Recenze Comfor X-Play: To nejlepší pro vaši televizi

Comfor X-Play Media Center je prvním domácím počítačem s českou verzí operačního Windows XP Media Center 2005, který si u nás můžete koupit. Za třicet pět tisíc dostanete velmi slušně vybavenou sestavu, kterou je radost šoupnout pod televizi.
Recenze Comfor X-Play: To nejlepší pro vaši televizi

Související odkazy

Slovník
benchmark
DVD
DVI
HDTV
LCD

Katalog produktů
Grafické karty

Comfor X-Play vychází z barebone FIC Spectra, navíc ale přidává funkce pro české uživatele a je součástí celé koncepce domácí zábavy. Výrobce se snaží, aby X-Play nebylo vnímáno jen jako další počítač, ale spíše nový typ spotřební elektroniky, který mimochodem obsahuje i počítač. Hlavní určení je ale jiné než psaní dopisů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

X-Play vypadá spíš jako video, než počítač. na čelní straně jsou dvě krytky schovávají konektory a čtečku karet, jedna z nich už u testovaného počítače chyběla, recenzenti jsou občas krutí... * Displej zobrazuje například název aktuálního pořadu, česky ale neumí a české znaky vynechává

X-Play má rozměry tradiční HiFi techniky, tedy šířku 43 cm a slušivou černou barvu. Po zapnutí je jasnou dominantou modře osvícené kolečko hlasitosti a výrazný modrý displej. Za výklopnými krytkami se dále skrývají čelní porty, tlačítka ovládání a čtečka paměťových karet.

Zadní strana již více odpovídá běžnému počítači, jsou tu obvyklé konektory včetně obrazového výstupu v podobě DVI a S-Video výstupu z grafické karty. Pro připojení k televizi chybí konektor SCART, který nabízí například Fujitsu-Siemens Scaleo E.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně je to již víe počítačové, konektorů je hodně a připojení k televizi je snadné. LCD televize využijí DVI/VGA konektor

Hoví si pod televizí

Instalace zařízení k televizi je podobná, jako u videa. Připojíte kabel od antény, druhý propojíte dál do televize, připojíte S-Video kabel nebo u LCD a plasmy monitorový kabel, připojíte výstup zvuku a je to. Jen zbývá připojit kabel s infračerveným přijímačem, který umístíte na vhodné místo. Je nutné uvést, že ač je připojení antény k televizi podobné jako u videa, ve skutečnosti připojujete kabel antény od televize na vstup FM antény rádia a přenos televizního signálu funguje tak nějak bokem. Není tedy úplně čistý a naladěné kanály budou občas rušeny při vypnutém nebo zapnutém zařízení. Lze to vyřešit anténní rozbočkou, X-Play s Windows XP Media Center Edition je ale beztak určeno jako primární zdroj signálu při sledování televize. Není to tradiční video, spíše Televize 2.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice dobře sedí v ruce a celkem slušně se na ní píše, trackball ale moc jistý v pohybu není. * Dálkové ovládání si proti tomu zaslouží pochvalu

X-Play se ovládá přibaleným kvalitním dálkovým ovládáním s velmi dobře rozvrženými tlačítky. V dodávce je i černá bezdrátová klávesnice s integrovaným trackballem. Ve srovnání s precizním dálkovým ovládáním ale působí její provedení až příliš plastově. Rozměry klávesnice jsou kompaktní, dobře se drží v ruce, pouze u trackballu je vidět, proč se přestal v noteboocích používat – není zrovna dobře citlivý.

Ach ta grafika

X-Play je uvnitř navržen pro Media Center velmi slušně: 3GHz procesor Pentium 4 630, 512 MB paměti a 160GB disk, analogový tuner je od firmy Hauppauge. Grafická karta je Radeon X300SE, jejíž hlavní doménou je video, herní výkon moc slavný není. V aktuálním testu grafických karet v časopise Computer se z 24 karet ocitla na 23. místě, je to tedy opravdu téměř to nejnižší, co můžete dostat. S výměnou za výkonnější to ale tak snadné nebude. X-Play totiž vyžaduje podobně jako další kompaktní počítače grafickou kartu v provedení low-profile (poloviční výšky) a tyto karty ve výkonnějších verzích jsou skutečně úzkoprofilové. Měl by se objevit Radeon X700, nVidia by měla mít GeForce 6600, grafická špička ale do této kategorie nezamíří. U této sestavy jde tedy skutečně o optimalizaci na práci s videem, kde není co vytknout, pro všechny funkce systému Media Center je karta více než dostatečná. Méně náročné hry si také zahrajete, nepočítejte ale s grafickými orgiemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mechanika NEC je na spotřební elektroniku dost hlučná, vnitření uspořádání počítače je čisté, chlazení zajišťuje jediný větrák ve zdroji, i grafika je chlazená pasivně. Při zátěži ale o sobě dá větrák vědět

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pevný disk je uchycen v plastovém lůžku a je tak dobře tichý, procesor je chlazen pasivním chladičem těsně vedle ventilátoru zdroje * displej na čelním panelu obsluhuje malá přídavná kartička

X-Play vás hned po zapnutí překvapí velmi tichým zvukovým projevem. Ač systém Media Center při sledování televize neustále snímá a ukládá video na pevný disk ve vysoké kvalitě, na hluku to nijak nepoznáte. Stačí ale X-Play více zatížit, třeba hraním her a hned budete slyšet silný hukot vestavěných ventilátorů. X-Play se také při vložení do skříňky pod televizí při zátěži hodně zahřívá. Nedávejte pro jistotu nic na něj a zajistěte mu dobrou cirkulaci vzduchu.

Pokud X-Play uslyšíte výrazně až při velké zátěži, optické mechanice stačí opravdu málo. V sestavě je DVD vypalovačka NEC-3540 a je opravdu hlučná. Výrazně ruší i při sledování DVD filmů, kdy by stačilo číst médium pomalejší rychlostí. Právě tento hluk mne odrazoval od sledování filmů z DVD a pouštěl jsem je raději přes síťové připojení k jinému počítači. Sami si tedy zřejmě rychle nainstalujete nějakou utilitu na zpomalení a tak i ztišení mechaniky.

Výkon?

Přehled o výkonu ve standardních situacích si můžete udělat podle přehledu použitých komponent, problém testování Media Center počítačů je ale v tom, že v drtivé většině nebudou používány v těchto standardních situacích. Vhodné benchmarky, které dobře ohodnotí systém pro výkon v Media Center aplikacích se teprve chystají. Intel pracuje na sadě testů, které se objeví na www.intelcapabilitiesforum.net. Nebudou optimalizovány na jednu procesorovou platformu a nabídnou měření právě z pohledu Media Center počítačů. Zatím tyto testy ale nejsou, takže si to okomentujeme.

X-Play nemá sebemenší problémy při sledování televize, záznamu pořadů či sledování tradičního videa. Výkon se v těchto případech pohybuje nejvýše na 25 procentech procesoru, žádné snímky nevypadávají a zahřívání je minimální. V oblasti videa nedostane počítač do kolen ani náročné HDTV video v WMV HD kodeku, které si na velké LCD či plasmové televizi opravdu vychutnáte.

Problémy přinese až souběžné nahrávání pořadů s jinou činností. Použitý procesor nabízí HyperThreading a právě při požadavku na dvě náročné úlohy poznáte, proč Intel do domácích počítačů tak prosazuje plnohodnotné dvoujádrové procesory. Pokud byste chtěli zaznamenávat video a současně při tom hrát hru, stojíte před značným problémem. Pokud se hra bez běžícího nahrávání dá hrát celkem v pohodě (při rozumně nastavených grafických možnostech), souběžné nahrávání vám vezme do hraní chuť. Video dostane prioritu a zapíše se kvalitně, hra se ale zasekává. Počítač na to prostě není stavěný.

Velmi chytré video

Comfor X-Play bych popravdě nedoporučil jako jediný domácí počítač. Pro herní využití nemá dostatečnou výbavu, pro kancelářskou práci není dobré umístění pod televizí, s připojeným malým monitorem zase zabijete nádhernou možnost sledování televize z křesla s dálkovým ovládáním. Optimální je, pokud již nějaký klasický počítač máte a hledáte způsob pro co nejlepší spojení světa spotřební elektroniky s inteligencí počítačů. Je to takový druhý počítač do rodiny, který umí násobně více než to sebechytřejší video. Možnosti systému Windows XP Media Center Edition jsou opravdu skvělé. Investovat do takového počítače se vyplatí zejména těm, co již mají velkou plochou televizi s HDTV rozlišením. Vypadat to bude dobře i běžné televizi, ale skutečný potenciál nabídne až pořádná televize s jemným rozlišením.

Pokud nechcete investovat velké peníze do harddiskového rekordéru kvůli přechodu na digitální vysílání, je takový počítač dobrou investicí. Tuner se dá vždy levně vyměnit za jiný digitální a navíc si tam těch tunerů můžete dát více. Pak není problém nahrávat jeden program a dívat se na jiný.

Specialitou X-Play je unikátní instalace a servis. Z obchodu si totiž nepřinesete jen tak obyčejnou krabici. V ceně zařízení je instalace přímo u zákazníka, nastavení příslušných voleb, seznámení s operačním systémem a předvedení všech možností. Navíc je součástí záruky dvouletý servis přímo u zákazníka. Kdyby se vám tedy ke vší smůle na zařízení něco pokazilo, nikam nic vozit nemusíte, servis dorazí k vám domů.

A jestli je pro vás třicet pět tisíc moc, nezoufejte, X-Play můžete mít i zadarmo. Stačí se zúčastnit naší soutěže a ten nejlepší z vás jej vyhraje.

Comfor X-Play Media Center PC

Cena

35 688 Kč

Kontakt

Comfor

Záruka

2 roky

Parametry
Operační systém Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005
Procesor Intel Pentium 4 630 s technologií HT (frekvence 3,00 GHz, 2MB L2 cache, 800 MHz FSB, LGA775)
Základní deska FIC P4M-915G/PD1
Čipová sada Intel Grantsdale-G i915G
Paměť 2x 256 MB DDR400 Kingston
Pevný disk 160 GB, 7200 ot. Western Digital WDC WD1600JS-60MHB1
Mechanika NEC ND-3540A – DL DVD±R/RW (dvouvrstvá DVD vypalovačka)
Zvuková karta 5.1 kanálová integrovaná, High Definition Audio Controller
Grafická karta ATI Radeon X300SE 128 MB TV−out,
TV a FM tuner Hauppage WinTV PVR
Konektory vpředu malý FireWire, 2x USB, optický výstup, mikrofon, sluchátka, čtečka paměťových karet 8 v 1
Konektory vzadu

digitální a optický výstup zvuku, cinch Line-Out, cinch Line-In, velký FireWire, 4x USB, LAN 10/100,
6x audio konektory, 2x PS/2, DVI, kombinovaný S-Video, vstup antény televize a rádia,
S-Video vstup, kompozitní vstup.

Klávesnice bezdrátová klávesnice s trackballem, dálkový ovladač

Témata článku: Video, Windows, Televize 32, I televize, Grafický výstup, Cinch, Televize 02, Televize 60, Klávesnice k počítači, LCD TV, Vestavěný ventilátor, Tunery, Dobré umístění, Dálkové ovládání, Připojená klávesnice, Velký výkon, FM Tuner, Televize s DVD, Televize 81, Recenze, Televize 55, Velká zátěž, Play, Televize 4 k, Televize 80

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 136

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje