Cloud | NAS

Recenze distribuovaného úložiště Cubbit Cell. Cloud a NAS v jednom

Díky inovativnímu konceptu k přístupu k ukládání dat slibuje Cubbit takřka stoprocentní ochranu dat se zachováním soukromí. Protože je ale v rané fázi vývoje, s tradičními řešeními se prozatím nemůže měřit.

Plusy

  • Takřka stoprocentní ochrana dat
  • Rychlý přístup k datům zvenčí díky P2P
  • Líbivé úložiště
  • Přehledné webové rozhraní

Minusy

  • Bez přístupu prostřednictvím SMB
  • Zatím chybí některé důležité funkce
8/10
Hodnocení

Od začátku testování přemýšlím, jak vlastně Cubbit označit. Nejlépe se pro něj asi bude hodit distribuovaný NAS. Na rozdíl od běžných síťových úložišť totiž víc než na lokální disky spoléhá na síť propojených zařízení, kam jsou soubory po nahrání rovnoměrně rozprostřeny. Proč?

Klepněte pro větší obrázek

Prvním důvodem je takřka stoprocentní ochrana dat, druhá je rychlý přístup odkudkoli. Ve výsledku s Cubbitem dostanete něco obdobného, jako je Dropbox nebo OneDrive – na pozadí však nejsou pouze datacentra provozovatele, ale mnohá další uživatelská úložiště. Nicméně ve srovnání s těmito běžnými cloudy už není nutné platit další měsíční poplatky a zároveň máte jistotu, že se nikdo (včetně vývojářů Cubbitu) k vašim datům dostane.

Rozděl a nahraj

Po zapojení úložiště do vaší domácí sítě a jeho aktivaci se bude na počítači tvářit jako běžná síťová složka. Data sem můžete kopírovat či je odtud stahovat. Totéž platí o webovém rozhraní. Oproti běžnému NASu ale na pozadí probíhá zcela odlišný proces. Soubory se rozdělí na mnoho částí, každá z nich se zašifruje unikátním klíčem a nahraje na odlišné úložiště v síti Cubbit Swarm. Pokud k datům následně přistupujete zvenčí, jednotlivé kusy souborů se dešifrují, složí dohromady a na úrovni peer-to-peer stáhnou.

Klepněte pro větší obrázek
K souborům lze zvenčí přistupovat pomocí webového rozhraní, kde lze soubory zároveň sdílet. Na lokální síti lze otevřít jako běžná síťová složka

Z pohledu zabezpečení tak jde o velmi robustní metodu s velmi malou pravděpodobností možné ztráty dat. Největší riziko, že přijdete o svá data, by hrozilo v okamžiku, kdyby tvůrce Cubbitu zkrachoval a vypnul svoje řídicí servery, které se starají o běh (de)šifrovacího algoritmu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Silvestrovské odpalování pyrotechniky v Brně výrazně zhoršilo kvalitu ovzduší

Témata článku: Microsoft, Cloud, Články z Computeru, Dropbox, Úložiště, Soubor, NAS, SMB, Disk, NTFS, OneDrive, Cubbit, Ochrana dat, Data