Real Media a QuickTime bez originálních přehrávačů

Formáty Real a QuickTime se hlavně v jistých oblastech staly standardem pro přehrávání multimediálních souborů. Nemožnost přehrát je v běžném přehrávači však často uživatele znechutí a odradí. Dnes si předvedeme, že to jde i bez originálních přehrávačů.

Osobně jsem k formátům Real firmy RealNetworks vždy cítil určitý despekt. Ne snad kvůli formátům samotným (ať již audio či video) a jejich technické úrovni, ale hlavně kvůli přehrávači. Verze, která se dala zdarma stáhnout ze stránek výrobce, byla plná reklam, do systému se instalovalo kde co, plocha i panel rychlého spuštění byly najednou plné nechtěných ikon a i samotný přehrávač byl dost nevzhledný. Navíc samotná nutnost instalace zvláštního software pro přehrání jednoho formátu, když už mám svůj vlastní oblíbený přehrávač, ve kterém pouštím vše ostatní, mi přišla dost nepříjemná a nepohodlná.

To stejné se dá říci i o dalším velkém hráči na poli multimediálních formátů a tím je QuickTime od firmy Apple. Systém sice není po instalaci přehrávače tolik "znečištěn" jako v případě RealPlayeru a i přehrávač samotný vypadal již od počátku víceméně přijatelně, ale mnoho funkcí nenabízí a platí o něm totéž co v předchozím případě - již samotná nutnost instalace dalšího programu pro přehrání jednoho konkrétního formátu je nepřijatelná.

Dlouho jsem se tedy těmto formátům vyhýbal a to celkem úspěšně. Tu a tam se ale ke mně přeci jen nějaký ten soubor v jednom z těchto formátů dostal. RealMedia je často používán pro své vlastnosti jako formát pro přenos videa či audia po internetu, QuickTime rovněž a navíc kupříkladu většina upoutávek na nové filmy jsou právě v tomto formátu (že by silná pozice Applu v americkém filmovém průmyslu?). Proto jsem se začal poohlížet po nějaké alternativní metodě, která by mi umožnila používat můj stávající přehrávač a zároveň mít možnost prohlížet zmiňované formáty.

Jako obvykle, vždy se nějaká možnost najde a i tento "problém" není výjimkou. Někteří z vás možná znají různé univerzální balíky kodeků, po jejichž instalaci pak lze přehrát prakticky vše. Pro méně zkušené uživatele jsou tyto balíky přímo spásou, protože někdy je opravdu oříšek přehrát některé videosoubory. Na internetu je k nalezení podobných projektů několik a pokud jste zatím o něčem podobném neslyšeli, mohu doporučit například velmi známý balík Codec Pack All in 1, který je navíc českým počinem.

Základem těchto balíků je automatická instalace DirectShow filtrů pro přehrání filmů ve formátu DivX a XviD, podpora AC3 (prostorového zvuku) a dalších audioformátů a titulků. S tímto jádrem se dá dnes přehrát drtivá většina filmů. Balíky kodeků ale mohou obsahovat i některé další užitečné drobnosti, to už záleží čistě na autorovi, čemu přikládá váhu.

Jedním z opravdu velkých balíků, a to už se dostáváme zpět k našemu původnímu tématu RealMedia a QuickTime, je K-Lite Codec Pack, který existuje v několika verzích. Kromě verze základní, která obsahuje již zmiňované nejběžnější součásti pro přehrávání videa (ale rovněž například i podporu formátů Windows Media), existují paralelně i dva samostatné balíčky - Real Alternative a QuickTime Alternative. Jejich výhodou je naprostá nezávislost na balíku K-Lite, takže pokud používáte jiný balík nebo třeba žádný, není problém tyto dva samostatné "kodeky" doinstalovat. Jak již z názvu plyne, jsou alternativou pro originální přehrávače a instalátory pro tyto formáty. Přehrajete s nimi ve vašem přehrávači (libovolném s podporou DirectShow) nejen soubory z pevného disku, ale součástí instalace jsou (v obou případech) i pluginy do prohlížečů Internet Explorer, Mozilla či Opera. Oba balíčky obsahují i aktuální verzi výborného přehrávače Media Player Classic, který by si zasloužil samostatnou recenzi a rozhodně vám jej doporučuji otestovat. Jelikož se jedná o poněkud "složitější" formáty, instalace je poněkud větší (5,5 MB u Real, 7 MB u Quicktime), ale ani pro dialup připojení to nebude velký problém.

Pro ty z vás, kteří mají rádi opravdu kompletní řešení, se ještě jednou větou zmíním o balíku K-Lite Mega Codec Pack, který jak asi správně tušíte kombinuje K-Lite Codec Pack a oba alternativní balíky pro RealMedia a Quick. V takovém případě se ale již připravte na stahování téměř 18 MB dat. S touto výbavou už ale přehrajete opravdu prakticky vše, co se vám dostane do rukou.

Diskuze (36) Další článek: ICQ 4.0 s podporou her

Témata článku: Apple, Internet Explorer, Lite, Originál, Real, Naprostá většina, Silná pozice, QUIC, Oblíbený přehrávač, Ori, Xvid, Podobný film, Nepříjemná vlastnost, QuickTime, Užitečný filtr, Plný internet, Přehrávač, Samostatná recenze


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu