Recenze DVD přehrávače Yamada DVX 6000: přehrává i DivX

Jako jedni z prvních vám přinášíme test nového DVD/MPEG-4 přehrávače Yamada DVX 6000 od společnosti UMAX, který nabízí za cenu do pěti tisíc velmi kvalitní obraz, možnosti dekódování videa MPEG-4/DivX a zabudovaný Dolby Digital 5.1 dekodér.

Vzhled

Na to, do jaké cenové kategorie přehrávač patří, je proveden dost precizně, design se dle mého názoru skutečně povedl. V klasické metalické stříbrné je zasazen jakoby chromovaný proužek, který probíhá přes celý přední panel. Při nevhodně dopadajícím světle je stříbrné barvy na můj vkus už přece jen trošku moc. Ve většině případů působí tento pruh naštěstí tmavým dojmem, což dle mne vytváří mnohem lepší efekt. Taktéž chválím zkosenou vrchní část přední masky, která obsahuje ovládací prvky. Jsou mnohem lépe přístupné, nežli například někde v dolní části panelu.

Mechanika je uvnitř vyvedena v černé barvě a je možná trošku větší, nicméně disk se do ní vkládá pohodlně a nehrozí jeho poškození a ani není nijak hlučná. Displej je dostatečně velký. Rozměry přehrávače jsou standardní, 430 x 55 x 260 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání

Jak už jsem se zmínil, ovládací prvky na samotném přístroji jsou umístěny vhodně a poskytují základní funkce. Dálkové ovládání mi připomíná spíše nějaký univerzální výrobek třetí strany, jelikož stejný jsem viděl i u přehrávače Mustek. Provedení a vzhled ovladače je průměrné, ergonomie něco málo podprůměrná – špatně se mi hledají volby Title, Menu a Play. Jde ale jen o zvyk.

Uživatelská příručka je dost stručná, ale výstižná, méně zkušené uživatele však nenadchne. Distributor přidává český překlad anglického originálu.

V hlavním grafickém menu se orientuje dobře, jsou zde volby pro nastavení vstupů a výstupů, normy PAL/NTSC/MULTI, konfigurace DD 5.1 dekodéru, nastavení jednotlivých audio kanálů (průchod, zpoždění, komprese…), rodičovský zámek apod. Přístroj s vámi může komunikovat v několika světových jazycích, češtinu bychom ale hledali marně.

Podporované formáty

Právě podpora formátů je dnes jedno z těch kritérií, které určuje kvalitu DVD přehrávačů. Popravdě řečeno to, že méně známí výrobci měli možnost pustit se na nové pole, jim dalo určitou šanci dostat se do většího povědomí spotřebitelů, zaujmout nejen cenou, ale i něčím, co jiné přehrávače nemají. Mám samozřejmě na mysli „počítačové“ formáty. Těch je bohužel nepřeberné množství, ale ty nejpoužívanější se pomalu, ale jistě stávají standardem i v oblasti domácí spotřební elektroniky.

Dále pouze vyjmenuji podporu formátů dle specifikace výrobce. Konkrétní testy, které nás budou zajímat především, budou v dalších částech článku rozebrány podrobněji.

Kompatibilita disků: DVD, MP3-CD, JPEG-CD, JPEG-DVD, S/VCD, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW

Formáty: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX 3.11, DivX 4.x, DivX 5.x, Xvid (samozřejmě včetně DVD-Video, VCD a SVCD)

Kromě disků vytvořených dle určitých pravidel a norem, je Yamada schopná procházet datová CD/DVD a zobrazit/přehrát podporované soubory na nich uložené.

Dolby Digital 5.1 dekodér, zvukové a obrazové I/O

Na rozdíl od drtivé většiny konkurentů ve své třídě obsahuje testovaný přístroj dekodér prostorového zvuku Dolby Digital 5.1, tudíž není třeba žádný receiver a postačí vám  buďto aktivní reproduktorová sestava, nebo patřičný zesilovač s 5+1 analogovými vstupy. Pokud nemáte odpovídající reproduktorovou sestavu nebo receiver, můžete použít funkci downmix a připojit stereo nebo Dolby Pro Logic zesilovač přes stereo výstup.

Z dalších audio výstupů jsou to tedy kromě analogových 5.1 a stereo cinch výstupů ještě digitální a optický výstup, oba samozřejmě podporují mimo DD také DTS. Video výstupy jsou následující: SCART (RGB), S-Video a kompozitní video.

Klepněte pro větší obrázek

CD/DVD přehrávač

Nyní opustíme suchou specifikaci a vrhneme se na testování. Nechci se příliš věnovat oblasti DVD, protože jde celkem o standardní záležitosti a nás budou zajímat spíše ty odlišné a nové prvky. Tak tedy stručně: k testu jsem si připravil jedno značně poškrábané a upatlané CD-RW s vypáleným audiem, lisované hudební CD ve smíšeném tvaru (tedy i s CD-ROM obsahem), několik DVD-Video disků, DVD-Video vypálené na DVD+R a DVD+RW a SVCD vypálené na CD-RW.

Co se týče přehrávání médií, dopadl přehrávač následovně: se značně opotřebeným CD-RW audio diskem si poradil bez problémů. S lisovaným Audio CD ve smíšeném tvaru taktéž, nicméně přehrál pouze audio, k videoklipům uloženým na stejném disku se nebylo možné dostat. DVD-Audio jsem k dispozici neměl, avšak podle specifikace výrobce není tento formát podporován. SVCD, lisované i vypalované DVD disky jsou také samozřejmostí.

Funkce, které Yamada nabízí jsou na průměrné úrovni. Zoom od 1.5x do 3x, rychlost posunu u DVD maximálně osmkrát, skok na určitou pozici, zpomalený chod vpřed i vzad. Volba zvukové stopy, volba titulků, úhlu pohledu, naprogramování vlastního pořadí stop atd.

Přestože je v uživatelské příručce uvedeno, že přístroj je omezen na DVD region 2, přehrál jsem i DVD, které jsem pokusně převedl na jiný region, jedná se tedy o REGIONFREE přehrávač. Systém analogové ochrany Macrovision je bohužel používán a dle vyjádření německého UMAXu jej není možné odstranit. Uvidíme však, zda se jako v jiných případech na internetu neobjeví nějaký cheat na zrušení této řekněme poněkud zbytečné záležitosti.

MP3 přehrávač

Přehrávání MP3/WMA souborů lze provozovat jak z CD, tak z DVD. Realizujeme jej pomocí grafické nabídky zvané SMART-NAVI, ve které vidíme adresářovou strukturu disku. Mohou být spouštěny jak jednotlivé soubory, tak celé adresáře či celý disk. Diakritika v názvech není zobrazena korektně, stejně tak nejsou podporovány ID3 tagy a OGG komprese.

K SMART-NAVI menu bych měl jednu velkou výtku: narozdíl od názvů adresářů jsou soubory velmi špatně čitelné, a to vinou tmavého fontu, který není kontrastní s pozadím. Celé grafické menu jako celek je velmi podobné menu z přehrávače Nintaus N9888, jen ten font je horší.

MPEG-4 alias DivX a XviD

Konečně se dostáváme k bodu, který je nejzajímavější. Yamada DVX 6000 dokáže přehrávat oblíbené video soubory komprimované pomocí MPEG-4 komprese, přesněji řečeno kodeky XviD, DivX 3.11, 4.x a 5.x a další. V této oblasti sice není zdaleka první, nicméně jako jeden z prvních přehrávačů používá dekódovací obvod ESS Vibratto 5, který ukázal záda svým soupeřům. Podstatnou roli zde samozřejmě hraje i celková cena, která je velmi příznivá.

Testoval jsem kombinace různých kodeků, rozlišení i typů disků. Přehrál jsem téměř vše. CD-R/W, DVD+R/W i multisession. A co více, ve výborné kvalitě obrazu! Při výběru souborů však platí stejná výtka k SMART-NAVI, jako v předchozím případě. Rychlost načítání disku i procházení adresářovou strukturou je naprosto uspokojivá.

Přehrávač si poradil i s mojí kompletní sbírkou dílů Červeného trpaslíka zakódovanou v ASF souborech. Tohle je vůbec asi nejlepší uplatnění kombinace DVD a MPEG-4 přehrávače. Na jedno DVD se vleze spousta filmového materiálu zkomprimovaného v nížší kvalitě. Ta má smysl při nahrávání z televize nebo při ukládání domácího videa.

Při vytváření nového MPEG-4 souboru výrobce doporučuje shodu s ISO MPEG-4 Simple nebo Advanced Simple Profil, bez Quarter Pixel (QPEL) a Global Motion Compensation (GMC), i když v příštím firmware už má být podporováno i to.

Vyzkoušel jsem poměrně velké množství filmového materiálu – zhruba 20 různých zdrojů. Z toho jen v jednom případě byl zvuk špatně synchronizován s obrazem a ve dvou případech byl obraz menší než TV obrazovka (černý okraj ze všech stran). Celkově ale hodnotím kompatibilitu jako velmi dobrou.

Kodek Rozlišení Zvuk Výsledek
DivX 3.11 576x368 MP3 ok
DivX 3.11 640x256 AC3 ok
DivX 4.0 OpenDivX 352x288 MP3 ok
DivX 5.0 720x576 PCM bez zvuku
DivX 5.0 576x320 MP3 ok
XviD 640x272 AC3 ok
ASF 320x240 WMA ok
MS MPEG-4 AVI 384x288 MP3 kodek nepodporován
WMV 320x240 WMA kodek nepodporován

Firmware

Jestliže byl někdy problém s trhaným přehráváním některých kodeků, nový firmware (FW-Version 30-09-2003) to vyřešil, nic takového jsem totiž nepozoroval. Dle vyjádření výrobce se přehrávač stále ještě vyvíjí, takže další firmware nás může mile překvapit. Například přidáním podpory dalších kodeků, popřípadě opravou dosavadních nedostatků. Samotné flashování firmwaru je jednoduchá záležitost, stačí vypálit stažený balíček na CD/DVD, vložit, spustit a počkat na automatické provedení upgradu. Poté se vysune disk a přístroj se vypne (pro jistotu ale čtěte „příbalový leták“).

Titulky

Jestliže jsem mluvil o firmwaru, musím zmínit druhou nejdůležitější vlastnost MPEG-4 přehrávačů. Tou je možnost zobrazení titulků. S posledním firmwarem začala Yamada podporovat formát titulků SRT (konverze např. pomocí SubtitleTool - www.tomzavodny.cz/program/index_en.php). Jakožto nově narozené dítko toho ale zatím mnoho neumí – nelze měnit jejich velikost a české znaky jsou vynechány. Podobné je to ale i u dalších výrobců. Možná s další verzí firmware získá podpora větší rozměry, to nám ale nikdo nezaručí.

Jelikož práce s titulky není nikde příliš zdokumentována, musel jsem lehce laborovat. Přišel jsem tedy na to, že jsou s filmem přehrány pouze titulky, které nesou stejný název jako film. Jejich zobrazení či skrytí lze volit stejným způsobem jako u DVD. Nelze však vybírat z více jazyků (z více souborů). Po skončení přetáčení trvá cca 3 sekundy, než se titulky opět objeví (rychlost přetáčení je u MPEG-4 až 16násobnou rychlostí).

Chcete-li tedy titulky u cizojazyčných MPEG-4 filmů, máte v podstatě dvě možnosti. Buďto film překódujete pomocí některého z nástrojů (např. TmpEnc - www.tmpgenc.com, VirtualDub - www.virtualdub.org ) na počítači a titulky vložíte přímo do obrazu, nebo odstraníte z českých titulků diakritiku. Je to ale opravdu jen nouzové řešení, čeština už tak dost trpí sms zprávami a podobně. 

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu DVD i MPEG-4 je opravdu vysoká. Samozřejmě u MPEG-4 závisí na stupni komprese, ale při DivX souboru o velikosti 1,5 GB téměř nepoznáte rozdíl oproti DVD (na klasické TV). U přístroje této cenové kategorie ale nečekejte širší možnosti nastavování obrazu a různých filtrů, podání barev se mi ale zdálo perfektní.

Kvalita zvuku

Společně s přehrávačem byla do testu dodána i sestava 5.1 aktivních reproduktorů Yamada H8700 o maximálním výkonu 250 W RMS. Masivní dřevěný subwoofer se dvěma stereo a jedním 5.1 analogovým vstupem, AM/FM tunerem, velkým displejem a pasivním chlazením na mě zapůsobil i se sloupovými a středovým satelitem opravdu dobře. Dílenské zpracování i design je perfektní. Jak už to někdy bývá, první dojem kazí dálkový ovladač.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně Matrix Reloaded převedený do DivX o velikosti 1,5 GB s AC3 zvukem si ani ohledně zvukové stránky nezadal s výbornou obrazovou úrovní přehrávače. Stejně tak i další čistokrevné DVD tituly jako Pink Floyd the Wall (pamatujete průjezd vlaku tunelem?) či Mike Oldfield live aus Berlin a koncert Rammstein z téhož města zní výtečně. Podání MP3 a WMA souborů bylo taktéž v pořádku.

Klepněte pro větší obrázek

Situace na trhu s MPEG-4 přehrávači

Orientace na trhu není jednoduchá, přesto se o ni alespoň zběžně pokusím. Cenou konkuruje Yamadě snad pouze Elta, která však nenabízí takovou kvalitu obrazu a už vůbec ne DD dekodér. Z dražších jsou to potom například Lite-on, Technosonic, Xoro, Scott a především kdysi první svého druhu Kiss. Ten však kromě vysoké ceny a dnes již horšího obrazu nabízí síťové rozhranní, což je podle mne výborná záležitost – stačí nasdílet na počítači disk a odpadá problém s vypalováním.

Opravdovou událostí však bude příchod přehrávače Philips DVD 737, který jako první ze známých výrobců spotřební elektroniky podporuje MPEG-4 standard. Je pravděpodobné, že jej budou následovat i ostatní a my, spotřebitelé, se máme na co těšit.

Fajn věcička

Přehrávač Yamada DVX 6000 přesvědčil o svých kvalitách a označil bych jej za současného krále v kategorii cena\výkon. Byl bych rád, kdyby výrobce ještě zapracoval na firmwaru a odstranil některé vady na kráse, kterými přehrávač trpí. Problematika diakritiky v titulcích je záležitostí většiny přístrojů, takže musíme počkat, jak se situace vyvine.

Přehrávač Yamada DVX 6000 a 5.1 reproduktorovou sestavu Yamada H8700 zapůjčila firma YCNEGA Technologies s.r.o. (www.yamada.cz).

Diskuze (623) Další článek: Winamp 5.0 ke stažení

Témata článku: Video, DVD, Kiss, Stejná kvalita, Rammstein, REC, Celý film, Kvalita obrazu, Smart TV, Různé materiály, Xvid, Černý okraj, Recenze, Stejný prvek, Berlin, Pink Floyd, Navi, Receiver, Stereo, Zvuková stopa, Audio ovladač dolby, Cd přehrávače, Firmware, Stejný soubor, Zesilovače


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky