Recenze Aceru Travelmate 290: levný základ s Centrinem

Nejprodávanější značka notebooků je jedním z hlavních inovátorů českého trhu. Ve svém portfoliu nabízí notebook nižší řady s technologií Centrino, která nabízí velkou výdrž a optimální výkon. Bohatá výbava a základní cena pod padesát tisíc není jistě k zahození.
Kapitoly článku

Centrino v podpalubí

Pravověrní zájemci o přenosný počítač vyžadují hlavně velkou výdrž, malé rozměry a odpovídající výkon. Jedna z variant, kterou lze vzít v současné době v úvahu, je technologický balíček Centrino od Intelu. Ten nabízí nízkou spotřebu, vysoký výkon a podporu bezdrátové sítě Wi-Fi, na druhou stranu poněkud vyšší cenu. První modely s Centrinem patřily spíše do kategorie náročnějších a dražších notebooků, v poslední době se ovšem s touto "mobilní" technologií můžeme setkat i u cenově dostupnějších modelů. Jedním z nich je Travelmate 290 od Aceru.

Řada 2xx u Aceru reprezentuje nejlevnější kategorii notebooků, lze ji tedy s přehledem doporučit nenáročným uživatelům, kteří vyžadují rozumný kompromis mezi rozměry, výkonem a cenou. Ultralehké či extravybavené notebooky mají zájemce jinde. K redakčnímu testu nám byl zapůjčen model 290 LMi, který má oproti základní konfiguraci DVD vypalovačku a 512 MB paměti. V rámci řady 290 jsou k dispozici ještě další tři modely, které se liší velikostí paměti, optickou mechanikou a verzí operačního systému Windows XP (Home/Professional). Všechny mají v základu procesor Intel Pentium M 1.3 GHz, pevný disk 30 GB a patnáctipalcový displej. Na obzoru jsou už ale další varianty s frekvencí procesoru 1,4 GHz. Internetové obchody už je zaregistrovaly, webové stránky Aceru zatím mlčí.

Typický vzhled, překvapivá výbava

Vzhled notebooku vychází ze starších modelů a nijak se neodvrací od současné produkce značky. Vnitřek počítače charakterizuje šedý plast, víko je typicky stříbrné, ovšem rovněž plastové a má mírnou tendenci k prohýbání. Tímto neduhem trpěla většina předků s nálepkou Acer na týlu. Neřekl bych, že se jedná o nějakého prcka, rozměry jsou 334 x 277 x 32 mm. Můžete jej ovšem v klidu kamkoli přenášet, sedne i do ruky. Hmotnost je spíše průměrných 2,84 kilogramů. Displej má 15 palců a rozlišení 1024 x 768 bodů, což nehodnotím moc pozitivně. Notebook mohl mít klidně čtrnáctku, což je pro běžnou práci dostačující, rozměry a váhou by na tom byl určitě lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pojďme se podívat na vybavení, rozhlédneme se tedy pěkně dokola. Hned první výtku zaslouží umístění optické DVD-RW mechaniky na přední straně notebooku, při práci na cestách není toto řešení úplně ideální, mechanika má být na straně, to považuju za standard. Acery vyšší řady se už poučily, to jen pro zajímavost. Pohledu dále neuniknou stavové diody a kontrolka bezdrátové sítě Wi-Fi. Ta se aktivuje na levé straně posuvným šoupátkem. Tam dále nalezneme dvě audio zdířky pro sluchátka a mikrofon. Dále pak jediný slot PCMCIA pro kartu typu II. Na levém boku taky nechybí infračervený port. Ten jsme sice museli nejprve aktivovat v Biosu, ale i tak je to plus.

Velmi prakticky je řešena nabídka USB portů (2.0), které jsou celkem tři. Zatímco první nalezneme vlevo, zbylé dva jsou na zadní straně. Takové oddělení nabízí nejen lepší využití prostoru, ale zároveň eliminuje případ, kdy chceme do USB připojit zařízení většího formátu a nemáme vzhledem k ostatním zaplněným portům kam. Součástí výbavy je dále palarelní port (LPT1), S-Video pro připojení televize a výstup na monitor. Sériový port ve výbavě bohužel nenaleznete. Na zadní straně dále nechybí výstup ze síťovky (10/100 Mbit Ethernet) a modemu. Příjemným doplňkem je i vysokorychlostní rozhraní FireWire (IEEE 1394).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice a touchpad

Jedním z nejdůležitějších prvků je bezesporu ovládání, kde hraje hlavní úlohu klávesnice a touchpad. Ještě musím zmínit, že okolo jsou stavové diody signalizující např. nabíjení baterie, zapnutí velkých písmen nebo třeba aktivaci režimu spánku. Programovatelná tlačítka jsou dvě, většinou budou používána pro otevření internetového prohlížeče a e-mailového klienta, záleží ovšem na každém, jak si je nastaví. Klávesnice je podobná jako u všech ostatních modelů Travelmate. Základní rozvržení je standardní, na správném místě je klávesa Ctrl, Windows i Fn.

Trošku nevýhodou je umístění pozičních tlačítek Pg Up a Pg Dn hned u kurzoru, místo o řádek se tak můžete posunout o celou stránku. Těmito klávesy můžete s použitím dvojkombinace Fn ovládat hlasitost zvuku. Trošku mi vadilo umístění klávesy aplikací hned vedle pravého Shiftu, který byl o to menší. Tlačítko Del najdete vedle kurzoru. Píše se dobře, zdvih kláves je tak akorát. Stejně jako všechny Acery i tento model se ovládá pomocí touchpadu, ten má jednoduchou konstrukci se dvěma tlačítky. Jeho rádoby kovový design má navodit atmosféru vyšší cenové skupiny. Ovládá se jinak příjemně.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Klidná síla

Jak jsem už řekl, testovaný model byl vybaven procesorem Intel Pentium M na frekvenci 1,3 GHz, pamětí 512 MB DDR/266 MHz, pevným diskem o kapacitě 30 GB a integrovanou grafikou. Notebook nabízí optimální výkon pro běh většiny běžných aplikací, žádné grafické výkony od něj ovšem nečekejte. Nějakou tu hru si zahrajete, pro kvalitní 3D grafiku to ale není. Větráček se zapíná jen výjimečně - většinou při startu - chod notebooku je při práci jinak tichý. Trošku mě zklamala audio sestava, při přehrávání hudby nebo filmu neposkytovala moc dobrý výkon, hlasitost byl pořád nižší než jsem zvyklý, a to při všech zvukových režimech nastavených na maximum. Výdrž Li-Ion baterie hravě překročila hranici čtyř hodin, při přehrávání dévédéčka byla zhruba o hodinu nižší. Notebook tedy zvládne na jedno nabití určitě dva kratší filmy.

Témata článku: Video, Acer, Bezdrátové nabíjení, Síťovka, Nejlevnější cesta, Levá strana, Parametr, Příjemný výkon, Acer TravelMate, Základ, 6 Plus, Floating, Plus, REC, Recenze, Běžná klávesa, Score, Nejlevnější televize, Dlouhá záruka, Výkon, Zbylý prostor, Šedý plast, Optická hodina, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Lev


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 90


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X