Recenze Benq P567s: rychlé 15“ LCD do každé rodiny

Dostupnost nejlevnějších 15“ TFT LCD panelů stále roste. Vývoj tohoto segmentu nespočívá však jen v klesajících cenách. Výrazně se zlepšuje také kvalita dnešních displejů a objevují se i dostupné displeje s rychlostí odezvy 16 ms.
LCD panely obsazují stále více míst, které ještě před nedávnem okupovaly CRT monitory. Jsou oblíbené především pro nezanedbatelnou úsporu místa (i energie), stabilitu obrazu a šetrnost k našemu zdraví. Základní 15“ TFT LCD panely jsou ovšem vhodné především pro běžné kanceláře či domácí uživatele. DTP profesionál se za touto úhlopříčkou určitě ani neohlédne. Často se nezastaví ani u větších LCD panelů. I ty totiž při seriózní práci často díky nižšímu jasu/kontrastu, nehomogennímu podsvícení či obtížně kalibrovatelným barvám požadavkům nevyhoví. Pak tedy volí kvalitní CRT monitor.

Klikni pro větší verzi

Benq P567s

Testovaný LCD panel Benq P567s je zástupcem nové generace TFT LCD panelů. Jeho udávaná 16ms odezva je vynikající i pro nejdražší typy panelů. V cenové kategorii do 10 000 Kč velice příjemně překvapí. Při této rychlosti zobrazování se v klidu podíváte nejen na jakékoliv video, ale můžete si zahrát i rychlou 3D akci. Přepočtem to odpovídá frekvenci 62,5 Hz ovšem bez rušivého blikání CRT. Jedná se o rychlost změny obrazu nikoli rychlost blikání plochy.

Odezva v milisekundách v podstatě vyjadřuje součet dvou časových údajů. Čas potřebný k „rozsvícení“ pixelu na ploše LCD zvaný Tr (Rise Time) a čas potřebný ke „zhasnutí“ toho samého pixelu (tranzistoru) Tf (Fall Time) zpět na napětí 0. Součtem těchto dvou časů pak dostanete celkový čas odezvy. (pokud tedy vůbec výrobce tyto časy udává).

Vadou na kráse rychlé odezvy je ovšem skutečnost, že LCD panel disponuje jediným vstupem pro video signál. Je jím klasický analogový D-SUB VGA konektor. Jakékoliv digitální rozhraní v podobě DVI-I či čistě DVI-D chybí. RAMDAC jednotka grafické karty tedy zbytečně převádí obraz z digitálního na analogový a LCD panel si ho při zobrazení převede zase zpět na digitální. Důsledky této kombinace vidíme například u scrolování, zatímco pomalé LCD displeje zanechávají při scrolování duchy, zde je to jakoby na druhou stranu písmenka nejdříve na staré pozici zmizí, aby se objevila na nové pozici.

Klikni pro větší verzi

Klikni pro větší verzi Klikni pro větší verzi

Benq P567s je střídmý nejen v případě grafických konektorů. Kromě neodnímatelného kabelu pro přívod elektrického proudu (trafo je zabudováno v panelu) nalezneme na zadní ploše jen zvukový vstup pro repro.

Maximální úhly pohledu stanovil výrobce mezi 100-120 respektive 130-150 stupni. Při pozorováním jsme dospěli k závěru, že skutečná hodnota se nachází na nižší hranici zadaných hodnot, což je slabší průměr. Určitá „zvláštnost“, kterou jsme při testování pozorovali, je zabarvování obrazu do červena při horizontální změně místa pohledu. Díváte-li se na obrazovku ze shora přechází obraz jako obvykle do šedi, u pohledu ze stran vystřídá šeď červený odstín. Zkoušeli jsme obraz doladit v OSD menu, ale korekce pomohla jen minimálně. Pro běžnou kancelářskou práci či hry je to zcela v pořádku, při tvorbě grafiky, kde jde o barevnou věrnost je třeba na to pamatovat.

on screen menu

Poslední často diskutovanou skutečností, která by vám mohla bránit všeobecně v pořízení LCD panelu je jejich kratší životnost. Kvalitní CRT monitor vám i při intenzivní práci vydrží i pět let, přičemž svítivost LCD panelů je odhadována při plném provozu (8 hodin denně) na 3 roky.

Tak máme za sebou nedostatky a dál už budou následovat jen samá pozitiva a sociální jistoty.

Vadné pixely

Tak ty testovaný vzorek opravdu neměl. Čistý jako slovo boží, řekl by křesťan. V poslední době se zvláště u LCD panelů menších úhlopříček objevují vadné pixely stále méně. Výrobci u těchto menších displejů nepochybně ovládají technologii výroby již lépe, pozor si tedy musíte dát především u panelů větších rozměrů. Tyto se však často kupují na objednávku, proto je třeba vybírat opravdu spolehlivou firmu, která umožní kontrolu panelu předem či bezproblémovou reklamaci. Počet vadných pixelů by neměl podle normy překročit 2 pixely (6 subpixelů) na 1000000 bodů.

Audio

Zabudované 2W reproduktory poskytují poměrně čistý zvuk, ovšem po nějaké stopě basů bychom samozřejmě pátrali marně. Na systémové zvuky jsou však plně dostačující a pokud uvažujeme o tomto monitoru jako o inventáři kanceláře, další reproduktory po stranách monitoru mnohdy jen zabírají potřebné místo. Kdokoliv si bude chtít vytvořit domácí kino, sáhne určitě po pořádné repro soustavě(doplněné pravděpodobně i větším monitorem).

Klikni pro větší obrázek

Design

Oblé tvary panelu zlidšťují klasický krémově bílý plast. Tlačítka a celkový systém ovládání je docela přirozený. Stojan je robustní a širší nástavec, ve kterém je ukotven, dodává panelu potřebnou stabilitu. Výsledný dojem jsem měl vcelku pozitivní, ovšem kdyby se každému líbilo to samé, svět by byl určitě jednobarevný.

Klikni pro větší obrázek

Ovládací prvky jsou uspořádané vedle sebe. Zleva je to tzv. „iKey“ tlačítko, pro automatické nastavení vystředění, rozlišení a hloubky barev. Funkce užitečná to zejména v DOSu či při startu PC. Následují tlačítka Exit, Vlevo, Vpravo a Enter. Zcela napravo je pak obvyklé vypínání doplněné diodou. Tlačítka Vlevo a Vpravo slouží také pro přímé nastavení jasu a kontrastu, kteréžto funkce mohou nastavit také v menu (Enter).

Kontrast i jas byl u testovaného panelu na dobré úrovni. Rovnoměrnost podsvětlení se jevila rovněž jako velmi dobrá.

on screen menu on screen menu

on screen menu

Základní specifikace:

Typ: TFT LCD

 • Velikost zobrazovací plochy: 15“ (38,1 cm)
 • Přirozené rozlišení: 1024×768
 • Barevná hloubka: 16,7 mil.
 • Jas: 250 cd/m2
 • Kontrast: 400:1
 • Doba odezvy (Tr+Tf): 16 ms (4+12)
 • Horizontální úhel pohledu: 100-120 stupňů
 • Vertikální úhel pohledu: 130-150 stupňů
 • Rozlišení a podporované frekvence:
  640×350(DOS) : 70 Hz
  720×400(DOS): 70 Hz
  640×480: 60 Hz(DOS), 72 Hz, 75 Hz
  800×600: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz
  1024×768: 60 Hz, 70 Hz, 75 Hz
 • Maximální příkon: 40 W
 • Příkon v úsporném režimu: < 3 W
 • Rozměry (V × Š × H): 362 × 351 × 190 mm
 • Váha: 3,5 Kg
 • Certifikát: TCO 99

Plusy

 • vynikající doba odezvy
 • nízká cena

Mínusy

 • pouze analogový vstup
 • slabší úhly pohledu

LCD panel Benq 567s je především levné a jednoduché řešení pro kanceláře a nenáročné domácí uživatele. Co se týče herních fanoušků, tak nejlepšího zobrazení dosáhnou samozřejmě při nativním rozlišení 1024 × 768 a 16 mil. barevné hloubce. Pokud chcete hrát nebo pracovat ve vyšším rozlišení, bude pro vás řešením některý panel s větší úhlopříčkou.

Zapůjčila: 100Mega Distribution, www.100megadistribution.cz

 

 

Diskuze (33) Další článek: Český Telecom začíná nabízet ADSL i koncovým zákazníkům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,