Recenze Fujitsu Siemens LIFEBOOK P7120: ideální subnotebook

Malý a lehoučký notebook s hmotností 1,3 kg včetně interní optické mechaniky a obrovské baterie s výdrží přes 6 hodin je možná snem řady mobilních uživatelů. Není to ovšem zdaleka sen nesplnitelný, protože takové zařízení opravdu existuje. My vám přinášíme jeho podrobnou recenzi.

Představte si vysokokapacitní baterii (7800 mAh) a k ní prostě jen tak přidělaný malý notebook, který váží cca 1,3 kg a má dokonce i optickou mechaniku a spoustu portů a rozhraní. Že zatím nic takového neexistuje? Omyl, přesně takové zařízení nabízí společnost Fujitsu Siemens Computers pod typovým označením Lifebook P7120.

Konstrukce

Lifebook P7120 je kompaktní subnotebook s šasi samotného notebooku i displeje ze slitiny magnezia, díky které se hmotnost notebooku pohybuje včetně optické mechaniky těsně kolem 1,3 kilogramu při rozměrech zhruba 27 x 20,1 cm. Tloušťka notebooku je různá, na přední části je to méně než 2,5 cm, v zadní části u baterie pak mírně přes 2,8 cm. Tmavé provedení šasi je podle mého názoru elegantnější než krémově bílá barva použitá u předchozího modelu Lifebook P7010. Ovšem Lifebook P7120, ve speciální limitované editici, existuje i v jiných barevných kombinacích.

Baterie Lifebooku je jednoduše řečeno úžasná. Díky nízké voltáži má li-ion akumulátor kapacitu plných 7800 mAh (v české dokumentaci je udáváno jen 7200 mAh, ale reálným důkazem je fotografie štítku baterie). Baterka je sice dost velká, ale přesto se kompletně vejde do zadní části těla notebooku, z jehož rozměrů si tak de facto „ukrojí“ značnou část. S nadsázkou lze tedy říci, že celý Lifebook je pouze „obal“ velké baterie, díky které se můžete těšit na opravdu hodně dlouhou dobu provozu.

Stěny šasi jsou doslova posety nejrůznějšími porty a rozhraními. Na pravé straně Lifebooku P7120 je umístěna ultratenká optická mechanika v multifunkční šachtě, kterou lze volitelně osadit druhou baterií nebo eventuálně i jiným zařízením (pokud bude v prodeji). Designéři se vyřádili zejména na zadních partiích notebooku, kde najdeme dva reproduktory zakryté stylovou mřížkou. Novinkou je též samostatné tlačítko ECO, které dokáže notebook přepnout do úsporného módu včetně vypnutí napájení různých periferií.

Specialitou většiny malých Lifebooků je umělá kůže na spodní části notebooku. Kůže částečně mírní tepelné vyzařování a je určitě příjemnější na dotyk než samotná hořčíková slitina. O Lifebooku P7120 téměř nevíte, protože nemá žádný větráček, celý stroj je chlazen pasivně. Jediným zdrojem hluku je tak pevný disk, případně optická mechanika.

Klepněte pro větší obrázek 

Nálepka na baterii

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Spodní strana notebooku * Celkový pohled na notebook

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pant displeje * Celkový pohled na notebook

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

Jen velmi málo sub a mininotebooků používá (především z důvodů spotřeby energie) jiné než nízkonapěťové procesory a Lifebook P7120 není v tomto směru žádnou výjimkou. Pentium M 753 ULV s taktem 1,2 GHz a 400 MHz FSB je před masivním nástupem LV a ULV procesorů s jádrem Yonah asi to nejlepší, co vůbec lze do notebooku koncepce Lifebooku P7120 osadit.

CPU logicky doplňuje čipset Intel 915GMS s vestavěnou grafickou kartou Intel GMA 900, jejíž „minimální“ 3D grafický výkon je již dlouho známý. U manažerských subnotebooků pochopitelně nelze předpokládat jejich použití na hry, takže v tomto směru je vše zcela v pořádku a nízká spotřeba grafického čipu se opět pozitivně projevuje na spotřebě energie.

Operační paměť je umístěna ve dvou paměťových slotech typu Micro DIMM, jejichž paměťové moduly jsou o něco dražší než běžné SODIMM moduly pro notebooky. Jeden slot je již osazen 512MB modulem, druhý slot je volný.

Lifebook P7120 má 1,8palcový pevný disk Toshiba, jehož rychlost není ve srovnání s běžnými 2,5“ harddisky příliš velká. Opět ale u notebooku s touto koncepcí vyhovuje především z hlediska rozměrů a spotřeby energie.

Displej

Širokoúhlý displej Lifebooku P7120 je připevněný na dvou pevných titanových kloubech, které mají dostatečnou tuhost, a displej se tedy v žádném z běžných úhlů naklopení nekýve ani netřese. Úhlopříčka displeje 10,6 palce a rozlišení 1280 x 768 bodů dávají kombinaci velmi jemného rozlišení. Fonty jsou dost malé, díky kvalitě displeje jsou ale i tak v 96 dpi dobře čitelné.

Displej je skutečně velmi kvalitní, má výborné podání černé a bílé barvy a poměrně vysoký stupeň podsvícení (na max. hodnotu). Technologie Crystal View opět značí „lesklý“ typ displeje, a tak stejně jako u Asus W5F nemusí displej vyhovovat všem uživatelům. Displej by měl lépe pohlcovat odlesky od okolního světla, daří se mu ale jen částečně a jen při maximálním podsvícení.

V zavřeném stavu není displej nijak přímo fixován, ale i přiklopený drží docela dobře. V krytu displeje je po stranách integrován duální mikrofon, který lze použít nejen k poznámkám, ale také případně k ovládání operačního systému a aplikací hlasem nebo k telefonování pomocí technologie VoIP (Skype).

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice a polohovací zařízení

Klávesnice s roztečí 18 mm a zdvihem 2 mm je výborná. Na subnotebook je klávesnice pohodlná, má relativně velké některé přeřaďovače a velký Enter. Bílé popisky kláves konečně nejsou jen nastříkány tenoučkou vrstvičkou barvy, nýbrž zřejmě vypáleny laserem (jsou plastické). Tak určitě nehrozí jejich smazání jako v případě některých jiných Lifebooků.

Před klávesnicí je poměrně malý touchpad se dvěma tlačítky a mezi nimi je proužkový snímač otisku prstů. Snímač současně může fungovat i pro scrollování obsahu dokumentů a webových stránek – na to je si ale třeba zvyknout, přejíždění prstem po senzoru, respektive jeho prohlubni, je totiž malinko nezvyklé.

Plocha touchpadu je stejně jako u Asus W5F téměř v úrovni okolního šasi. Povrch touchpadu je opět trochu zdrsněný, ale pouze velmi jemně. Stisk malých tlačítek touchpadu bohužel působí dost „gumovým“ dojmem a je třeba je mačkat poměrně přesně, protože na krajích je už stisk tlačítek trochu nejistý.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní a periferie

Lifebook P7120 je ultramobilní zařízení, které má však s výjimkou infraportu snad všechny myslitelné porty a rozhraní. Tři porty USB V2.0 doplňuje rozhraní FireWire, TV výstup, sloty pro paměťové karty SD/MMC a PC Card typ II, LAN karta, modem a bezdrátové komunikační rozhraní Bluetooth. Přítomna je samozřejmě i WiFi karta Intel s maximální rychlostí 54 Mbit.

Pro zvýšení pohodlí uživatele notebooku nabízí společnost Fujitsu Siemens replikátor portů (připojuje se na samostatný konektor), který u Lifebooku P7120 současně slouží i jako dokovací stanice. Replikátor portů obsahuje tři porty USB V2.0, VGA výstup, konektor pro LAN a napájení, výstup pro sluchátka a zámek typu Kensington.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk a multimédia

Zvuk vydávaný malinkými stereo reproduktory postrádá hloubky, vzhledem k rozměrům Lifebooku P7120 ale lze zvuk označit jako dobrý. Na zpracování videa asi notebook příliš často používat nebudete, přece jen výkon procesoru není tak velký. Přehrávání ovšem není pro notebook žádný problém. Součástí audio výstupů je i digitální SPDIF výstup.

Univerzální ultratenká optická mechanika podporuje všechny nejpoužívanější CD a DVD formáty včetně dvouvrstvých a dokonce i DVD-RAM. Přítomnost optické mechaniky v notebooku není až tak úplně nutná a chcete-li ušetřit hmotnost, můžete mechaniku vyjmout z modulární šachty a zaslepit speciální krytkou nebo ji nahradit přídavnou baterií.

Operační systém a software

Operační systém je dodáván s notebookem automaticky, jedná se o Windows XP Professional v české verzi. Mezi software patří pochopitelně i programy a utility pro bezpečnostní funkce. Snímač otisků prstů AuthenTec podporuje technologii TruePrint. Samozřejmostí je též speciální ochrana BIOSu heslem, dálková správa notebooku prostřednictvím software DeskView a DeskUpdate, TPM modul, heslo pro přístup k pevnému disku a ochrana zápisu do boot sektoru.

Speciální power management software Eco Power Saving funguje ve spolupráci s tlačítkem ECO a umí přepnout celý notebook do celkového úsporného módu včetně vypnutí napájení rozhraní FireWire, optické mechaniky a slotů PC Card i čtečky paměťových karet.

Bonusovým software je například vypalovací a multimediální balík Nero, antivirus F-Secure, Odyssey klient a několik jiných utilit.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Testy

Testy výpočetního a grafického výkonu najdete v tabulkách. Ke grafice nelze podotknout nic víc, než že pro kancelářské aplikace postačuje víc než bohatě. Nízkospotřebové procesory obecně nejsou navrženy pro vysoký výkon, nýbrž logicky pro pokud možno co nejdelší provoz na baterie. Platí to i pro Pentium M 753 ULV, jehož výkon ale opět s dostatečnou rezervou postačuje pro všechny běžné kancelářské aplikace, a například i Adobe Photoshop na Lifebooku 7120 funguje bez větších problémů.

Udávaná maximální výdrž se standardní baterií s kapacitou 7800 mAh je až sedm a půl hodiny, tak mezních hodnot ale dosáhnete jen stěží a opravdu pouze při extrémním šetření energií a s malou intenzitou podsvícení displeje. Přesto jsou reálné naměřené doby reálného provozu vynikající. Na maximální výkon i podsvícení displeje a při aktivní WiFi kartě a rozhraní Bluetooth se skoro vždycky dostanete na čas přes tři hodiny, což je opravdu výborný výsledek.

Pokud se vám to zdá v porovnání s firemními testy málo, pak vězte, že úplně stejně to v reálu vypadá i u každého jiného notebooku. Při vypnutí napájení optické mechaniky, PC Card slotu i rozhraní FireWire, sníženém jasu displeje (podotýkám, že pouze na únosnou míru čitelnosti!) a pracovní frekvence procesoru vydržel Lifebook P7120 pracovat přes 6 hodin, a to je jednoduše řečeno skvělý čas.

Dobu provozu na baterie lze navíc ještě prodloužit přidáním sekundární baterie s kapacitou 2300 mAh (cca 3150 Kč bez DPH) namísto optické mechaniky. Tento typ baterie jsem při testech neměl k dispozici, další zhruba hodina provozu navíc by ale měla být zaručena.

Závěr

Cena notebooku se asi někomu příliš líbit nebude. Moderní technologie si žádají své a Lifebook P7120 zkrátka nepatří mezi cenově dostupné subnotebooky. Doporučená koncová cena na hranici 60 tisíc Kč bez DPH je opravdu dost, zvlášť když v ceně není ani doplňková baterie, ani replikátor portů.

Z hlediska užitné hodnoty ale Lifebook P7120 jasně přesvědčil o svých kvalitách. Nedostatky v interní výbavě portů a rozhraní, které nebyly osazeny u předchozích modelů řady P7010, jsou u Lifebooku P7120 již napraveny (rozhraní Bluetooth, některé výstupy navíc aj.). Baterie s vysokou kapacitou je jasným kladem notebooku stejně jako modulární šachta pro optickou mechaniku nebo další baterii, to vše stále při velmi nízké hmotnosti kolem 1,3 kg. Trochu pochybností zůstává u „lesklého“ displeje, to je ale natolik obecná problematika, že ji nemá smysl zde dále rozvádět.

Konfigurace testovaného notebooku

  • Lifebook P7120
  • Intel Pentium M 753 ULV (1,2 GHz, 2 MB L2 cache)
  • čipset Intel 915GME, 512 MB DDR2 SDRAM
  • 1,8“ 60 GB HD Toshiba MK6006GAH, 4 200 otáček/min.
  • grafická karta Intel Graphics Media Accelerator 900 (sdílená operační paměť)
  • Windows XP Professional CZ

Test Výsledek
1024x768 3454
3DMark03
1024x768 783
3DMark05
celkem 199
PCMark04
celkem 2216
SiSoft Sandra
procesor 5110/2117
paměť 2225/2228
disk 19 MB/s
Další výsledky z programu SiSoft Sandra viz obrázek pod touto tabulkou
Výdrž (standardní baterie 7800 mAh)
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 3:28
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 6:14
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 4,3 hodiny

Klepněte pro větší obrázek

Klikněte pro celý obrázek

Fujitsu Siemens LIFEBOOK P7120 (60 740 Kč bez DPH)
procesor Intel Pentium M ULV 753 1,2 GHz (400 MHz FSB), 2 MB L2 cache
čipová sada Intel 915GMS
operační paměť 1× 512 MB DDR2 400 MHz (2 sloty Micro DIMM, z toho 1 volný)
pevný disk 1,8" 60 GB HD Toshiba MK6006GAH, 4 200 otáček/minutu
grafika Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 900, sdílená operační paměť
displej 10,6" TFT WXGA, 1 280 × 768 bodů, technologie Crystal View, podsvícení diodami LED
mechanika výměnná optická mechanika DVD+/-RW DL Ultra Slim (podpora DVD-RAM) umístěná v modulárně šachtě
audio audio čip RealTek ALC260, stereo reproduktory
rozhraní 3x USB V2.0, slot PC Card typu I/II, slot pro paměťové karty SD/MMC, S-VIDEO výstup, VGA výstup, RJ11 (56K modem), RJ45 (10/100 Mbit LAN), vstup pro externí mikrofon, duální integrovaný mikrofon, výstup na sluchátka/SPDIF, rozhraní FireWire, konektor pro
síť (LAN) 10/100 Mbit LAN, WiFi (IEEE 802.11 b/g), Bluetooth V1.2, modem
Wi-Fi 802.11 b/g
baterie Li-Ion 7800 mAh (7,2V), volitelná baterie 2300 mAh namísto optické mechaniky
hmotnost 1,28 kg se standardní baterií (bez optické mechaniky)
rozměry (v × š × h) 271 x 209,5 x 24,3 až 28,3 mm
operační systém Windows XP Professional CZ
příslušenství AC adaptér, kožené pouzdro, různé bonusové aplikace
cena bez DPH 60 740 Kč
záruka 3 roky
zapůjčeno Fujitsu Siemens Computers

Diskuze (37) Další článek: AMD uvádí nové Opterony

Témata článku: Software, Windows, Fujitsu, Lifebook, Velká část, Podsvícená klávesnice, Ideál, Výborný notebook, Recenze, Umělá kůže, Touchpad, Crystal, REC, Micro USB, Speciální kryt, Grafický výstup, Nízký jas, Paměťový modul, Notebooky malé, SD Card, Velký výkon, Paměťové karty, Velká spotřeba, Intel HD Graphics, Optický disk


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky