Recenze Acer TravelMate 3010 – skvělý subnoťas na cesty

Pokrok nezastavíš... Výkonné procesory již nejsou doménou stolních PC, ale stávají se standardem i v přenosných počítačích a subnoteboocích. Jednomu takovému šťavnatému kousku se srdcem od Intelu se dnes pořádně podíváme na zoubek.
Recenze Acer TravelMate 3010 – skvělý subnoťas na cesty

Konstrukce

TravelMate 3010 je navržený jako čistě mobilní zařízení s velmi snadnou přenositelností, ovšem s výkonem, který by mu mohly závidět leckteré tříkilové notebooky. Při rozměrech cca 30 x 21 x 2,5 až 3,2 cm váží TravelMate s malou baterií pouze 1,5 kg a řadí se tak de facto už mezi subnotebooky. Šasi notebooku je ze slitiny hliníku, má proměnlivou tloušťku a směrem dopředu se ztenčuje.

Malá baterie je dost velký kompromis, neboť má kapacitu pouze 2000 mAh a TravelMate 3010 s ní nevydrží v provozu příliš dlouho. Součástí dodávky je proto i velká 6článková baterie s kapacitou 4800 mAh.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Hmotnost notebooku je velmi slušných 1,5 kg

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

Notebook je osazený dvoujádrovým procesorem Intel Core Duo, testovaný kus obsahoval procesor T2300 s taktem 1,66 GHz. Procesor se zdá být dobrým kompromisem výkonu vůči tepelnému vyzařování, takže větráček notebooku se často nemusí nijak zvlášť namáhat. To se samozřejmě výrazně projevuje na celkové hlučnosti notebooku, která není příliš velká a TravelMate se tak řadí mezi „tišší“ notebooky.

Pevný disk v testovaném modelu měl kapacitu 120 GB, což by mělo bohatě stačit nejen na aplikace, ale třeba i na nějaké ty filmy, video a další data. Harddisk je chráněný technologií Acer GraviSense, která automaticky parkuje hlavičky disku při pádu či rychlejším pohybu notebooku. Ochranu disku lze nakonfigurovat přes dodávanou utilitu.

Operační paměti nabízí TravelMate 3010 maximálně 4 GB, standardně je dodáván 1 GB DDR2 SDRAM. Grafická karta je pouze integrovaná v čipsetu Intel 945GME a reálný grafický výkon v oblasti 3D grafiky je tedy dost nízký.

Displej

Acer TravelMate 3010 má širokoúhlý displej s úhlopříčkou 12,1 palce a rozlišením 1280 x 800 bodů. Jedná se o matný typ s regulací podsvícení v plně postačujícím rozsahu. Ve víku displeje je vestavěná malá webová kamerka Acer OrbiCam s rozlišením 1,3 megapixelu, kterou si můžete otočit podle potřeby. Nic víc se k displeji říci nedá, snad jen, že jeho pozorovací úhel není příliš velký.

Klávesnice a polohovací zařízení

Klávesnice je stejně jako u řady dalších notebooků TravelMate typu FineTouch s jemným ergonomickým zakřivením kláves a je poměrně pohodlná. Nad klávesnicí jsou umístěna čtyři samostatná tlačítka pro spouštění oblíbených aplikací, které si můžete nastavit přes dodávaný software. Další dvě samostatná barevně podsvícená tlačítka jsou na přední straně notebooku a slouží k zapínání/vypínání bezdrátových komunikačních rozhraní – WiFi a Bluetooth.

Polohovacím zařízením je u TravelMate 3010 klasický touchpad se dvěma tlačítky. Uprostřed nich je ještě čtyřsměrný joypad pro ovládání posuvu dokumentů, obsahu oken a další účely.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice typu FineTouch

Rozhraní a periferie

Po stranách notebooku jsou rozmístěny tři porty USB V2.0, rozhraní FireWire, VGA výstup, infraport a běžné audio konektory. Nechybí ani dnes již prakticky nezbytná integrovaná čtečka paměťových karet typu 5v1, která ale (ačkoliv by to přes redukci umět měla) nepodporuje karty MS DUO PRO značky San Disk.

TravelMate 3010 má též slot pro karty Express Card a přes samostatný konektor můžete k notebooku připojit replikátor portů. Replikátor se dokupuje samostatně, stejně jako (taktéž volitelná) dokovací stanice Acer ezDock s technologií PCI-Express. S-VIDEO výstup je bohužel pouze na replikátoru portů, mnohem lepší by však bylo, kdyby byl přímo na samotném notebooku.

O bezdrátovou komunikaci se stará WiFi karta a integrovaný EDR kompatibilní Bluetooth modul. S notebookem dostanete i VoIP Bluetooth telefon, který lze schovat do PC Card slotu.

Standardní součástí výbavy notebooku je externí optická mechanika Super Multi Drive s podporou všech v současné době používaných médií včetně DVD-RAM. Mechanika se připojuje přes port FireWire, prostřednictvím kterého lze také nabootovat a v případě potřeby obnovit operační systém.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel chybí S-VIDEO výstup přímo na notebooku

Klepněte pro větší obrázek

Externí Super Multi Drive mechanika

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk a multimédia

Intel HD Audio kompatibilní zvukový čip lze využít pro různé účely, nutností ale jsou externí reproduktory, neboť interní repráčky notebooku jsou velmi malé a nelze je použít pro ozvučení ani malé místnosti. Samozřejmostí je integrovaný mikrofon a digitální SPDIF výstup.

Zpracování videa na notebooku je možné také. A díky kapacitě pevného disku i slušně rychlému procesoru si můžete s videem hrát i na cestách.

Operační systém a software

Kromě Windows XP Professional dostanete s notebookem řadu ovladačů, utilit a bonusových aplikací. Patří mezi ně například CyberLink PowerDVD, NTI CD-Maker pro vypalování CD/DVD kompilací, Norton Antivirus a speciální utility Aceru pro konfiguraci různých funkcí notebooku. Utilit je u Aceru tradičně velmi mnoho a jsou-li spuštěné současně, nárokují si mnoho desítek megabytů operační paměti.

Velmi dobře je vyřešena správa napájení, kterou si Acer hlídá sám pomocí své vlastní utility. Power management je skutečně na úrovni a umožňuje mimo jiné vypínat různá zařízení, včetně rozhraní FireWire, a regulovat výkon procesoru a tím i chlazení notebooku. Velmi dobré jsou i bezpečnostní funkce včetně podpory bezpečnostních čipových karet.

Klepněte pro větší obrázek

Bohatá výbava utilit a bonusových aplikací

Testy

Díky dvoujádrovému procesoru, dostatku operační paměti a relativně rychlému pevnému disku podává Acer TravelMate 3010 výborné výkony při práci se všemi běžnými aplikacemi. 3D hry na prakticky žádném ultramobilním notebooku hrát většinou moc nelze, a ani TravelMate 3010 v tomto směru není výjimkou.

Aplikační testy v PC Marku dopadly na výbornou, a obávat se tudíž nemusíte ani náročnějších multimediálních aplikací. Výdrž na baterie je uvedena v tabulce – malou baterii nemá příliš smysl brát na cesty s sebou, jedině snad jako řešení v nouzi.

Testovaná konfigurace:

  • Acer TravelMate 3010
  • Intel Core Duo T2300 (1,66 GHz)
  • čipset Intel 945GME, 1 GB MB DDR2 SDRAM
  • 2,5“ 120 GB HD SATA, 5 400 otáček/min.
  • grafická karta Intel Graphics Media Accelerator 950 (sdílená operační paměť)
  • Windows XP Professional

Test Výsledek
3DMark 2001 4272
3DMark 2003 1069
3DMark 2005 362
PCMark 2004 3062
PCMark 2004 4419
Sisoft Sandra viz obrázek pod tabulkou
Výdrž na baterie - 2000 mAh / 4800 mAh
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 41 minut / 1 hodina 32 minut
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 1 hodina 31 minut / 3 hodiny 21 minut
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 1 hodina / cca 2,3 hodiny

Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Aceru TravelMate 3010 nelze z hlediska funkčnosti ani výbavy příliš co vytknout. Jediným kompromisem zůstává chybějící TV výstup (je pouze na replikátoru portů) a malá baterie, kterou ale dostatečně supluje standardně dodávaný větší akumulátor. Hliníkové šasi vypadá docela bytelně, trvanlivost a odolnost celého notebooku na cestách ale pochopitelně nelze během týdenních testů prakticky ověřit.

Výkon notebooku je vzhledem k jeho rozměrům i hmotnosti výborný. TravelMate 3010 se proto může zařadit mezi opravdu mobilní notebooky s relativně vysokou užitnou hodnotou.

Cena notebooku navíc není nijak přehnaně vysoká. Zhruba 45 tisíc Kč bez DPH lze v internetových obchodech ještě srazit o několik tisícovek, což za konfiguraci se 100GB nebo 120GB harddiskem a 1 GB paměti v ultramobilním provedení není vůbec špatné.

Acer TravelMate 3010 (cena za uvedenou konfiguraci: cca 44 990 Kč bez DPH)
procesor Intel Core Duo T2300, 1,66 GHz (667 MHz FSB), 2 MB L2 cache
čipová sada Intel 945GME
paměť 1024 MB DDR2
pevný disk 120 GB SATA, 5 400 ot./min, 2,5“
displej 12,1" TFT WXGA, 1 280 × 800 bodů
grafika Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 950, sdílená operační paměť
zvuk Intel HD Audio
komunikace 10/100/1000 Mbit LAN, WiFi (IEEE 802.11 a/b/g), Bluetooth v2+EDR, modem
mechaniky externí optická mechanika DVD Super-Multi Double Layer (podpora DVD-RAM) připojovaná na rozhraní FireWire
porty a rozhraní Integrovaná kamera Acer OrbiCam 1,3 megapixelů CMOS, 3 x USB 2.0, 1 x Fast infrared (FIR) port, 1 x VGA, 1 x PC Card slot (typu II), 1 x čtečka karet 5-v-1 (SD/MMC/MS/MS PRO/xD), 1 x IEEE 1394 port, 1 x Modem (RJ-11) port, 1 x Gigabit Ethernet (RJ-45) por
rozměry (š x h x v) 297,5 x 210 x 24,5/32,4 mm
hmotnost 1,65 kg s 6-článkovou baterií, 1,50 kg s 3-článkovou baterií
baterie Li-Ion 2 000 mAh + velká baterie 4 800 mAh
příslušenství AC adaptér, Acer Bluetooth® VoIP telefon
software Windows XP Professional CZ, různé bonusové aplikace
záruka 1 rok carry-in mezinárodní záruka s možností rozšíření prostřednictvím služby Acer Advantage, zákonná záruka pro koncové uživatele: 2 roky
zapůjčeno Acer Česká republika

Témata článku: Video, Notebooky, Acer, Optická hodina, Multi, Velký výkon, Notebooky malé, Recenze, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, CES, Megapixel, Cyberlink, Velká kapacita, Operační paměť, Malý rozměr, Různé typy, Hliníkové šasi, Intel HD Graphics, Integrovaná kamera, Notebook Acer, Velký test, Notebook, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Bezdrátová klávesnice k tv, Klávesnice bluetooth

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 227

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje