Recenze Aceru Aspire 1302XC: chudý, ale levný

Testcentrum Acer Aspire 1302XC je jedním z mála notebooků, který je osazen mobilním Athlonem XP. Z dlouhodobého testu je patrné, že Acer vsadil na správnou kartu – notebook vydrží déle než modely osazené Pentiem 4 a přitom nabízí dostatečný výkon.
Kapitoly článku

Acer Aspire 1300 je slabším modelem z poměrně nové řady Aspire, která se na českém trhu objevila někdy v květnu tohoto roku. Aspire 1300 je osazen mobilním Athlonem XP 1600+, resp. 1800+, 256 MB paměti, má disketovou mechaniku a základní model DVD-ROM. Druhým modelem je pak Aspire 1400, který je postaven na stolním Pentiu 4 a je podstatně silnější v kramflecích.

Vypalovačka v ceně

Podívejme se ale již přímo na testovaný Aspire 1302XC, který je oproti levnějšímu modelu 1302XV vybaven vypalovačkou kombinovanou s dévédéčkem (QSI SBW-161); ta umí zapisovat běžná cédéčka 16rychlostně a přepisovatelná 12rychostně. Do řady 1300 patří ještě jeden model, 1304XC, jenž je vybaven patnáctipalcovým displejem s rozlišením XGA (1024 x 768) a rychlejším procesorem Athlon 1800+.

Poznámka: Zajímavé je, že model s 15“ displejem je o centimetr širší v podélném směru, ale zároveň o centimetr užší ve směru svislém.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Ani těžký, ani lehký

Notebook není příliš velký, jeho rozměry odpovídají současným modelů se 14“ displejem. Výška 34 mm je velmi příjemná, notebook se bez problému vejde i do „hubených“ tašek. Hmotnost se přiblížila těsně k hranici třem kilogramům, model s 15palcovým displejem o sto gramů tuto hranici přesáhnul. Na notebook s integrovanou optickou i disketovou mechanikou to není mnoho, s podobnou výbavou ale najdete samozřejmě i notebooky lehčí; většinou ale bez disketové mechaniky. Oproti řadě 1200 je notebook celý černý, což je na jednu stranu elegantní, na druhou stranu možná trošku nudné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Provedení notebooku je docela kvalitní, nicméně byl jsem prvním „majitelem“, takže lze předpokládat, že se častým používáním objeví běžné neduhy jako občasné zaskřípaní kloubů displeje nebo ve zkrutu. Nicméně tomu se zkrátka zabránit nedá.

Vydrží tři hodiny

Díky tomu, že notebook používá mobilní procesor, nejsou na spodní straně žádné přehnaně velké nožičky, které by zvedaly notebook nad úroveň stolu. To je dominantou notebooků se stolními procesory, protože u nich běží větráky neustále – potřebují stálý přísun čerstvého vzduchu. U Aspiru 1300 si naopak sotva všimnete, že nějaký větráček v notebooku vůbec máte. Při běžné práci se téměř netočí a když, tak jen na velmi krátkou dobu. Dokonce ani při plné zátěži neběží stále, občas se i vypíná. To je docela velký rozdíl oproti notebookům s mobilními Pentii 4, kde větrák při plném zatížení běží stále a při normální kancelářské práci se zapíná a vypíná zhruba v poměru jedna ku jedné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Mobilní Athlon XP používá pro snížení spotřeby technologii PowerNow!, díky níž by měl podle výrobce vydržet v provozu tři hodiny. A skutečně, při běžné práci (Word, internet) se mi podařilo dosáhnout výdrže tři hodin a deseti minut. Pokud ale přehráváte dévédéčko, sníží se výdrž na dvě hodiny, při maximálním vytížení (100 procent neustále) pak vydrží Aspire hodinu a čtvrt.

A když jsem u baterie – ta by se měla podle specifikací nabíjet čtyři a půl hodiny. A ejhle, za běhu se při běžné kancelářské práci dobila za hodinu a půl, když byl notebook vytížen na maximum, dobila se za dvě a půl hodiny. Při vypnutém notebooku pak za dvě hodiny. jsou to poněkud zvláštní hodnoty, člověk by předpokládal, že ve vypnutém stavu se bude nabíjet nejkratší dobu, ale budiž.

Trošku přeházená tlačítka

Stejně jako Aspire 1200 má i řada 1300 větší počet kláves než řada TravelMate. Nechybí zde samostatná tlačítka Home a End, klávesa Windows i Fn je na obou stranách mezerníku, což považuji docela za zbytečné. Vadí mi ale přesunutí pravé klávesy Windows vlevo, místo toho, aby zaujala místo druhé duplicitní klávesy Windows, která je umístěna vpravo od mezerníku. Pořadí funkčních kláves ve spodní řadě zleva je poněkud netypické – musel jsem si dlouho zvykat: Fn, pravá klávesa Windows, Ctrl, Windows, Alt (velmi malé tlačítko). Klávesy mají ale optimální zvyk, kvalit modelové řady TravelMate 630 ale nedosahují. Ale abych nebyl jen kritický – až si zvyknete, nebude vám psaní činit problémy.

Klepněte pro větší obrázek

Slabší čipset i grafika

Notebook je vybaven čipsetem VIA KN 133 s integrovanou grafikou S3 Savage 4. Vzhledem k tomu, že notebook používá SDRAM paměti, je jasné, že výkon grafiky nebude nijak oslnivý. Na moderní hry notebook zkrátka není, a když, tak v nejnižším rozlišení; i přehrávání filmů v DivX mu zabere docela dost práce, vytíží jej zhruba na 80 procent, přehrávání DVD pak na 50 procent. Přehrávání je ale plynulé, takže to nijak nevadí. Je škoda, že výrobce nepoužil modernější čipset, který využívá paměti DDR, alespoň u nejvýkonnějšího modelu s 15“ displejem – uživatel by tak měl možnost volby, zda si přeje nižší nebo vyšší výkon. Navíc DDR paměti Athlonu sluší daleko více než jen 133MHz paměti SDRAM; Athlon totiž běží na 200MHz sběrnici (100 MHz DDR), případně 266 MHz (133 MHz DDR) a pomalé paměti SDRAM ho brzdí.

Témata článku: Notebooky, Windows, Acer, Mile, Běžná klávesa, Power Point, Mikrofony k pc, Vzhled, Score, Port, Memory, Marks, Mobilní displej, Kancelářské stoly, Spodní strana, Aspire, Recenze, Integrovaný modem, Parametr, ASPI, Běžná práce, Savage, Porta, Bandwidth, Klávesa


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji