Razer Lachesis se 4000 DPI: když se dva perou...

Logitech nedávno uvedl G9 Laser Mouse. Microsoft kontroval novou SideWinder. Razer obě trumfl novým senzorem.

O letošních prázdninách se výrobci periferií předhánějí v uvádění nových modelů. Na body vede společnost Logitech, která nás po pár dnech zásobuje novinkami již po několik týdnů. Zajisté významným počinem je její nová herní myš Logitech G9 Laser Mouse. Zahanbit se nenechal ani Genius se svou herní Ergo 555 Agama. Včera nás překvapil Microsoft se svou herní myší, s níž vzkřísil název SideWinder – dříve synonymum pro kvalitní herní zařízení.

Před týdnem Razer začal rozesílat mailem odkaz na prapodivnou doménu bringerofsilentdeath.com s krvavým komiksovým flashovým klipem, ze kterého bylo zřejmé, že se na třiadvacátého srpna něco chystá. Těžko říci, zda není čerstvé papírové uvedení myši MS SideWinder jen přípravou na novinku Razeru – rivalita mezi oběma společnostmi ale nejspíš, soudě dle spolupráce na některých modelech myší i klávesnic, nebude moc velká.

Klepněte pro větší obrázek 

Novinka Razeru dostala název Lachesis a z logotypu už asi vytušíte, cože je to za zvíře. Ano, k řadě jedovatých potvor této společnosti přibyla další, a pořádná. Lachesis Muta Muta, v češtině Křovinář němý, je největší a nejobávanější had Jižní Ameriky z rodiny zmijovitých, který dorůstá délky až tří metrů, a své pojmenování dostal proto, že se pohybuje naprosto neslyšně.

Klepněte pro větší obrázek

Novou myš vybavil Razer laserem třetí generace s bezkonkurenčně největším rozlišením 4000 DPI. Jestli to už není daleko nad hranicí toho, co člověk dokáže rukou ukočírovat, netuším, pokud někdo z vás běžně používáte rozlišení 3200 DPI, které má řada z dosud vydaných myší, neváhejte se ozvat v diskuzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Předcházející generace myší s možností měnit rozlišení senzoru podle Razeru nezvládala více než pětici rozlišení – jako je kulatých 400, 800 či 1600 DPI a ostatní rozlišení se interpolovala softwarově, což na přesnosti nepřidá. Laserový senzor třetí generace má hardwarově zvládat rozlišení v násobcích 125 DPI. Změna rozlišení za chodu je už dnes u herních myší samozřejmostí.

Precizní i rychlý laser... prý poprvé

Razer tvrdí i to, že zatímco dříve hráči volili mezi vysokým rozlišením laserových myší či schopností klasických optických myší lépe snímat rychlý pohyb, nový senzor uspokojí obě skupiny hráčů.

 1G Laser2G LaserRazer 3G Laser
Rozlišení2000 DPI3200 DPI4000 DPI
Rychlost snímání45 palců/s
114 cm/s
45-65 palců/s
114-165 cm/s
60-100 palců/s
152-254 cm/s
Maximální akcelerace20 G20 G25 G
Fyzických rozlišení5532

Oproti laseru předcházející generace vzrostla schopnost snímání rychlého pohybu na ideálním povrchu přinejmenším o třetinu. Pro srovnání ještě tabulka klasických optických senzorů této společnosti:

 1G Optical2G Optical3G Infrared
Rok199920042007
Rozlišení800 DPI1600 DPI1800 DPI
Rychlost snímání12 palců/s
30,1 cm/s
40 palců/s
102 cm/s
60 palců/s
152 cm/s
Maximální akcelerace15 G15 G19 G
Snímač (pixelů)16×1630×3030×30

Jak se zdá, stává se vlastní paměť myši nepsaným standardem – Lachesis má mít 32kB paměti pro uložení pětice herních profilů.

Myš má mít celkem devět programovatelných tlačítek – pravé, levé, kolečko, dvě na hřbetě za kolečkem a dvojici tlačítek na obou stranách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odezva myši má být 1 ms, přes USB tedy komunikuje na frekvenci 1000 Hz. Z dalších vlastností jmenujme třeba možnost použití Always-On módu, která zajístí, že senzor je za všech okolností v plné síle a připravený na okamžitou reakci (nepřepíná se do úspornějšího režimu), nebo pro parádu pozlacený USB konektor.

Jinak ale nic speciálního - žádné displeje, žádná závažíčka, žádné různě tvarované kryty, žádné revoluční kolečko - Razer zkrátka sází lepší snímač kombinovaný s naprostou klasikou.

Vyrábět se bude ve dvou barevných provedeních - Phantom White a Banshee Blue, tedy černá s bílým nebo modrým podsvícením.

Společnost Razer spouští předobjednávky v období od 23. srpna do 30. září, myš by se měla na trhu objevit během října letošního roku, podobně jako v případě novinky Microsoftu jde tedy o papírové uvedení. Koncová cena je 79,90 dolarů, u nás by se tedy mohla objevit za nějakých osmnáct set korun s daní.

Zdroj: Razer

Témata článku: Hardware, Microsoft, Razer, Rychlý pohyb, Banshee, Phantom, Nový laser, DPI, Ideální laser, Phantom 2, Čerstvá síla, Klávesnice genius

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Dnes | David Polesný | 19

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje