Recenze: Digitální foťáček z Teleshoppingu. Stojí za to?

Možná i vy jste viděli úchvatný teleshopping propagující „skvělou digitální fotokameru“. A možná i vy tušíte, že za těmi krásnými reklamními hesly se může snadno schovat kulišárna. Jeden z inzerovaných minifotoaparátů se nám podařilo získat na recenzi.

Abych byl přesný. Nejedná se přímo o tentýž model, který je u nás nabízen, ale o přístroj Practica MicroPix. Existuje však hned několik argumentů pro to domnívat se, že mezi tímto zařízením a teleshoppingovou „digitální fotokamerou“ neexistuje takřka žáden rozdíl. Je to proto, že identická zařízení již byla spatřena mimo jiné v asijských tržnicích v našich městech a u některých dalších prodejců (ovšem pod odlišným označením). Co tento přístroj ve skutečnosti umí? Kolik vydrží a jaké jsou jeho záludnosti? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Klepněte pro větší obrázek

Z mobilu utržená miniatura

V současné době se trh digitálních fotoaparátů roztrhnul na dvě samostatné části, které se postupně opět skládají dohromady. První z nich jsou skutečné přístroje suplující běžný aparát na kinofilm. Jejich rozsah se pohybuje od zařízení směrovaných k lidem, kteří si chtějí udělat momentky z dovolené až po skutečně profesionální kusy se vším, co k tomuto titulu patří. S kvalitní optikou, precizní elektronikou, rychlou a rozsáhlou pamětí.

Druhý segment tvoří primitivní fotoaparáty montované do mobilních telefonů nebo zařízení typu PDA. I když se jejich parametry v nejnovějších modelech pokouší pozvolna přiblížit první jmenované skupině, prakticky se má věc tak, že obrazově značně zaostávají. Není se ale co divit. Jejich primárním cílem je pobavit. Pořizované fotografie jsou odesílány jako MMS nebo ukládány skutečně jen proto, aby pobavily. Takové fotoaparáty jsou pak buďto zabudovány přímo do svého hostitelského zařízení, nebo jsou jeho příslušenstvím. To znamená, že bez mobilního zařízení samostatně nefungují.

Practica Micropix (a všechny ostatní analogické přístroje) je právě takovýmto „mobilním“ foťáčkem, ovšem bez mobilu. Jeho rozměry 5×4×1,5 cm jsou vskutku kolibří a nízká hmotnost společně se standardně dodávaným kroužkem jej předurčuje k nošení na svazku klíčů. Napájení obstarává jedna mikrotužková (AAA) baterie, ovládání se sestává ze dvou tlačítek a jednoho dvouznakového LCD displeje umístěného vedle objektivu.

Co všechno (Ne)umí

Přístroj je schopen fungovat technicky vzato ve třech režimech. Prvním z nich je pořizování klasických fotografií ve dvou možných úrovních kvality. Dalším je pak schopnost kontinuálního focení – autor reklamy by řekl že se chová jako kamera, ale to je jen polovina pravdy. Třetí schopností je webkamera fungující prostřednictvím dodávaného softwaru. Vše podstatné pro práci s foťáčkem, tedy samotný aparát, USB kabel (v1.1), manuál a CD s ovladači a triviálním grafickým editorem plus jedna AAA baterie je součástí balení.

Foťáček je vybaven CMOS čipem o rozlišení 0,1 MPx. To znamená, že je schopen zachytit maximálně obrázek o rozlišení 352x288 pixelů (truecolor) v nejlepším, 176x144 pak v ekonomickém režimu. Obrázky jsou v interní paměti o velikosti 16MB ukládány v nekomprimovaném režimu, což znamená, že těch „nejlepších“ se dovnitř vejde nejvýše dvacet. Doplňkovou funkcí je pak výsuvný hledáček a autospoušť.

Klepněte pro větší obrázek Fotku už nezvětšíte, toto je maximální velikost a „kvalita“ 

Pokud jde o kvalitu, ta je adekvátní použitým součástkám. Na funkci „kamery“ můžeme rovnou zapomenout. Obrázky v nižším rozlišení jsou rovněž k ničemu a tak zbývá prvotní účel, tedy focení stacionárních snímků v tom lepším ze dvou dostupných rozlišení. Výrobce deklaruje zabudovanou funkci automatického časování snímků a vyvážení bílé barvy. Pravda je ale ta, že nato, aby obrázek dobře vypadal jsou třeba dvě věci. Především, dostatečné množství přirozeného světla a pak, netřesoucí se ruce fotícího člověka. V opačném případě jsou výsledkem takřka nepoužitelné snímky.

Klepněte pro větší obrázek  Fotku už nezvětšíte, toto je maximální velikost a „kvalita“

Software snadno a rychle

S počítačem pracuje MicroPix prostřednictvím standardního rozhraní TWAIN a dodávaného softwaru. Ten je přehledný a jednoduchý, má však háček. Tím háčkem je instalace pod Windows XP. Už na přístroji je od výroby přilepeno upozornění zakazující jej připojit v průběhu procesu instalace ovladače. I při dodržení této zásady však Windows Practicu rozpoznaly až na třetí pokus a při dvojnásobném vymazání již instalovaného softwaru. Po překonání těchto potíží ale šlo všechno bez problémů.

Koupit?

Částka, kterou byste za tento přístroj dali Teleshoppingu je v poměru k jeho skutečným vlastnostem právě taková, jak tomu u tohoto druhu prodeje běžně bývá a tak nezbývá než říct, že recenzovaný kousek byl včetně poštovného dodán zdarma za vyplnění marketingového dotazníku nejmenované zahraniční firmě. Pro fotky z dovolené se nehodí, profesionální využití nemá, rozšířit nejde a jeho produkci jako MMS bez počítače nepošlete. Z jedné strany se ale jedná o geniální výrobek. Díky svým rozměrům a nízké spotřebě je vždy a všude tam, kde ho chcete mít. S trochou pohotovosti tak můžete vyfotit i to, co by se vám nikdy nepodařilo, je totiž mimo jiné v porovnání s mnoha fotoaparáty a to i v mobilních telefonech mimořádně rychlý.

Diskuze (98) Další článek: Vydání Service Packu 2 pro Windows XP opět odloženo

Témata článku: Windows, REC, Nejlepší mobilní telefony 2016, MMS, Webkamery zdarma, Tel, Instalovaný ovladač, Sto, Přesná částka, Nízká kvalita, Nízké rozlišení, Bílá elektronika, Kinofilmy, Recenze, Interní editor, Digit, Třetí rozměr, Aaa


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně