Reakce na článek Spam po česku

Reakce několika lidi byla ovšem taková, jako když někomu při parkování nerad odřete lak a on vám za to buldozerem rozbije celý vůz.
Reakce čtenářů na článek Spam po česku: vraťte se do reality!

Konečně rozumné slovo! Děkuji. Bylo to pro mne pohlazení na duši. Také jsem jednou zkusil propagovat pomocí hromadného e-mailu dle mého názoru slušným způsobem (krátký mail, v subjektu upozornění, že se jedná o reklamu ) a domníval jsem se, že lidé, kteří se zapíší do veřejného LDAP serveru, počítají s tím, že ten server někdo použije k získání jejich adresy. Reakce několika lidi (z asi 50 se jich našlo 6) byla ovšem taková, jako když někomu při parkování nerad odřete lak a on vám za to buldozerem rozbije celý vůz.

A těch sprostých výrazů. Upřímně řečeno, 3 dny jsem se cítil jako vyvrhel světa a bál jsem se, že za to někdo na mne najme vraha. Nic méně jsem to přežil. Souhlasím s názorem, že by na tyto maily měla být vyhrazena jakási kategorie (aby je e-mailový klient mohl rozeznat a případně bez stažení rovnou smazat na serveru) a měla by být omezena jejich délka na naprosté minimum. Já také dostávám nevyžádané maily a občas v nich naleznu něco, co je mi užitečné. Ovšem je trapné, když mi někdo pošle 100kb ceník něčeho, co mne vůbec nezajímá. Bez komerce by Internet určitě nebyl tam, kde je dnes, a například v Čechách při momentální situaci obchodu po Internetu sotva může začínající firma platit 30 tis. měsíčně za reklamu na ATLASU nebo SEZNAMU. Berte to jako příspěvek do diskuse.

Luděk Zíta

Další, neméně zajímavý názor:

1) Za spam klasickou poštou a nebo "spam" v půli filmu na televizi nic neplatím. Bohužel za stahování e-mail spamu platím Telecomu telefonní poplatky. Odpověď, že spam je jen textová zpráva, neobstojí, protože nemálo (a bude hůř) lidí píše své maily ve Wordu a není pro ně problém přiložit třeba ceník v Excelu. Bohužel takoví lidé si často ani nemusí uvědomit, že dělají něco špatného (jim přeci chodí pošta rychle).

2) Možnost přeplnění mé e-mail schránky a následná ztráta pro mě důležité pošty. Má schránka má velikost pouhý 1MB.

Představa, že spam mail bude snadno identifikovatelný (MIME typ či jakkoli jinak) je hezká, ale bohužel naprosto nerealistická. Protože nezanedbatelný počet lidi by v takovém případě spam bez milosti mazal, tak toto označení žádný spammer dodržovat nebude.

Problémem IMHO je, že stát se spammerem je snadné a v porovnání s klasickou poštou neuvěřitelně levné. Takže s rozmachem Internetu pravděpodobně dojde i k velkému rozmachu spamu. Pak už to nebude deset až dvacet mailů denně, ale stovky až tisíce mailů. A to je to, čeho se děsím. A proto považuji za nezbytnost vytvořit obecné povědomí o tom, že spam je něco neetického. To je IMHO jediné možné řešení.

Ing. Petr Baláš

Na závěr shrnutí autora původního článku:

Ahoj,

souhlasím, ale ne bez výhrad. Pokud jsem uváděl, že spam mažu bez čtení, jedná se právě o vymazávání zjevných spam-mailů, jako je "Earn $$$$$ in a minute!" nebo "Adult only!" nebo i "Nová nabídka firmy x.y.", u které je dvousetkilový excelový soubor. Takové soubory snadno vymažu ze serveru (po načtení hlavičky), takže jejich transport ke mně na počítač zarazím - a neplatím za dlouhý přenos. Přeplnění schránky je jasné, nicméně 1 MB je dnes už směšná a skutečně nevyhovující hodnota. 1 MB diskového prostoru dnes přijde nákladově na 3 Kč i u špičkového disku na špičkovém serveru - pokud se snaží provider i z tohoto rýžovat peníze, není to dobrý provider.

Bojovat proti spamu se dá třemi způsoby:

a) Zuřivými odpověďmi - což je to, co se děje nejvíce dnes a co je vlastně "spam na spam", zcela neúčinný.

b) Obecným povědomím, že tyto maily jsou špatné, vlezlé, a ze tudíž jsou anti-reklamou pro své autory - to je asi dnes jediné možné a v článku o tom píšu.

c) Zákonnou cestou, tj. ustanovením junk či spam mailu jako snadno filtrovatelný typ a trestáním spammera například pokutami odvozenými od počtu adresátů a objemu přenesených dat. Což je to, o čem jsou právě dnes diskuse v USA, ale u nás si na to počkáme.

Jiří Hlavenka

Váš názor Další článek: Datasys Support zahajuje podporu Microsoftu

Témata článku: Internet, Spam, Spa, Reakce, Článek, Mail


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači