Bezpečnost | Únik dat | Razer

Razeru omylem unikla z e-shopu data více než 100 tisíc zákazníků, indexovaly je vyhledávače

Singapursko-americký výrobce počítačových periferií a hardwaru Razer čelí nepříjemnosti: unikla mu data více než stovky tisíc zákazníků. Za incident může dle serveru TechSpot chybně nakonfigurovaný server. Dle oficiálního vyjádření nedošlo k úniku žádných citlivých údajů.

Za odhalením úniku stojí bezpečnostní expert Volodymyr „Bob“ Diachenko, který v lednu tohoto roku upozornil na veřejnou dostupnost interní databáze technické podpory Microsoftu obsahující 250 milionů záznamů. Ten sice své zjištění opakovaně hlásil na podporu firmy Razer, leč jeho zpráva se patrně nedostala k těm správným lidem.

Uniklá data zákazníků

Vyřešení banálního problému nakonec trvalo déle než tři týdny. Panují proto důvodné obavy, že by databázi plnou kontaktů mohli v budoucnu zneužívat spammeři k zasílání nevyžádané pošty a phishingových zpráv, ve kterých se mohou vydávat za Razer.

Exponovaná data údajně obsahovala celá jména, e-mailové adresy, telefonní čísla, čísla objednávek, typ objednaného produktu a interní čísla zákazníků, jakož i dodací a fakturační adresy. Dle dostupných informací se jednalo o údaje lidí, kteří si objednali zboží v e-shopu Razeru.

Klepněte pro větší obrázek 
Razeru omylem unikla z e-shopu data o více než 100 000 zákaznících

Diachenko uvedl, že data byla uložená v nijak nešifrovaném a nezabezpečeném protokolu v klastru Elasticsearch, který byl od 18. srpna nesprávně nakonfigurován. Ještě horší je, že tento soubor byl indexován internetovými vyhledávači.

Razer se přiznal

Razer ve svém oficiálním vyjádření zaslaném Diachenkovi potvrdil zmíněný problém a uvedl, že nesprávně nakonfigurovaný server byl opraven 9. září. Dodal, že součástí úniku nebyla žádná citlivá data, jako jsou hesla nebo čísla platebních karet.

„Rádi bychom Vám poděkovali a upřímně se omlouváme za prodlevu. Podnikli jsme všechna nezbytná opatření k vyřešení problému a důkladné kontrole našich bezpečnostních systémů a IT systémů.“ uvádí Razer v e-mailu.

Diachenko poznamenává, že zákazníci, kteří provedli objednávku v e-shopu Razeru, by měli počítat s potenciálními riziky. Doporučuje opatrnost zejména v případě jakéhokoli e-mailového či telefonického kontaktu, který se bude odkazovat na Razer nebo spřízněnou firmu.

Diskuze (3) Další článek: U.S. Space Force nasadily do služby své první vojáky. Zatím ne ve vesmíru, ale v Kataru

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Únik dat, Soukromí, Razer, Oficiální vyjádření, Únik, TechSpot, E-shop, Vyřešení, Databáze, Elasticsearch, Datum, Omyl, Zákazníci, Vyhledávač


Určitě si přečtěte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 20

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5