Recenze Apacer Disc Steno: vypalování i bez počítače

Jste uprostřed dovolené a už máte zaplněné všechny paměťové karty z vašeho digitálního fotoaparátu? Kdybyste měli mechaniku Disc Steno, nebudete mít problém, stačí zasunout kartu a celou ji na stisknutí tlačítka vypálit na cédéčko.
Před necelými dvěma týdny jsme psali o nové externí vypalovací mechanice, které obsahuje vestavěnou čtečku paměťových karet a umí vypalovat obsah karet na média i bez nutnosti připojení k počítači nebo k elektrické zásuvce. Tehdy jsme si posteskli, že je tato mechanika dostupná jen v Japonsku. Naštěstí jen pár dní na to uvedla firma AT Computers tutéž mechaniku pod jiným názvem Apacer Disc Steno i na český trh.

Klepněte pro větší obrázek

Vypalovací externí mechanika s itegrovanou čtečkou paměťových karet ještě rozhodně není běžným produktem.

Apacer Disc Steno je externí CD-RW mechanika s vestavěnou čtečkou různých typů paměťových karet, která se k počítači připojuje přes rychlé rozhraní USB 2.0. Pochopitelně ji můžete připojit i přes pomalejší základní USB, pak ale nevyužijete naplno rychlosti vypalování 24x u CD-R a 10x u CD-RW. Mechanika navíc obsahuje i Li-Ion akumulátor, díky kterému ji není nutné při provozu připojovat k elektrické síti a můžete vypalovat i při provozu na baterii.

Podporovány jsou paměťové karty Compact Flash I a II, Memory Stick, Smart Media, SD a MMC karty. Samostatně je čtečka na Compact Flash, ostatní jsou sdružené do jednoho slotu. Memory Stick je přitom nutné zasouvat obráceně, tedy konektory nahoru.

Jak to funguje

Hlavní kouzlo celého zařízení je v kombinaci čtečky paměťových karet s vypalovací mechanikou. Stačí vložit CD médium (i třeba již částečně zaplněné) a paměťovou kartu. Karta přitom nemusí mít přímo obrázky z digitálního fotoaparátu, může být na ní cokoli, vypalovačka přepaluje prostě všechny soubory a o detaily se nestará.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stačí vložit médium, paměťovou kartu a stisknout tlačítko. Více není potřeba a obsah karty se vypálí na cédéčko.

Na mechanice jsou dvě hlavní tlačítka: REC a REC w/check, první spustí normální překopírování paměťové karty na CD médium, to druhé data nahraje a ještě k tomu ověří přečtením jejich správnost. Jinak není skutečně třeba nic mačkat ani volit. Na jedno stisknutí tlačítka mechanika začne číst obsah paměťové karty a vypalovat jej na cédéčko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V zadní části je schován akumulátor nijak velkých rozměrů. Sloty pro paměťové karty jsou dva, podporováno je šest typů karet. Karty ze slotu vždy trochu vykukují, aby se daly snadno vyndat rukou.

Obsah nahrávaných karet se na cédéčko postupně přidává do dalších stop, které jsou reprezentovány vzestupně číslovanými adresáři. Ve složce 01 tak bude obsah první kopie, karty. Další kopírování tedy žádné soubory nepřepisuje, soubory mohou mít stále stejná jména, ale kvůli umístění v jiných složkách mezi sebou názvy nekolidují.

Pokud se rozhodnete smazat CD-RW médium, s touto mechanikou to bez počítače nedokážete, tlačítko na to není, takže pokud zaplníte CD-RW, musíte použít jiné. To samé platí i pro paměťové karty, v mechanice je mazat nemůžete.

Zapisuje se nejvyšší dostupnou rychlostí, aby se data z karet dala stíhala načíst a současně stíhala i mechanika. Zaplněná 64MB SD karta se zapsala od zapnutí přehrávače po zhasnutí diodky aktivity mechaniky za 1,5 minuty. Prázdná karta s jedním malým souborem se zapisovala 40 sekund, je tu tedy citelná režie k samotnému záznamu dat.

Na přehrávači je červená dioda pro signalizaci vybití baterie, při slabší baterii začne poblikávat, později se rozsvítí již trvale. I při trvale svítícím varování můžete dále kopírovat karty, jen prostě není zaručeno, že tu poslední várku budete mít zaznamenánu korektně, když vypadne napájení.

Výrobcem udávaná výdrž je 20 zápisů 128MB paměťové karty nebo 2 hodiny připřipojení k počítači. Tyto informace můžeme potvrdit.

K mechanice dostanete navíc nejen obyčejný síťový adaptér, ale také adaptér pro připojení na automobilovou zásuvku. Pokud tedy bude mechanika vybitá, může se dobíjet i v autě. K dalšímu příslušenství patří USB kabel a elegantní ochranné pouzdro se zipem.

Při připojení k počítači se mechanika v počítači přihlásí jako CD-RW mechanika a dva externí disky (čtečka Compact Flash a kombinovaná čtečka). I když jsou běžně čtečky paměťových karet pasivní bez vlastního napájení, zde je nutné i pro čtečky mechaniku zapnout. Je tu nicméně akumulátor a tak není nutné stále hledat zásuvku pro adaptér.

Mechanika nemá na sobě audio konektor a tak, ač by tedy teoreticky mohla fungovat i jako přenosný audiopřehrávač, není to možné. Třeba v další verzi.

Kdy je Disc Steno řešením

Samotná mechanika nevzbuzuje mnoho otázek technického rázu. Vše prostě funguje na tlačítko, není to nic složitého a během testování to chodilo spolehlivě. Prostě zařízení, které může používat kdokoli a nemusí se bát, že se data ztratí.

Více otázek se objeví, když začneme hledat vhodnou cílovou skupinu pro tuto novou kategorii produktů. Apacer Disc Steno se prodává za 9990 včetně DPH. Kdo by jej chtěl brát jen jako náhradu na uvolnění malé paměťové karty, asi by měl zvážit koupi velké kapacity v dané ceně. V Compact Flash I to vyjde na zhruba 1,25 GB dat, u SD zhruba 1 GB v menších kartách, Memory Stick pak přibližně 770 MB ve 128MB kartách.

Pokud prostě předpokládáte, že vyfotíte bez přístupu k počítači větší objem fotek než by odpovídalo paměťové kapacitě v hodnotě 10000 bez daně, tak se to vyplatí.

Bude se to také hodit tomu, kdo všechny své nafocené fotky chce archivovat rovnou na cédéčko a nechce je nejprve protřídit na počítači. Pochopitelně mu hrozí zmatek v jeho médiích, ale s kvalitním systémem pro správu fotografií to také není nic neřešitelného.

Paradoxně má tato externí mechanika smysl především pro ty, co mají stolní počítač. Majitelé notebooků, kteří by možná externí vypalovačku mohli ocenit, nemají problém s ukládáním fotek v terénu, prostě si to nahrají rovnou do počítače.

Samozřejmě tu je i skupina lidí, kteří sice mají notebook, ale nechce se jim s ním tahat na dovolenou a tak si vezmou jen tuto malou krabičku. Netroufám si ale odhadnout, jak je veliká.

Apacer Disc Steno je bezesporu zajímavým produktem, který ukazuje dobře trend v počítačových perifériích. Další externí CD-RW mechanika již tak moc nikoho neoslní. Když se to ale doplní o něco navíc a celé dotvoří do nové kategorie, hned se může odlišit a vystoupit z nevýrazné šedi. Tím je pochopitelně řečeno, že ve chvíli, kdy se tento typ produktu na trhu uchytí, hned bude záplava jiných variant za jiné ceny.

Nicméně před dovolenou nebudete čekat, až uplyne několik měsíců a budou nové lákavější produkty. Apacer Disc Steno tu je již nyní a ihned může vyřešit vaše problémy s nedostatkem prostoru na paměťové kartě vašeho fotoaparátu.

Technické parametry:

Rozměry: 184x157x33 mm
Váha: 693 g s baterií
Rozhraní pro počítač: USB 2.0
Podporované karty: CF Typ I/II, SD/MMC/MS/SM
Rychlost mechaniky: 24x/10x/24x
Vyrovnávací paměť: 2MB s ochranou Just Link proti podtečení
Podporované formáty: CD-DA, CD-ROM, CD-ROM XA, Photo CD, Video CD, CD Extra, CD Text, CD-R, CD-RW, High-speed-RW
Akumulátor: Li-Ion 7,4 V, 1800 mAh

Cena: 9990 včetně DPH

Zapůjčeno od AT Computers

Diskuze (23) Další článek: Třetí bývalý zaměstnanec Microsoftu souzen za krádeže software

Témata článku: Video, Běžný produkt, Memory Stick, Zásuvka, Recenze, Paměťová karta, Compact, Paměťové karty, Paměťový produkt, Dostupná baterie, Karta, Vypalování


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji