Recenze HIS Excalibur Radeon 9800 Pro

Dostali jsme na testy kartu od Hong Kongské společnosti HIS (Hightech Information System Ltd) a jde přímo o jejich „vlajkovou loď“ Excalibur Radeon 9800Pro. V současnosti se jedná o nejvýkonnější grafickou kartu, která svými výkony i cenou kraluje na poli herních 3D grafických karet (spolu s variantami FX5900Ultra).
Kapitoly článku

Radeon 9800 Pro – z učedníka mistrem

Jde o nejvýkonnější grafický čip společnosti ATI. Model Radeon 9800 Pro je reakcí na snahu nVidie na opětovné převzetí žezla výrobce nejvýkonějších grafických procesorů a je pádnou odpovědí na poněkud nešťastný produkt FX5800 Ultra. V této souvislosti si lze vybavit obdobnou situaci z let minulých, kdy se ATI v závodě o nejrychlejší grafickou kartu ještě koukala svým tehdejším rivalům z decentní vzdálenosti na záda. Dnes již neexistující společnost 3Dfx uvedla dlouho očekávanou kartu Voodoo 5 5500, která měla svým výkonem konečně všem dokázat, že tvůrci legendárních karet Voodoo 1 a 2 ještě nesložili své zbraně. Ani dvouprocesorové řešení karty Voodoo 5 5500 však nedokázalo ohrozit pozici nVidie, která se díky čipům GeForce definitivně prosadila na pozici jedničky na grafickém trhu. Z karty Voodoo 5 5500 se stala labutí písneň 3Dfx, protože zanedlouho poté byla celá společnost 3Dfx koupena právě společností nVidia. Je s podivem, jak se věci opakují a jen díky tomu, že se z nVidie od časů konkurenčních bojů s 3Dfx stala opravdu velmi silná společnost, nemusí trapné škobrtnutí s FX5800Ultra způsobit velké ztráty.

Prvním opravdu konkurenčním čipem od ATI byl Radeon 8500, který započal cestu ATI ke slávě. Do té doby nedosahovaly karty ATI takových výkonů a kvalit jako karty od nVidie – řady Riva TNT a GeForce. O kvalitách R8500 svědčí fakt, že se ještě dnes dá koupit pod označením Radeon 9100. No a triumf přišel hned vzápětí, kdy se ATI podařilo na půl roku předběhnout nVidii v uvedení první DirectX 9 karty – Radeona 9700 Pro. Poté co se nVidii podařilo urychleně uvést GeForce FX5900 Ultra je opět situace velmi vyrovnaná a nedá se říci, že má jedna ze stran převahu. K tomu přispívá i neschopnost ATI vyrábět větší množství čipů, které by více vytlačovaly produkty nVidie.

Klepněte pro větší obrázek

Karty ATI s podporou DX 9.0

Ale vraťme se k současnému šampiónovi – R9800 Pro (kódově R350). Grafický procesor R350 (107 mil. tranzistorů) je stále vyráběn technologií 150 nm, což je poměrně obdivuhodné, neboť frekvence čipu je 380 MHz a paměti (propojeny s GPU 256 bit. sběrnicí) jsou taktovány na frekvenci 680 MHz DDR. R9800 přejímá všechny stěžejní technologie od R9700 a většinu z nich mírně zdokonaluje:

 • SmartShader 2.1 - programovatelné Vertex a Pixel shadery verze 2.0, které jdou již za specifikaci DirectX 9.0, obsahují „novinku“ F-buffer, která „zařizuje“ neomezenou délku kódu
 • Truform 2.0 - specialita ATI pro „zakulacování“ objektů na scéně (technologie N-Patches)
 • Hyper Z III+ - technologie pro optimalizaci paměťových přenosů
 • SmoothVision 2.1 - ATI metody pro vyhlazování celé 3D scény, podpora 2x/4x/6x fullscreen antialiasingu, podpora 2x/4x/8x/16x anizotropního vyhlazování textur
 • Videoshader – integrace podpory Pixel shaderů při přehrávání videa
 • 4 jednotky pro zpracování vertex instrukcí (Vertex shader 2.0)
 • 8 vykreslovacích jednotek po 1 texturovací jednotce

Klepněte pro větší obrázek

Architektura čipu R9800 Pro

HIS Excalibur Radeon 9800 Pro

V poutavé krabice jsme nalezli (kromě karty samotné) strohý, ale přehledný manuál, redukci DVI/VGA, redukci S-video/cinch, kabely na propojení s TV zařízením (kabel cinch/cinch a S-video/S-video). Za zmínku stojí přítomnost informačních nálepek na krabici i manuálu, které uživateli oznamují, že karty Radeon9800 již nepodporují rozhraní AGP 2x (podpora pouze AGP 4x/8x). U této cenové kategorie karet lze očekávat bohatší nadílku přidaného software. Ani v tomto případě tomu není jinak. Přibaleny jsou dvě plné hry Ballistics, Zanzarah plus jedno CD s 6 demoverzemi her (Comanche 4, Delta Force: Black Hawk Down, Serious Sam: The Second Encounter, Tom Clany: Black Thorn, Veitcong a Worms Blast). Dále je v balení 1CD s ovladači (V6.14.01.6307), CD s programem PowerDVD XP a poslední CD obsahuje programem PowerDirector 2.5 VE Pro.

Klepněte pro větší obrázek

Krabice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vybavení *** dodáváná CD

Kartě samotná poněkud překvapuje absencí pasivních chladičů paměťových. Pasivní část chladiče samotného čipu R9800 Pro je provedena „chatrně“. Pasiv se dá velice snadno vychýlit ze své rovnovážné polohy. V kontrastu s mohutnými chladícími soustavami karet FX5800 a 5900 vypadá ventilátorek velmi subtilně. Svoji funkci ale spolehlivě zastane a je velmi tichý. Karta je samozřejmě vybavena přídavným 12V napájením. Kdo se rozhodne o koupi takovéto karty, měl by přemýšlet i o její energetické náročnosti a dimenzovat svůj energetický zdroj v PC pro vyšší zátěž (doporučeno min. 300 W zdroj, spíše ale od 350W výše). Že karta zhltne hodně energie, o tom svědčí i uvolňované ztrátové teplo, které spolu z teplem od procesoru, HDD změní PC na takový malý tepelný zdroj (tepelný výkon kolem 200 W).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Karta zepředu a zezadu

Klepněte pro větší obrázek

Detail chladiče

Karta je dnes již standardně vybavena výstupy na několik zobrazovacích zařízení – CRT monitor, LCD panel a TV. Díky ATI Hydravision technologii lze data z PC zobrazit také současně na dvou CRT monitorech/panelech nebo na CRT monitoru a TV.

Parametry karty HIS Excalibur R9800 Pro

 • ATI Smartshader 2.1, Truform 2.0, SmoothVision 2.1
 • HyperZ III+ technologie (Hierarchical Z, Z-Compression, Fast Z-Clear)
 • Full scene antialiasing (FSAA 2x, 4x, 6x)
 • Environment Bump mapping, anizotropní filtrování (2x, 4x, 8x, 16x)
 • 150 nm technologie výroby grafického procesoru
 • 107 milionů tranzistorů
 • 8 vykreslovacích jednotek po 1 texturovací jednotce
 • Frekvence GPU 380 MHz a pamětí 680 MHz (DDR)
 • Propustnost pamětí 21,8 GB/sec
 • Paměťové čipy Samsung K4D26323RA-GC2A, 2,8ns
 • Sběrnice AGP 8x (kompatibilní AGP 4x)
 • Paměť 128 MB DDR-I SDRAM
 • 256 bitové paměťové rozhraní
 • DirectX 9.0 + kompatibilní
 • DVD HW podpora, ATI Videoshader
 • 10 bitový duální 400 MHz DAC převodník
 • 165 MHz TMDS převodník (DVI 1.0 kompatibilní)
 • TV výstup do rozlišení 1024 x 768
 • Maximální VGA rozlišní 2048 x 1536 při 85 Hz
 • Podpora OS Windows XP, 2000 a ME

Klepněte pro větší obrázek

Detail paměti

Testování

Karta byla testována v programech 3D Mark2001SE v330, 3D Mark03, Codecreatures Pro, Vulpine GL Mark 1.1 a pod hrami Quake3, Unreal Tournament 2003 a Comanche 4. Použity byly nejnovější ovladače Catalyst 3.6. Testy probíhaly na OS WIN XP Prof. + SP1. Všechny testy byly provedeny také za současného použití vyhlazování hran 4x a při úrovni anizotropního filtrování 4x (ve výsledkových grafech nesou karty označení A). Ačkoliv se jedná o velmi výkonnou grafickou kartu, nelze pominout možnost přetaktování. Čip R9800 byl přetaktován o 50 MHz (na hodnotu 430 MHz), u pamětí karty byl zvýšen takt na 730 MHz (ve výsledkových grafech nesou karty označení P). I v přetaktovaném stavu karta nevykazovala chyby v zobrazení a chovala se velmi stabilně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení DirectX a OpenGL

Bohužel jsem měl k dispozici jen Athlon XP 2500+ (Barton 1833 MHz, FSB 333 MHz), který je na tak výkonnou kartu slabý. Výsledky jsou proto trochu nižší než u srovnávaného Herculese R9800Pro. Při pokusech provozovat kartu na přetaktovaném počítači (pomocí zvednutí frekvence CPU) docházelo k „zamrzání“ testovacích aplikací a her. Pro takto výkonnou kartu by se „slušelo“ použít to nejvýkonnější, co trh nabízí: P4 3 GHz (FSB 800 MHz) nebo Athlon XP 3200 (2200 MHz, FSB 400 MHz). Také je trochu škoda, že jsme ještě neotestovali nejvýkonnější karty z konkurenčního tábora nVidie (FX5900) a proto jsme je zatím nemohli porovnávat.

Testovací sestava

 • CPU Athlon XP 2500+ (1833 MHz, 166 FSB)
 • 512 MB DIMM DDR RAM PC333 Kingmax, CL 2,5, duální řežim (2 x 256MB)
 • MB MSI K7N2 Delta ILSR (nForce2 400), AGP aperture size 128 MB
 • HDD 30 GB WDAC, 7200 ot/min.
 • Zvuková karta nVidia on board
 • OS Windows XP Prof + SP1
 • Direct X 9.0
 • Ovladače Catalyst 3.6

Klepněte pro větší obrázek

Srovnávané grafické karty

Témata článku: Video, Quake, Optimum, Paměťový čip, Directx 11, Recenze, Voodoo, Excalibur, Vertex, 3D Mark, Detail, Rychlá karta, Benchmark, Test, Ztrátové teplo, Karta, Black Hawk, Bodové skóre, Lighting, Optima, Cinch, Krabice, Oblíbený test, Velké nároky, Catalyst


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů