Recenze D-Link MediaLounge: ze serveru na televizi

Nemá to optickou mechaniku, nemá to pevný disk a jediný kabel, který to potřebuje, je napájení. Přesto to dokáže přehrávat filmy, hudbu a obrázky na vaší televizi. Nový typ multimediálních přehrávačů přichází.
Recenze D-Link MediaLounge: ze serveru na televizi

Přehrávač D-Link MediaLounge spadá do nové generace přehrávačů určených pro moderní prosíťované domácnosti. Pokud máte nejlépe domácí server s filmy, Wi-Fi pokrytí či lépe ethernet v zásuvce u televize, je toto přesně kategorie přehrávačů pro vás.

Klepněte pro větší obrázek

D-Link MediaLounge nemá na přední straně téměř nic, jen tlačítko a dvě diodky

Nové stroje pro novou dobu

Související odkazy

Slovník
DivX
DVD
ethernet
firmware
Linux
server
Wi-Fi

Jedná se skutečně o celou kategorii přehrávačů. Používají svůj standardní protokol a tak je vzájemně zaměnitelná řídící aplikace pro server a samotný přehrávač. Podobně jako můžete kombinovat různá Wi-Fi zařízení, můžete podobně kombinovat i různá zařízení s mediálními servery.

Popravdě bych lhal, kdybych tvrdil, že je to dnes zcela unikátní zařízení, které tu doposud nebylo. Například přehrávač KiSS DP-500 s ethernetovým konektorem umí už několik let v podstatě to samé. Jeho protokol ale není dle nového standardu a vzhledem ke stažení DP-500 z trhu můžeme tušit, že se chystá novější verze již dle standardů.

Nové přehrávače, a že jich na trhu už pár existuje, nenabízí žádnou možnost přehrávání DVD disků, nemají žádné mechanické části a slouží jen jako prostředník mezi datovou sítí a televizí. Na počítači musí jet serverová aplikace, která poskytuje data pro přehrávač u televize. Za vším stojí Microsoft, ale programové vybavení pro servery nejsou omezeny jen na Windows, i na Linuxu můžete poskytovat serverové služby, podobně není přehrávání omezeno pouze na formáty Microsoftu. Microsoft pouze svou silou navrhl určitý standard a výrobci se jej chytli.

D-Link jedině bez drátů

D-Link MediaLsounge je zdařilým představitelem této nové kategorie přehrávačů. Nebyl by to D-Link, aby neměl podporu bezdrátových sítí. K počítačové síti jej lze tedy připojit klasickým ethernetem nebo bezdrátově přes vestavěnou podporu standardu 802.11g. Pro televizní připojení tu máme SCART, S-Video nebo kompozitní video, výstup zvuku je klasický stereo nebo digitální koaxiální a optický. Na přehrávači najdete jen jedno tlačítko pro zapnutí a ani to s dálkovým ovládáním nepotřebujete. Není tam ani displej, jen dvě diodky indikující připojení a aktivitu na drátové nebo bezdrátové síti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Srovnání s kreditní kartou, přehrávač je opravdu nízký. Zadní straně dominuje anténa a výstupní konektory

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Anténa je standardní šroubovací, případně jde tedy vyměnit. Dálkové ovládání padne dobře do ruky, tlačítka pro přehrávání jsou ale špatně odlišená

Nutná podpora vzadu

Aby přehrávač mohl vůbec něco přehrát, je nutné nainstalovat nějaký řídící program na počítač. Vyhovoval mi originální D-Link Mediaserver, Microsoft nabízí Windows Media Connect, vyzkoušet můžete také TwonkyVision Media Server, který je mimo Windows i pro Linux a Mac OS X. TwonkyVision pak může jet například i na dříve recenzovaném kapesním serveru Asus WL-HDD, není pak tedy nutné zapínat celý počítač. Zátěž není na počítači nějak výrazná, jde jen o posílání dat směrem do přehrávače, žádné dekódování na počítači neprobíhá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výběr z obrazovek pro nastavení přehrávače. U Wi-Fi části je podporován pouze WEP, nikoli WPA

Klepněte pro větší obrázekServerová aplikace poskytuje přehrávači soubory v podporovaných formátech. Nemá smysl zde uvádět jejich kompletní výčet, vidíte jej na obrázku. Prakticky to jsou ale všechny formáty zvuku, obrázků a mimo QuickTime i videa. Přehrávat je možné i VOB soubory z DVD. V rámci AVI je podporován také formát XviD ve všech různých variantách. Zcela nelogicky není ale plně podporován formát DivX. Sice jsem byl překvapen, co všechno mám vlastně ve formátu XviD, pravdou ale je, že DivX si ani neškrtne. Měl by to opravit nový firmware, který si přehrávač umí sám automaticky nainstalovat z internetu, přesto ale DivX zatím neumí. To samé platí i pro titulky – nejsou vůbec podporovány. Nelze hodnotit jejich velikost či podporu češtiny, nejsou tam vůbec a je vůbec otázkou, zda to bude někdy firmware opravovat. Přece jen se jedná především o americký produkt a ten problém s titulky moc netrápí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Video se dá vybírat dle složek, při přehrávání si můžete ukázat informace, DivX se ale nespustí

Zbývá to nejdůležitější

Mimo videa, audia a obrázků by měl MediaLounge umět i přehrávat internetová rádia. Bohužel tuto funkci se mi nepodařilo spustit, rádia nenabídl ani server TwonkyVision, který slibuje shoutcastová rádia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výběr hudebních skladeb a spuštění přehrávání

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotky se vybírají s náhledy, Online média se nepodařilo zprovoznit

Pokud jste po zmínce o absenci podpory DivX a titulků dočetli až sem, tak vás doufám neodradí ani zmínka o ceně. D-Link MediaLounge stojí necelých osm tisíc, čímž se dostává cenou nad úroveň již zmiňovaného KiSS DP-500, který má při vší úctě lepší využitelnost. Pokud můžeme najít pár nedostatků na tomto produktu, bylo by ale opravdu chybou paušálně odsoudit celou kategorii těchto přehrávačů.

D-Link DSM-320
produkt bezdrátový multimediální přehrávač
zdroj D-Link, Praha
kontakt 222 191 138
cena 7 210 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)
Pinnacle ShowCenter 1000g 9 690 Kč
D-Link DSM-320 7 210 Kč
Sanyo DC TS760 6 255 Kč
Parametry
procesor EM8476
podpora zvukových formátů MP3, WAV, WMA
podpora obrazových formátů JPEG, BMP, PNG, TIFF, JPEG2000, GIF
podpora videoformátů MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, XviD, AVI(Raw)
sítě TCP/IP
přenosový protokol http
vstupy a výstupy 1× RJ45, 1× reverzní SMA, 1× EuroSCART, 1× optický + 1× optický S/PDIF, 1× S-Video, 1× kompozitní video, 2× stereo audio cinch
výstupní formát PAL/NTSC, 16:9, 4:3
parametry bezdrátové části IEEE 802.11g (54 Mb/s), 128b WEP klíč, dosah: udávaný 100 m, cca 45 m zjištěný
příslušenství dálkové IR ovládání, CD, návod, EuroSCART kabel, napájecí kabel

Témata článku: Video, Microsoft, D-Link, Serverová aplikace, Jet audio, Recenze, Xvid, Optický audio kabel, Pinnacle, SCART, Kiss, Vestavěná anténa, Target, Firmware, Televize s DVD, Rj45, Lin, Optický digitální audio kabel, Různé kategorie, Obrázek

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jessica 5. 8. 2007 16:28:17
    I really have interest in your item for my son in west africa so i will...
  • Zbiro 4. 10. 2005 14:19:46
    Nevíte někdo o nějakém podobném přehrávači, který umí pouštět internetová...
  • Mark 4. 4. 2005 1:26:09
    Tak ted jsi tomu nasadil korunu a autora clanku jiste zmatl jeste vic....
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky