Recenze Asus M2400N: Pět hodin s internetem v parku

Notebook Asus M2400N vybavený technologií Centrino nás přesvědčil, že dlouhá výdrž na baterie a bezdrátový internet mají své neodolatelné kouzlo.
Recenze Asus M2400N: Pět hodin s internetem v parku
Kapitoly článku
Intel představil své řešení Centrino letos na CeBITu současně s řadou různých nových modelů notebooků téměř od všech výrobců počítačů. Jedním z přímo Intelem vystavovaných notebooků byl i zde recenzovaný Asus M2400N od AT Computers.

Vzhledem k masivní kampani může někdo vnímat Centrino jako jen marketingovou bublinu bez většího efektu. Po zkušenostech s notebookem Asus Centrino musím říci, že je tento názor chybný. Na druhou stranu nejsou na místě ani přehnaná očekávání typu osmi hodin plného výkonu na baterie. Pravda je prostě, jak už to bývá, vždy někde uprostřed. Ke cti Centrinu ale patří, že to rozhodně není zklamání.

Co je Centrino?

Centrino je ve své podstatě několik základních stavebních modulů přenosného počítače. Celé řešení obsahuje mobilní procesor Pentium M, příslušnou čipovou sadu i855PM a současně bezdrátovou síťovou kartu Intel Pro/Wireless 210. Pokud chce nějaký výrobce používat na svém produktu logo Centrino, musí použít celé řešení a ne jen jeho jednotlivé komponenty. Samotný procesor Pentium M netrhá žádné rychlostní rekordy, jeho pracovní frekvence je 1,6 GHz a tomu také odpovídají jeho možnosti. Vysoký výkon ale nebyl u vzniku Centrina tou klíčovou vlastností. Centrino je navrženo na dostatečný výkon s maximální výdrží na baterie. Po pár týdnech s notebookem Asus lze říci, že se to opravdu podařilo.

Intel propaguje Centrino jako řešení pro mobilní profesionály, kteří potřebují být připojeni k bezdrátové síti kdekoli a současně nemohou být závislí na dostupných zásuvkách pro dobíjení notebooků.

Snadno lze nabýt dojmu, že přece o nic nejde, bezdrátovou síťovou kartu seženete pomalu i mezi rohlíky v supermarketu a notebook s 1,6GHz procesorem také není dnes velký luxus, tak o co vlastně jde?

V případě Centrina se totiž podařilo skloubit velmi slušnou výbavu s pokročilou správou napájení. Problémem totiž je velká spotřeba karet pro bezdrátovou síť. Při používání bezdrátového připojení k síti je razantní pokles výdrže notebooku zcela běžný. V případě Centrina se dá skoro říci, že jeho vliv je zanedbatelný, respektive že i s bezdrátem vydrží velmi dlouho.

Klepněte pro větší obrázek

Asus M2400N patří do široké rodiny notebooků M2400, má tedy již známý vzhled, uvnitř ale skrývá novinku.

Pojďme se ale podívat blíže na jednoho z představitelů rodiny Centrino.

Intel Centrino nemá být základem jen pro jednu kategorii notebooků. Je určen pro mimořádné tenké a lehké notebooky, rukou ovládané Tablet PC stejně jako pro plně vybavené tradiční mašinky. Vždy ale je Centrino zárukou, že takový notebook něco vydrží.

Asus s kompletní výbavou

Notebook Asus M2400N je představitelem kategorie plně vybavených notebooků s nekompromisní výbavou, ale současně s dlouhou výdrží na baterie. Obhlídka okrajů s konektory naznačuje, že se opravdu nešetřilo. Infra, FireWire, PCMCIA, paralelní port, výstup na monitor, dva USB 2.0 porty, konektory pro síť a modem, plus vyměnitelná mechanika, zde kombinace DVD a CD-RW od Toshiby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vlevo je Infra, FireWire a PCMCIA slot * vzadu jsou zbývající konektory s portem pro dokovací stanici * napravo je pak mechanika a audio konektory. Disketová jednotka ve standardu není.

Uvnitř najdeme mobilní procesor Pentium M na frekvenci 1,6 GHz, 512 MB DDR paměti a 30 GB disk. Grafickou část zajišťuje přímo čipová sada, takže grafika se hlásí jako Intel 855 GM. U Centrina je samozřejmostí i vestavěná bezdrátová síťová karta s integrovanou anténou. Nikde tedy nic nevyčuhuje, na druhou stranu nevíte, jak natočit notebook pro lepší příjem signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimediální klávesy přijdou vhod * mezi stavovými diodkami najdete i upozornění na novou poštu.

Dle dobré tradice Asusů jsou na čelní straně multimediální tlačítka pro ovládání přehrávače umožňující spustit přehrávání cédéčka i při vypnutém počítači. Reproduktory jsou směřovány šikmo dolů, jsou tedy slyšet i při zavřeném displeji, na druhou stranu míří dolů a tak se snadno utlumí třeba při práci s počítačem na klíně.

Klepněte pro větší obrázek

Naspodu je vpravo nahoře vidět ventilátor chlazení procesoru – naštěstí se téměř nikdy nezapne a vše je tiché. V rozích jsou vidět i reproduktory – čelo notebooku je dole.

Po otevření je k dispozici 14,1palcový pevně uchycený TFT displej, u kterého lze volit intenzitu osvětlení a tak zlepšit výdrž na baterie. Pod displejem je samotné zapínání a vypínání počítače s užitečným tlačítkem pro rychlé přepínání energetických režimů plus čtyři programovatelná tlačítka pro rychlé spouštění aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na rozložení klávesnice oceníte dobře umístěné kurzory, Enter by ale mohl být větší * tlačítka pod displejem pro rychlý přístup k aplikacím a nastavení napájení

Samotná klávesnice má tlačítka kvalitně zpracovaná, moje výtky směřují na rozložení klávesnice. Kurzory jsou sice příjemně odskočené a dokonce i s volným místem okolo, horší je to s malou klávesou Enter a hůře se hledajícím Backspacem. Prohodil bych také vlevo dole tlačítka Fn a Ctrl. Tím neříkám, že se na to nedá zvyknout, ale přece jen to kazí jinak velmi dobrý první dojem z počítače.

Ovládání kurzoru myši zajišťuje tradiční touchpad doplněný uprostřed dvojtlačítkem pro snadné posouvání. Stejně jako u jiných touchpadů ale můžete posouvat dokumentem i pohybem prstu po pravém okraji dotykové podložky.

Notebook celkově váží 2,4 kg, což vzhledem k výbavě je adekvátní hodnota. Není to prostě žádná muší váha, současně ale spolehlivě poráží jiné podobně plně vybavené notebooky.

Výkon je dostatečný

Pokud vás na tomto notebooku něco neoslní, tak to jsou vcelku pochopitelně jeho výkonnové výsledky. Výkon procesoru odpovídá 1,6 GHz a ostatní komponenty mu v tom sekundují. Například výkon v 3DMarku 2001 na úrovni 1911 bodů skutečně říká, že na žádné velké hraní to není. Je to ale zcela logické a bylo by chybou to kritizovat. Tento notebook je prostě pro jinou kategorii a kdo chce pařit na notebooku náročné hry, půjde jinam.

Procesor podporuje vylepšenou technologii SpeedStep, která průběžně upravuje pracovní frekvenci a napájení procesoru podle požadavků aplikací. V praxi si ale nějakého slabšího výkonu nevšimnete.

SiSoft Sandra 2003 Plný výkon Provoz na baterie
Procesor Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Propustnost paměti Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výkon disku Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jede a jede a jede a jede …

Co je ale důležitější, je výdrž notebooku. Zde nás naopak počítač oslňoval. Přehrávání DVD, kde necentrinovým notebookům dochází dech po 2,5 hodině, dokázal Asus zvládat 3 hodiny a 40 minut. To znamená, že se podíváte na plného Pána prstenů a ještě vám zbyde šťáva na pár bonusů. DVD dnes není ale nijak náročné na výkon, při skutečně extrémní zátěži – neustále běžící demo 3D marku 2001 ve smyčce – musel notebook ukázat, že skutečně něco vydrží. V tomto testu odolával 2:40 hodiny. Pochopitelně nebude pracovní náplň notebooku tak náročná, ukazuje to ale na minimální garantovanou dobu, na jakou se můžete spolehnout na dostupnost notebooku.

Dalším testem již praktického zařazení, bylo připojení k Internetu přes vestavěnou podporu bezdrátové sítě. V tomto režimu, kdy jsem po celou dobu surfoval, stahoval data a pročítal texty na Internetu, vydržel notebook bez čtvrthodiny pět hodin. Sám jsem přitom nesnižoval výkon procesoru nebo jas displeje. Tento notebook tedy vydrží cestu z Prahy do Brna a zpět jen na baterky.

Při testu na maximální výdrž, kdy jsem vypnul bezdrátovou síť, snížil výkon procesoru a snížil jas displeje na ještě čitelnou úroveň, zvládl notebook s mírnou zátěží pracovat až k 7 hodinám. Samozřejmě v tomto režimu nic moc intenzivního neuděláte, na čtení to ale využitelné je. To pak si můžete číst na notebooku na cestě z Prahy do Brna a zpět i ve vlaku.

Protože kolegové, co testovali notebook podobné kategorie od Aceru vybavený také Centrinem, dosahovali podobných časů, lze brát Centrino jako jistou záruku velmi slušných parametrů výdrže. Zkazit se dá všechno, ale udělat notebook s Centrinem, který by měl malou výdrž, asi bude těžší.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry jsou včetně nožiček a výstupků. Notebook je vpředu o něco tenčí.

Centrino přesvědčil

Notebook ASUS M2400N mne skutečně přesvědčil, že Centrino má smysl a dokáže oslovit mobilní uživatele. Samotné provedení notebooku je na velmi dobré úrovni, nikde nic nevrže, displej pevně drží, provedení působí reprezentativně. Není to prostě lacině působící notebook, byť jeho cena není na notebooky s Centrinem vysoká. V o něco slabší konfiguraci 1,3 GHz, 256MB, 40 GB, Win XP Pro stojí 62 600 včetně DPH. S příplatky za lepší paměť a procesor se vyhoupnete o pár tisícovek výš.

V rámci balení navíc dostanete i užitečnou PCMCIA čtečku paměťových karet SD, MemoryStick a Smart Media, optickou myš s kolečkem a brašnu. V našem balení nebyla myš a brašna, stejně tak klávesnici chyběly české popisky, měli jsme přece jen testovací kousek.

Zapůjčil: AT Computers

Témata článku: Notebooky, Internet, Opera, Asus, PCMCIA, Adapter, Pracovní náplň, Busy, GM, Device, Recenze, Host, Universal, Velká spotřeba, Slušné parametry, USB 3, Notebook, USB Modem, System, Technický parametr, USB Hub, Ricoh, Parametr, Keyboard, Velké hraní


Určitě si přečtěte

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 69

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 35

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů