Recenze Aceru TravelMate 230XV: levně, ale úsporně

Notebooky Acer řady TravelMate 23x navazují na velmi úspěšnou řadu 22x, jejíž produkce skončila začátkem roku. Mobilní Celeron vycházející z Pentia III byl nahrazen Celeronem, jehož jádro pochází z Pentia 4. Oproti starší řadě se o něco zvýšila hmotnost a velikost, jinak se výbava notebooku téměř nezměnila.

Několik novinek

Samozřejmě, nový procesor si žádá nový čipset. Tím je v případě řady 23x Intel 845 s integrovanou grafikou. Díky pamětem DDR SDRAM, které jsou rychlejší než paměti SDR SDRAM, které používala řada 22x, se výkon grafického systému zvýšil. Ne nijak zásadně, ale nějaká ta třetinka není určitě k zahození (dle 3D Mark 2001 SE). Novinkou je rovněž podpora standardu USB 2.0, nicméně uvítal bych více než dva porty; pokud chcete připojit klávesnici a myš (PS/2 port chybí), už vám žádný volný port USB nezbude. S tím jsem se potýkal několikrát - nebylo kam zapojit Bluetooth adaptér pro datovou komunikaci s mobilem. To je bohužel problém současných notebooků, čtyři porty USB nabídnou je ty dražší a od sériových a PS/2 portů se upouští. Řešením je pak USB rozbočovač, třeba integrovaný v klávesnici (tak jsem nakonec svůj problém vyřešil já).

Klepněte pro větší obrázek

Čtrnáct i patnáct

Když jsem u portů, pojďme se podívat, jak vypadá notebook vůkol. Na levé straně je umístěna disketová mechanika, TravelMate 23x je stejně jako starší řada all-in-one řešením. Disketová mechanika se sice může někdy hodit, i když v současné době je její používání spíše ojedinělé, bohužel její integrace zvyšuje celkovou hmotnost notebooku. Ten se tak dostal na tři kilogramy s 14palcovým displejem a na 3,15 kg s displejem patnáctipalcovým (oba displeje však mají stejné rozlišení, 1024 x 768 bodů).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod disketovou mechanikou jsou audio zdířky s analogovým ovládáním hlasitosti zvuku (klasické kolečko). Toto řešení mi vyhovuje, protože hlasitost lze ovládat i se zavřeným krytem (když třeba poslouchám jen hudbu). Na levné straně je pak už jen jeden slot pro kartu PC; je možné použít i typ III. Trošku mne mrzí, že notebooky v poslední době mají pouze jeden slot; sám mám v jednom slotu kartu pro připojení k bezdrátové síti a v druhém CF adaptér pro práci s fotkami; ten naštěstí mohu oželet.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam portů je stručný

Seznam portů vzadu je rovněž docela chudý, stále mi třeba není jasné, proč je na noteboocích paralelní port místo sériovéího, který osobně považuji za užitečnější - to ale není problém jen této modelové řady, ale většiny současných notebooků. Kromě již zmíněných dvou portů USB (mimochodem, jsou tu slepá místa pro další dva), tu je konektor pro ethernet a modem a rovněž nezbytný výstup na monitor; ten ale není duální. Na pravé straně je pak už jen mechanika CD-ROM, DVD-ROM nebo DVD/CD-RW dle modelu.

Klepněte pro větší obrázek

Několik různých modelů

Testovaný model 230XV je vybaven Celeron 1,7 GHz, 256 MB paměti, 20GB diskem, 14palcovým monitorem a mechanikou DVD-ROM. Kromě něj se ještě prodává verze s CD-ROM a rovněž modelová řada 233, která má Celeron 2 GHz a 30GB disk. Model 234LC je pak vybaven 2,2GHz Celeronem, 15palcovým displejem a vypalovačkou. Možných kombinací je tedy pět, ceny začínají na 25 990 Kč bez daně, což je velmi příjemné; testovaný model byl dražší o dva tisíce; cenový rozdíl je pouze v DVD mechanice.

Tip: Kompletní přehled parametrů a cen najdete na webu Aceru.

Stejně jako všechny Acery i tento model se ovládá pomocí touchpadu, kterému sekunduje scrolovací dvojtlačítko. Na obou spodních stranách jsou umístěny reproduktory, bohužel při psaní si je zakrýváte zápěstím, čímž je utlumíte. Rovněž jsou hůře slyšet v případě, že zavřete kryt notebooku (to se hodí, když chcete třeba jen poslouchat hudbu). Většina Acerů má reproduktory umístěny na boku, takže ničemu nevadí.

Klávesnice je v pohodě

Pod displejem jsou nezbytné ikony signalizující např. nabíjení baterie, zapnutí velkých písmen nebo třeba aktivaci režimu spánku. Na klávesnicí najdete čtyři kontextová tlačítka, které standardně spouštění aplikace pro internet či e-mail. Tlačítko s ikonou Bluetooh a Wi-Fi je "hluché", notebook těmito komunikačními schopnostmi vybaven není. Klávesnice je stejná jako u všech modelů TravelMate. Velmi dobře se na ní píše, rozvržení je standardní, na správném místě je klávesa Ctrl, Windows i Fn. Trošku mne jen mrzí dostupnost funkcí Home a End pouze přes funkční klávesu. Zdvih kláves je optimální, při psaní vydávají tlačítka jen drobný šelest. Na klávesnici si zkrátka stěžovat nebudete.

Výkonný, ale hlučný

Výkon i základního procesoru 1,7 GHz je poměrně dobrý, pro současné aplikace bohatě stačí a ve spojení s grafikou i845 a DDR pamětmi dovolí zahrát i nějakou méně náročnou hru; na rozlišení 1024 x 768 a 32 bitů ale raději zapomeňte. Pokud běží notebook na baterie, je jeho výkon snížen, aby déle vydržela baterie; pokles výkonu je dobře patrný z testů. Notebook dokázal přehrávat film na DVD dvě hodiny a patnáct minut, při běžné práci s datováním přes mobil připojeným pomocí Bluetooth vydržel notebook stejnou dobu, bez Bluetooth pak o pět minut déle. Nabíjení trvá při běžné práci několik minut přes dvě hodiny; kapacita baterie je 4000 mAh.

Malý větráček, který procesor chladí, ale běží poměrně často a není nijak zvlášť tichý; na to si musíte zvyknout. Pokud jste předtím používali notebook s procesorem Pentium III nebo Celeronem na tomto procesoru založeném (jádro Tualatin), budete asi trošku zklamáni. U těchto procesorů se větráček zapínal jen výjimečně, případně běžel jen na velmi nízké otáčky a tudíž byl tichý.

Levný all-in-one

Acer TravelMate 230XV je levný notebook s poměrně solidní výdrží. Jeho hlavní výhodou je právě cena, případně dobrá výdrž na to, že jde o procesor založený na jádru Pentia 4. Docela mi ale chybí port PS/2 a také infra, které by se mohlo stát u notebooků standardem. Pokud potřebuje uživatel datovat přes mobil, nezbývá mu, než pořídit drahý USB kabel (pokud se k danému mobilu dodává) nebo Bluetooth adaptér. Uvítal bych také lepší umístění reproduktorů. Pozitivem budiž dobrá klávesnice a poměrně kvalitní dílenské zpracování, i když zavřené víka zcela nedoléhá k tělu notebooku.

Testy

SiSoft Sandra 2003

Baterie:

 • CPU: ALU 2046, FPU/iSSE2 465/1063
 • Multi-Media CPU: Integer iSSE2 3200, Floating-Point iSSE2 4064
 • Memory: IntBuffered iSSE2 904, Float Buffered iSSE2 904
 • Drive Index: 10251 kB/s
 • DVD: 2767 kB/s

Síť:

 • CPU: ALU 4411, FPU/iSSE2 984/2251
 • Multi-Media CPU: Integer iSSE2 6786, Floating-Point iSSE2 8614
 • Memory: IntBuffered iSSE2 1867, Float Buffered iSSE2 1872
 • Drive Index: 13242 kB/s
 • DVD: 3793 kB/s

3D Mark 2001 SE

(640 x 480, 16 bitů)

Baterie:

 • CPU Mark: 940

Síť:

 • CPU Mark: 1917

PC Mark 2002

Baterie:

 • CPU score: 1836
 • Memory score: 1738
 • HDD Score: 360

Síť:

 • CPU score: 3956
 • Memory score: 3569
 • HDD Score: 393

Zapůjčil: Acer, www.acer.cz

Diskuze (10) Další článek: Intel zlevňuje Celerony, AMD zase Athlony XP

Témata článku: Notebooky, Windows, Internet, Acer, Bezdrátové nabíjení, Levný monitor, Floating, Levná řada, USB klávesnice, Lev, Testovaný model, Port, Levný model, Solidní novinka, Score, Solidní výdrž, Memory, Mark, Stejný problém, Novinka Acer, All In One Pc, Acer TravelMate, Levné monitory k pc, Datování, Bluetooth reproduktor

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky