Recenze Apacer Disc Steno: vypalování i bez počítače

Jste uprostřed dovolené a už máte zaplněné všechny paměťové karty z vašeho digitálního fotoaparátu? Kdybyste měli mechaniku Disc Steno, nebudete mít problém, stačí zasunout kartu a celou ji na stisknutí tlačítka vypálit na cédéčko.
Před necelými dvěma týdny jsme psali o nové externí vypalovací mechanice, které obsahuje vestavěnou čtečku paměťových karet a umí vypalovat obsah karet na média i bez nutnosti připojení k počítači nebo k elektrické zásuvce. Tehdy jsme si posteskli, že je tato mechanika dostupná jen v Japonsku. Naštěstí jen pár dní na to uvedla firma AT Computers tutéž mechaniku pod jiným názvem Apacer Disc Steno i na český trh.

Klepněte pro větší obrázek

Vypalovací externí mechanika s itegrovanou čtečkou paměťových karet ještě rozhodně není běžným produktem.

Apacer Disc Steno je externí CD-RW mechanika s vestavěnou čtečkou různých typů paměťových karet, která se k počítači připojuje přes rychlé rozhraní USB 2.0. Pochopitelně ji můžete připojit i přes pomalejší základní USB, pak ale nevyužijete naplno rychlosti vypalování 24x u CD-R a 10x u CD-RW. Mechanika navíc obsahuje i Li-Ion akumulátor, díky kterému ji není nutné při provozu připojovat k elektrické síti a můžete vypalovat i při provozu na baterii.

Podporovány jsou paměťové karty Compact Flash I a II, Memory Stick, Smart Media, SD a MMC karty. Samostatně je čtečka na Compact Flash, ostatní jsou sdružené do jednoho slotu. Memory Stick je přitom nutné zasouvat obráceně, tedy konektory nahoru.

Jak to funguje

Hlavní kouzlo celého zařízení je v kombinaci čtečky paměťových karet s vypalovací mechanikou. Stačí vložit CD médium (i třeba již částečně zaplněné) a paměťovou kartu. Karta přitom nemusí mít přímo obrázky z digitálního fotoaparátu, může být na ní cokoli, vypalovačka přepaluje prostě všechny soubory a o detaily se nestará.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stačí vložit médium, paměťovou kartu a stisknout tlačítko. Více není potřeba a obsah karty se vypálí na cédéčko.

Na mechanice jsou dvě hlavní tlačítka: REC a REC w/check, první spustí normální překopírování paměťové karty na CD médium, to druhé data nahraje a ještě k tomu ověří přečtením jejich správnost. Jinak není skutečně třeba nic mačkat ani volit. Na jedno stisknutí tlačítka mechanika začne číst obsah paměťové karty a vypalovat jej na cédéčko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V zadní části je schován akumulátor nijak velkých rozměrů. Sloty pro paměťové karty jsou dva, podporováno je šest typů karet. Karty ze slotu vždy trochu vykukují, aby se daly snadno vyndat rukou.

Obsah nahrávaných karet se na cédéčko postupně přidává do dalších stop, které jsou reprezentovány vzestupně číslovanými adresáři. Ve složce 01 tak bude obsah první kopie, karty. Další kopírování tedy žádné soubory nepřepisuje, soubory mohou mít stále stejná jména, ale kvůli umístění v jiných složkách mezi sebou názvy nekolidují.

Pokud se rozhodnete smazat CD-RW médium, s touto mechanikou to bez počítače nedokážete, tlačítko na to není, takže pokud zaplníte CD-RW, musíte použít jiné. To samé platí i pro paměťové karty, v mechanice je mazat nemůžete.

Zapisuje se nejvyšší dostupnou rychlostí, aby se data z karet dala stíhala načíst a současně stíhala i mechanika. Zaplněná 64MB SD karta se zapsala od zapnutí přehrávače po zhasnutí diodky aktivity mechaniky za 1,5 minuty. Prázdná karta s jedním malým souborem se zapisovala 40 sekund, je tu tedy citelná režie k samotnému záznamu dat.

Na přehrávači je červená dioda pro signalizaci vybití baterie, při slabší baterii začne poblikávat, později se rozsvítí již trvale. I při trvale svítícím varování můžete dále kopírovat karty, jen prostě není zaručeno, že tu poslední várku budete mít zaznamenánu korektně, když vypadne napájení.

Výrobcem udávaná výdrž je 20 zápisů 128MB paměťové karty nebo 2 hodiny připřipojení k počítači. Tyto informace můžeme potvrdit.

K mechanice dostanete navíc nejen obyčejný síťový adaptér, ale také adaptér pro připojení na automobilovou zásuvku. Pokud tedy bude mechanika vybitá, může se dobíjet i v autě. K dalšímu příslušenství patří USB kabel a elegantní ochranné pouzdro se zipem.

Při připojení k počítači se mechanika v počítači přihlásí jako CD-RW mechanika a dva externí disky (čtečka Compact Flash a kombinovaná čtečka). I když jsou běžně čtečky paměťových karet pasivní bez vlastního napájení, zde je nutné i pro čtečky mechaniku zapnout. Je tu nicméně akumulátor a tak není nutné stále hledat zásuvku pro adaptér.

Mechanika nemá na sobě audio konektor a tak, ač by tedy teoreticky mohla fungovat i jako přenosný audiopřehrávač, není to možné. Třeba v další verzi.

Kdy je Disc Steno řešením

Samotná mechanika nevzbuzuje mnoho otázek technického rázu. Vše prostě funguje na tlačítko, není to nic složitého a během testování to chodilo spolehlivě. Prostě zařízení, které může používat kdokoli a nemusí se bát, že se data ztratí.

Více otázek se objeví, když začneme hledat vhodnou cílovou skupinu pro tuto novou kategorii produktů. Apacer Disc Steno se prodává za 9990 včetně DPH. Kdo by jej chtěl brát jen jako náhradu na uvolnění malé paměťové karty, asi by měl zvážit koupi velké kapacity v dané ceně. V Compact Flash I to vyjde na zhruba 1,25 GB dat, u SD zhruba 1 GB v menších kartách, Memory Stick pak přibližně 770 MB ve 128MB kartách.

Pokud prostě předpokládáte, že vyfotíte bez přístupu k počítači větší objem fotek než by odpovídalo paměťové kapacitě v hodnotě 10000 bez daně, tak se to vyplatí.

Bude se to také hodit tomu, kdo všechny své nafocené fotky chce archivovat rovnou na cédéčko a nechce je nejprve protřídit na počítači. Pochopitelně mu hrozí zmatek v jeho médiích, ale s kvalitním systémem pro správu fotografií to také není nic neřešitelného.

Paradoxně má tato externí mechanika smysl především pro ty, co mají stolní počítač. Majitelé notebooků, kteří by možná externí vypalovačku mohli ocenit, nemají problém s ukládáním fotek v terénu, prostě si to nahrají rovnou do počítače.

Samozřejmě tu je i skupina lidí, kteří sice mají notebook, ale nechce se jim s ním tahat na dovolenou a tak si vezmou jen tuto malou krabičku. Netroufám si ale odhadnout, jak je veliká.

Apacer Disc Steno je bezesporu zajímavým produktem, který ukazuje dobře trend v počítačových perifériích. Další externí CD-RW mechanika již tak moc nikoho neoslní. Když se to ale doplní o něco navíc a celé dotvoří do nové kategorie, hned se může odlišit a vystoupit z nevýrazné šedi. Tím je pochopitelně řečeno, že ve chvíli, kdy se tento typ produktu na trhu uchytí, hned bude záplava jiných variant za jiné ceny.

Nicméně před dovolenou nebudete čekat, až uplyne několik měsíců a budou nové lákavější produkty. Apacer Disc Steno tu je již nyní a ihned může vyřešit vaše problémy s nedostatkem prostoru na paměťové kartě vašeho fotoaparátu.

Technické parametry:

Rozměry: 184x157x33 mm
Váha: 693 g s baterií
Rozhraní pro počítač: USB 2.0
Podporované karty: CF Typ I/II, SD/MMC/MS/SM
Rychlost mechaniky: 24x/10x/24x
Vyrovnávací paměť: 2MB s ochranou Just Link proti podtečení
Podporované formáty: CD-DA, CD-ROM, CD-ROM XA, Photo CD, Video CD, CD Extra, CD Text, CD-R, CD-RW, High-speed-RW
Akumulátor: Li-Ion 7,4 V, 1800 mAh

Cena: 9990 včetně DPH

Zapůjčeno od AT Computers

Diskuze (23) Další článek: Třetí bývalý zaměstnanec Microsoftu souzen za krádeže software

Témata článku: Video, Běžný produkt, Vypalování, Memory Stick, Paměťové karty, Zásuvka, Compact, První kopie, Dostupná baterie, REC, Paměťová karta, Karta, Recenze, APAC, Paměťový produkt


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu