Recenze Apple iPod pro Windows: vítězství elegance

22. listopadu 2002
Computer 22/02 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Apple iPod je ve verzi pro Mac OS na trhu delší dobu, my jsme otestovali novější provedení s podporou pro běžná PC se systémem Windows.
Apple iPod sklízí uznání po celém světě za elegantní design a příjemné vlastnosti. Dlouho by dostupný v Mac OS verzi, kterou jsme i počátkem roku zkoušeli. Po nátlaku uživatelů Windows a řadě neoficiálních hacků uvedl Apple i oficiální Windows verzi iPodu, kterou jsme nyní tak proklepli podrobněji.

Klepněte pro větší obrázek

Apple iPod je přehrávač MP3 souborů s pevným diskem o velikosti 5 až 20 GB, který se k počítači připojuje přes rozhraní FireWire. Zaujme na první pohled velmi precizním zpracováním a elegantním designem. Charakteristické pro něj je ovládání pomocí otočného kolečka. V první generaci iPodu toto kolečko bylo skutečně otočné, časem se ale vychodilo a bylo náchylné k znečištění. Proto nová generace iPodu toto otočné kolečko emuluje touchpadem. Prostě stejně jako dříve šoupete prstem dokolečka, kolečko je ale pevné a snímá pohyb stejně jako touchpad u notebooku. Uprostřed kolečka je tlačítko pro potvrzování voleb. Po obvodu kolečka pak jsou čtyři tlačítka pro návrat do menu, vpřed, vzad, a spuštění/pozastavení přehrávání. Při přehrávání skladeb funguje kolečko jako hlasitost, při ovládání v menu slouží jako pohyb kurzoru. Rozhodně můžeme říci, že toto ovládání je prudce návykové. Po chvíli si říkáte, že vše ostatní je špatné.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekZadní stranu iPodu tvoří masivní kovová vana, nejsou tam tak žádná tlačítka ani konektory. Ty jsou na horní straně, kde je FireWire, konektor pro sluchátka s dálkovým ovládáním a tlačítko Hold pro zablokování tlačítek na čelní straně. Provedení krytu je na špičkové úrovni, nikde nezahlédnete jediný šroubek, vše vypadá jako jednolitý kus. Čelní strana je z průhledného akrylátu s bílým podkladem ve stylu Apple. Po stránce designu tedy provedení na jedničku.

Klepněte pro větší obrázek

Protože ale iPod obsahuje jen a pouze tato zmiňovaná tlačítka, všechna nastavení se musí dělat výběrem z menu. Někdy vám to přijde poměrně otravné, občas byste uvítali ústupek na čistém designu. V běžném používání to je ale případ jen mála okamžiků.

V horní části přehrávače je příjemně velký grafický displej s šesti řádky pro informace a jedním pro stavový řádek. Použité písmo odpovídá standardu Apple, nabízené informace jsou dostatečné.

iPod podporuje přehrávání pouze MP3 souborů. Je to přece jen produkt od Apple a tak WMA Microsoftu nemá podporu. MP3 soubory se řadí do kategorií podle ID3 tagů, vybíráte si podle umělce, alba, jednotlivých skladeb, žánru a skladatelů. Můžete vybrat i podle playlistů, ty si ale musíte připravit na počítači a později do iPodu nahrát. Přímo na iPodu žádné programování pořadí přehrávání nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávání... Klepněte pro větší obrázek

Při přehrávání můžete volit i různé režimy ekvalizéru, jejich efekt ale nemůžete nastavovat a většinou si rozdílů ani nevšimnete, v praxi tak budete přehrávat s vypnutými efekty. Dodávaná špuntová sluchátka bílé barvy hrají poměrně slušně, vždy se dají ale nahradit něčím lepším. Sluchátka lze připojit přes dodávané dálkové ovládání podobně elegantního designu. Na něm jsou tlačítka pro hlasitost, posun vpřed a vzad a přehrávání/pauza.

Přehrávání...

Skladby se do přehrávače přesouvají přes MusicMatch Jukebox s plug-inem pro iPod. Ačkoli se iPod přidá i jako další pevný disk a lze tak na něj volně kopírovat soubory neplatí to pro hudební skladby. Ty se přidávají do skrytého adresáře do vlastní struktury. Nemůžete tak jednoduše nahrnout z disku kopii vašeho adresáře MP3 a hned začít přehrávat. Vše je nutné řešit přes MusicMatch Jukebox a tak počítat s trochu komplikovanější cestou skladeb do iPodu. Navíc instalace softwaru je poměrně otravná co do dolování osobních informací. Dvakrát za sebou vyplňovat nějaké sériové číslo a detailní marketingové informace o sobě mi nepřipadá zrovna dobré u produktu, který si poctivě koupím. Rozdílem proti verzi Apple je i přibalená redukce z velkého na malý FireWire konektor.

Pro mnohé nevýhodou budou podporované operační systémy. iPod lze totiž připojit jen k Windows ME, 2000 nebo Windows XP, nic staršího není podporované. Důvodem je podpora externích disků přes USB a FireWire v systému.

Při každém připojení iPodu se automaticky spustí MusicMatch Jukebox a nabídne synchronizaci skladeb v počítači s obsahem iPodu. Podobně se iPod chová na MacOS, kde se synchronizuje s iTunes. Na Windows mi to nicméně připadá poměrně otravné. Navíc, zřejmě kvůli českým znakům v názvech souborů a skladeb, se přenášejí i soubory, které v iPodu již jsou. Synchronizace tak není okamžitá i v případě, když nejsou žádné změny. FireWire nicméně pomáhá a soubory se kopírují rychlostí zhruba 4,8 MB/s (změřeno při synchronizaci 2 GB MP3 souborů). Toto je i přibližně horní hranice rychlosti. Při kopírování menších objemů dat se počítají i nějaké časy na rozjezd a dojezd, 80MB soubor se tak překopíruje rychlostí okolo 3,5 MB/s.

IPod nicméně není jen MP3 přehrávač schopný fungovat jako externí disk. Má totiž v sobě i kalendář, kontakty a hru bourání zdi. Kalendář a kontakty se plní jednoduše. Prostě do složky Contacts na iPodu nakopírujete VCF soubory třeba z Outlooku, kalendář plníte soubory formátu iCal, které opět můžete dolovat třeba z Outlooku. Bohužel vytváření VCF a iCal souborů z Outlooku je poměrně zdlouhavá činnost, musíte to dělat po jednotlivých položkách, to ale není chyba iPodu. Kalendář i kontakty se zobrazují ve velmi dobře čitelné podobě se všemi informacemi, které původní data obsahují. Bohužel ale bez podpory češtiny. iPod může i spustit alarm, když se blíží nějaká událost v kalendáři.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Apple slibuje u iPodu až 10 hodin na dodávanou baterii, my jsme naměřili přes 12 hodin provozu. Nabíjení vestavěné baterie je pak poměrně rychlé, trvá zhruba dvě hodinky na plnou kapacitu. Dobíjet se může při připojení k počítači nebo přes dodávaný adaptér. Při připojení k počítači ale nelze přehrávat písničky.

Zatímco doposud to byl celkem normální popis výhod a nedostatků, přichází na řadu smutná realita – cena. iPod v kapacitě 10 GB, který jsme testovali, se totiž prodává za 13600 Kč a to ještě bez DPH. V řadě případů tak zájemci o harddiskový MP3 přehrávač sáhnou spíše po řešení Creativu, které není třeba tak elegantní, je ale o pár tisíc levnější a má i dvojnásobnou kapacitu disku. iPod prostě není pro socky, je to přehrávač pro ty, co vyžadují elegantní styl a kvalitní schopnosti. Apple je zkrátka vždy dražší a platí to i v případě MP3 přehrávačů. Nepopírám, že jsou na trhu levnější přehrávače s větší kapacitou. Pokud je pro vás styl a elegance stejně důležité jako technické parametry, tak vás iPod osloví.

Parametry:

Rozměry 102 × 61 × 18 mm
Váha 185 g
Displej 2 palcový displej z tekutých krystalů s bílým podsvícením s rozlišením 160x128 pixelů
Podporované audioformáty MP3 (až 320 Kbps), MP3 Variable Bit Rate (VBR), Wav, AIFF a Audible (jen pro Mac verzi)
Ochrana proti otřesům až 20 minut
Baterie Vestavěná lithium polymerová (1200 mAh)
Udávaná doba práce 10 hodin na jedno plné nabití
Plné nabití na 100% za 3 hodiny

Diskuze (17) Další článek: Computer 22/02

Témata článku: Apple, Windows, iPod, Bílý podklad, Otočné kolečko, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Smutná realita, Elegantní počítač, Lithium, Firewire, Použité písmo, Hold, Pevná zeď, Elegance, Plné nabití, Okamžité vypnutí, Krystal, IPO, Kvalitní schopnost, Špuntová sluchátka, Neoficiální informace, Recenze, Sluchátka k počítači, Sluchátka Apple, Vítěz


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí