkon

Testovaný kousek se chlubil tou nejvyšší výbavou. Notebook byl osazen procesorem Intel® Core™ i7-3630QM se základním taktem 2,4 GHz. Když je potřeba, spustí se TurboBoost a takt jádra se zvýší až na 3,4 GHz. Při běžné práci se nestane, že by stroj cokoliv nestíhal a zadýchával se. K tomu přispívá i 6 GB RAM.

Zrovna HPčka mívají se zadýcháváním občas problém a chlazení pak připomíná start helikoptéry. To se netýká dv6 – při zapnutí se zhluboka nadechne a pouze při opravdové zátěži (například když současně běžel prohlížeč Chrome, Photoshop a InDesign) spustí větrák v kraších intervalech. Pořád ale nemáte pocit, že se počítač za chvíli zvedne a uletí ze stolu. S přehříváním nemá problém, plocha počítače zůstává chladná až na pravou spodní část, která mírně, ale opravdu mírně hřeje).

Součástí nejvyšší konfigurace je i dedikovaná grafická karta nVidia GeForce GT630M/2GB. HP Envy dv6 se neřadí mezi herní, ale spíše multimediální notebooky, právě i kvůli grafické kartě. GT 630M má pro běžného uživatele dostatečný výkon, na střih videa či grafiku určitě stačí. I starší hry si užijete ve slušné kvalitě, s těmi nejčerstvějšími už musí vaše nároky klesat. O hraní těch nejnovějších na Full HD rozlišení s plnými detaily si nechte zdát.

Součástí počítače je i harddisk s kapacitou 1 TB a rychlostí 5400 ot./min. Jasně, že by notebooku slušel SSD disk, ale na druhou stranu, můžete jím nahradit optickou jednotku. Windows 8 i na pomalejším disku běhají celkem rychle, samotný start operačního systému absenci SSD disku navzdory zvládá počítač okolo 15 vteřin.

Nezklamala ani výdrž. Energeticky méně náročný procesor i7-3632 by dopadl lépe, ale ani se současnou výbavou se Envy dv6 nenechá zahanbit. Při běžné kancelářské práci s puštěným připojením na Wi-Fi a zapnutým bluetoothem se dá dostat na čas přesahující pět hodin. V naprosto nejořezanějším režimu pak zvládne i o hodinu déle. Při vyšší zátěži (hraní, práce s grafikou, videem) se notebook obejde bez „špagátu“ kolem čtyř hodin.

Závěr

HP Envy dv6 už čeká na svého nástupce a testovaný typ se dá sehnat za cenu kolem 22 tisíc korun. Pokud hledáte multimediální notebook s celkem našláplým hardwarem, Envy dv6 byste měli zahrnout alespoň do širšího výběru. Hlavním argumentem pro koupi je především velice povedená obrazovka. Za zmínku stojí i celkem kvalitní zvuk v podání Beats Audio a celkem solidní procesor. Celkový dobrý dojem pak špiní zpracování šasi a pár detailů, jako třeba podsvícení klávesnice nebo nepochopitelně obrovský napájecí adaptér.

Za zapůjčení notebooku děkujeme HPmarket.cz.

Další článek: Samsung představil extrémně výkonné SSD s rychlostí 3 GB/s

Témata článku: Notebooky, Hewlett Packard (HP), Helikoptéry, Základní střih, Envy, REC, Pravá strana, HP, Recenze, Podsvícení, Mlčení, Rozhraní bluetooth, Spodní strana, HP Envy, TurboBoost, Beats audio, HP Notebook, Hlavní argument, Plastové tělo, Dek, Sata, Deka, Indesign, Panty, Podsvícená klávesnice, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 53

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize