hocikto kto má štipku zdravého rozumu si nenapchá pc do hlavy... najme od nejakej korporácie.... takže nebudú...
Tak panu Kurzweilovi přeju pěkné splynutí, radši se zdržím.
Umělou inteligenci lepší než u některých lidí? - JISTĚ. Ale počítač v té době nedosáhna ani inteligence běžného mravence.😀Navíc, kdo by chtěl, aby mu radil (kromě zkoušek ve škole)?
vie mravec vyhrat sutaze ako GO ci Jeopardy?
Tak doufejme, že software pro tyto mozkové gadgety, nebude psát Microsoft..
Pokud se na věc podívám jen z pohledu logiky, tak pokud bude mít počítač větší inteligenci než člověk, tak člověk bude eliminován. 😉
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 3. 2017 07:57
To se může stát a nemusí. Pokud tuhle inteligenci bude používat výrobní linka v továrně, co ti asi tak udělá? Pořád to bude hromada robotů přišroubovaných k zemi.Lidi v tom často hledají zhoubu lidstva. Ale uvědom si, jak dneska umělá inteligence a stroje, které ji využívají, vypadá. Na druhou stranu bych někdy chtěl zažít situaci, kdy se můj mobil tak nakrkne, že začne vibrovat na stole s cílem mi spadnout na nohu.
pochybuji, že její nasazení bude v oblasti linky na výrobu aut. Mezi rokem kdy dosáhne inteligence průměrného člověka a rokem, kdy bude tak chytrá, že už ji nebudeme chápat může být jen pár let. A její nasazení na úkoly jako vývoj nových zbraní nebo genetické inženýrství nebo obecně biologie bude lákavé ... předběhnout ostatní státy, to se počítá ... jenže najednou strašně poklesne porodnost, objeví se nové nemoci a nová satelitní síť pro řízení počasí bude mít ještě jednu funkci ... v rukách takové KLDR mohou být následky nedozírné.
oklame nas. tak ako inteligentny clovek dokaze lahko okladat menej inteligentneho. nalaka nas na nieco neodolatelne(napr zachranu zivota blizkeho cloveka), takze tomu dame vyssie prava a ono si to popri primarnej ulohe porobi ja svoje sekundarne(trojsky kon)
Nebude. I UI v pokročilé verzi bude stále potřebovat blbou lidskou sílu k tomu aby mu dodávala suroviny, energii a opravovala a udržovala HW. Pokud se tedy UI nevyvine do biologické samoreplikující se podoby. A to zatím asi nehrozí. Nebo ano? Prosím o názory. Děkuji.
spoléhám na to snad se toho dožiju.. ale podle mě půjde vývoj bohužel spíš pomalej, je to vidět na odhadech vývoje technologie na počátku století - dobře zdokumentovano, odhadovali že do pár let bude obloha plná letadel , všude létající auta .. a nakonec to trvalo 100 let než je obloha plná letadelmy admini tomu musíme pořádně přispět a drabat ještě víc , chce to víc kafe a cigár a pořád vylepšovat datacentra sítě...
Co se IT týče tak začínam být docela skeptickej u odhadů 3+ let, ale tohle je je uplný šílenství.
ake silenstvo? je to len natiahnute to co sa deje posledne roky... za poslednych 5r sa spravili vyrazne pokroky v tejto oblasti, veci ktore boli predtym nemozne su dnes bezne. ze budeme mat do 20r stroj inteligentny ako clovek je iste. a ze bude este dost skor(koli rychlejsiemu ako lineranemu progresu), je velmi pravdepodobne.
Jsem už stárnoucí "mladý muž". Tím chci říct, že tělo je opotřebované ale hlava funguje skvěle. S chmurnou vyhlídkou do budoucnosti, v souvislosti s fyzicky opotřebovanou schránkou mého organismu, bych uvítal "futuristickou" možnost (i experimentální) přímé komunikace mého mozku s pokročilou UI, i za cenu, že cesta zpět nebude, nebo bude komplikovaná. Moc času už nemám. Odhaduji to tak na cca 8 - 10 let....
Stárnoucí mladý muž a máš už jen 10 let, člověče ty jsi mladý ještě v 90 né? K věci, všichni bychom uvítali možnost nového těla, ať už na bázi biologické či mechanické. Zda půjde o klon a manipulaci DNA, vč. otisku mozku nebo robotické tělo a mozek simulující ten biologický je šumák.
Dík za tu dávku optimismu. Zkus si tohle přečíst, až i Tobě bude šedesát, nebo tak nějak podobně. Pak si to (možná) porovnáme. 😀
Jinak řečeno hodláš psát komentáře na živě dalších sto let.
Asi tak... 😀
až to bude technologicky dostupné, bude to chtít každý z těch 10 miliard lidí na planetě. To by mohl být menší problém ...
Proč?
k čemu ti to jako bude, že tvůj mozek bude komunikovat s UI?
No, pokud Ti to není ani trochu jasné, tak to zřejmě nepotřebuješ. Buďiž Ti přáno. Jsem rád, že jsi spokojený s tím co máš. Mnoho lidí si to ani neumí připustit.
Podle mě je dnešní výkon počítačů dostatečný a vyhovující. Nechci se dožít dne, kdy budu mít v mozku 10 čipů, v rukou dalších 20, nějaký kontaktní čočky a místo mezinožních partií USB kabel....
Já zase ano, nemám nic proti tomu, abychom dokázali konstruovat plně funkční (vč. mozku) robotická těla. Uvědom si, že je to jistý druh nesmrtelnosti. Jen si nemyslím, že tam někde už jsme. Sním ano, ale v tomto století, možná tisíciletí - ani omylem.
Ty vole. USB místo péra... Když už, tak lighting. B-]
však to nebude povinné, neboj se ... pokud ti bude stačit celé dny lepit pytlíky ve fabrikách pro neupgradované podlidi za sociální odměnu, tak zůstaneš "bio" 🙂
jeste i o tom jsem se nechtel rozepisovat v predchozim prispevku ale ja bych chtel byt obohaceny technologiema jako ma napr. soucasne mobily. ano uz i samotny mobil ma desitky az tusice funkci ktere jeste pred triceti lety by bylo treba desitky ruznych zarizeni napr. kalkulacka, fotak, kazetak atd...i dnes je mobil rozsirenim cloveka. jako ruzne funkce a aplikace memo, galerie fotek, atd...atd...a ja sem si predstavoval neco jako google hololens uz davno asi nejznamejsi z filmu universalni vojak nebo taky maji podobne robokop ci terminator. casto narikavam na lidskou pamet kdy neco zapomenu behem dne. a pritom mit stroj v mozku a napominac tak nezapomenu. ano mobil je uz i samotne slovo rika mobilni a neni jako desktop pc ale stejne je to externi nastroj oddeleny od cloveka. takhle bych mel fotografickou pamet. chtel bych fotit a nahravat vse co deje ci aspon jen na prani. mel bych okamzity pristup ke znalostem. filmy bychom divali primo napojene na zrakove nervy a byly by neco jako sny. samozrejme vse zalezi jak s tim nalozi samotny clovek a ti jenz ty sluzby poskytujou.sice doba internetova neni moc dlouha ale stejne ani dnes nezijeme v dobe mega technologii.dyt se podivejte nemate penize tak vam daji smesnou kapacitu online. a to nemluvim o objemu dat pro mobilni net.proste pohadky naslibujou ale vsechno stejne jako i ve julvernovskych filmech budeme videt jen na obrazovkach. anapr. umele uvedomele inteligence ci kolonie na marsu tu nebudou jeste dalsich 50let.neverite? tak podivejte kdy lidi vystoupili namesic a co ted tam je ted a kolik let uplynulo doted.
Tak kdyby to byla pouze otázka výkonu, tak ten výkon máme už teď - superpočítače. Ale zatim žádný Skynet z toho nevznikl. Nehledě na fakt, že současná technologie se blíží k hranicím svých limitů a posledních pár let už ten výkon tak nahoru nejde. Jinak si myslím, že současná technologie počítačů ani není schopná skutečnou inteligenci vytvořit. Každý počítač je omozen svoji instrukcni sadou. Nevim o tom, že by nějaký počítač dokázal modifikovat svou instrukcni sadu, kterou má napevno vypalenou v čipu. Že by sam dokázal vytvořit nový algoritmus, že by se sám naučil hrát šachy, aniž by mu nějaký programaror zadal postupy jak na to tedy, že by si nejprve přečetl pravidla, pochopil je a sám si navrhl algoritmy jak postupovat.
výkon není zatím dostatečný.. ale brzo přijde nram a soc budou čím dál vetší na menším výrobním procesu .. dočkáme se
a výkon jde obrovsky dopředu, podívej se na ssd, před 15ti lety nemyslitelné a teď to má každý, to je obrovský skok ve výkonu protože prastará mechanická pamět hdd opravdu není vhodná na nějakou ai :) je potřeba pořádné iopsy :)taky když nad nečím přemyšlíš projdeš za sekundu tisíce možností když vzpomínáš na neco musíš projít všechny vzpomínky jestli to tam je , tisíce a tisíce záznámů v mozku během sekundy to už ssd začíná pomalu splnovat, představ si že bys měl v hlavě hdd a chtěl sis na něco vzpomenou tak by ti to trvalo tak 2 dny než by mozek prošel všechny zaznamy :)
Tvoj mozog si tiez nevie vytvarat nove instrukcie. AI ktore budu sami vymyslat algoritmus uz su vo vyvoji. Napriklad AlphaGO sa sam naucil hrat hru, pravidla mu nikto nenaprogramoval vopred. 😉
ja tomu neverim. same sliby se vsim uz od druhe svetove. napr. virtualni realitou nikdo nezabyval dokud s tim nezacal google se svym kartonovymi brylema. a pritom to slibovali uz na milenium. jak budeme mit videobryle a mavat rukavicema. sice se prodavali ale stali 15-30tis. jeste pred 8-10lety. az to zjednodusilo rozsireni smartphonu s androidem. hologramy? stale nijde jen figle s plexypyramidou a zase pouzitim lcd ake stake to jeste neni komercni. 3d tiskarny se rozsirili jen diky nadsencum kutilum kteri je samy zacali vyrabet. komercni zavedene firmy vubec tim nezabyvali. stejne je to i s letajicimi auty ktere nejsou auty ale spis auty s kridlamy a vrtulema. baterie pro mobily atd... uz se slibujou min. pet let a stale ty miliardove firmy nejsou schopne nic vyvinout. pocitacove procesory? dyt ten graf vubec nesedi. frekvence se zastavila u 3ghz jeste pred oeti lety. jen se navysuje pocet jader. jasne reknete ze to vsrchno existuje i vykonne ale skryte a ne pro nas. jako kvantove pc atd... a i co se tyce a.i. to co dnes existuje vubec se neda nazvat umelou inteligenci jen predem naprogramovane algoritmy ktere pri vypoctech vyberou ten spravny algoritm. ani nahodou to neni umela inteligence a kdyz jo tak bez vedomi. ja pocitam umelou inteligenci takovou s kterou se damluvit a kdyz nepochopi napoprve co po ni chci tak dokaze to zjistit. takze ja predvidam takovou u.i. mozna za dalsich 50let. pokud bude svet stejne stabilni jako dnes. ale radsi preju lidstvu to nejhorsi. protoze vubec neni intekigentni. a vubec nic neorispiva pro spravedlnost pro vsechny. a jen vidim sanci v tom ze lidstvu byde vladnout opravdova umela inteligence ktera byde mict starat o spravedlnost a rovnomerne stesti moznosti pro vsechny. tzv. uz znamy C.L.M.
Pánové... Vsadím se, že tohle psal nějakej googlebot. :-O
Hm... mozek připojený přímo do cloudu... to budou Češi s těmi datovými balíčky od našich operátorů věčně zadrhávat.
Už v roku 2014 13 ročný chlapec Eugene Goostman z Odesy prešiel turingovým testom, keď 1/3 porotcov si myslela, že je to človek.
Mno, tak tohle se traduje již o Weizenbaumově sekretářce, která si měla údajně povídat s jeho Elizou dokonce i poté, co věděla, že je to program. Což bude už nějakých 50 let (!) nazpátek.P.S. Sám se domnívám, že na to, aby program prošel Turingovým testem opravdu přesvědčivě, muselo by o jeho lidskosti být přesvědčeno nejméně 50 % sudích, a nikoli jen 1/3. Resp. ještě lepší výsledek by byl, kdyby byli přesvědčeni úplně všichni, ale tady hodně závisí na tom, jakým způsobem se test vyhodnocuje, což se u málokterého z nich dá rozumně rychle dohledat. Např. pokud je 5 chatbotů a 30 skutečných osob, bude pro sudího statistická šance trefit na bota 1:6. A pokud sudí hodnotí, kdo byl bot, a kdo nikoli, až po pokecání se všemi, bylo by statisticky smysluplné hovořit o projití Turingovým testem až v situaci, kdy bude pravděpodobnost odhalení srovnatelná s náhodným výběrem. Což je v této situaci nějakých 14 %, čili zhruba 86 % z daného počtu sudích (plus mínus v závislosti na zvolené hladině a na počtu dodaných sudích) by muselo být přesvědčeno, že hovořilo s reálným člověkem. K čemuž, pokud vím, ještě nikdy nedošlo...
Moore's law - to je ten obchodní model Intelu?Exponenciální pokrok říkáte ... podívejte se např. na vývoj letadel:Hádejte z kterýho roku je např. tohle letadlo:https://www.autodraha.cz/deploy/files/3classic-kit...Prozradím - 1949Tak si srovnejte 1881 - 1949 - 2017 - exponenciální vývoj?Proč zrovna letadlo? Je to takává "výkladní skříň" techniky.
To je dost blbej příklad. B 747 nebo B-52, u těch je teprve vidět ten pokrok. 😃B-52 by mimochodem mohla být ve službě do roku 2040, čili v podstatě stejný koncept na 85 let. Je celkem sranda porovnat to s vývojem od hadraplánů k nadzvukovým stíhačkám.
Kurzweil mluví o exponenciálním vývoji informačních technologií a jejich postupném rozšiřování do všech oblastí lidského života. Až se bude dát letadlo redukovat pouze na IT problém, tak se můžeš o něčem podobném bavit.
letadla.. vývoj parních strojů taky nejde dopředu.. tady se bavíme o vývoji výkonu počítačů a ten jde obrovsky dopředu, stačí se podívat na amd ryzen nebo ssd
to +- sedi s mojimi predpovedmi. akurat ja vznik silnej umelej inteligencie predpovedam na rok 2025. ok, este nie inteligencie priemerneho cloveka, ale inteligenciu sekretarky by to malo uz tom roku dorovnat 😃
A už jsi se v těch svým předpovědích naučil, že 7z / RAR komprimátor ti ztrátově neořízne RAW snímek z foťáku? Já jen, že začínat by jsi měl u základů, inteligenci přenech dospělým.🙂
to som nebol ja 😁
Máš pravdu, ty jsi ten, co za vším vidí Žida. Tak pardon.
mne hubu nezavriete! 😀
Počítač bude chytřejší až ve chvíli, kdy budeme schopni pochopit a naprogramovat mechanismus, jak se tvoří dráhy v našem mozku. Jak v něm vznikají sítě a neuronové spoje, které jsou zodpovědné za to čím jsme, jací jsme. Až zjistíme, co stojí v pozadí za tvorbou těchto spojů. Kdo říká mozku, jak má tyto sítě na základě podnětů vytvářet a kde jsou v DNA zakódovány ty základní, které jsou zde s námi už od narození. Tedy řízení tělních funkcí, snění a bdění, kdo inicializuje změnu chování mozku před a po dospívání (změna kdy mozek přestává informace v takové míře nasávat, ale organizovat, zpracovávat a využívat)? To je něco co nikdo* neví.> Nejsem přesvědčen, že nějaký automaticky běžící pokus, typu myška a sýr povede ke vzniku inteligence námi využitelné, pokud tam "někde" vůbec bude. A rok 2029 (za humny) snad přejdu úplně. Dnes ani nejsme schopni napájet zařízení jinak, než z poměrně masivní a neúčinné baterie. Pochybuji, že za pár let budeme mít subatomární, kvantovou** technologii v malíku.> V roce 2000 jsem slyšel, že za 10 let už nebudou živí herci, protože grafika už bude tak pokročilá, že nepoznáme uměle vytvořené prostředí a pohyb bude dokonalý přesně podle fyziky - jistě.* Jaký HW v mozku máme tušíme, jak nám tam některé oblasti svítí a k čemu slouží, to již také objevujeme. Že nezáleží přímo na oblastech, ale na jejich propojení (vzdálené části mají stejný úkol) zjišťujeme. Co však nevíme, jak je naše vědomí, náš SW (OS i datový prostor v jednom), naroubován na HW, neurony - netušíme a nelze to pozorováním zjistit.** Kvantovou technologií já myslím takovou, která k rozpoznání stavu 0 a 1 již nevyužívá např. elektrony, ale přímo vícestavové fluktuace, které je tvoří. V podstatě miniaturizace nepředstavitelné úrovně.
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 3. 2017 20:21
** Tak neuronové sítě nepracují s binární logikou - ani ty umělé ani ty biologické. Snad vyjma školních nejprimitivnějších příkladů na programování sítě 2x2 neurony co se umí naučit XOR/AND/NAND....
Pro umělou inteligenci vůbec není potřeba, abychom pochopili náš mozek. Miliardy let evoluce jej totiž dotáhly pouze do stavu, kdy funguje a to v různé kvalitě nejen mezi jedinci ale i v rámci jednoho jedince. Mozek určitě není jediné a už vůbec ne nejlepší řešení. Pochopení mozku naopak bude nezbytné pro přímé napojení do cloudu a náš upgrade 😉
- Není potřeba, abychom pochopili mozek. Díky AI si můžeme dovolit výpočty pokus-omyl v obrovským počtu opakování za krátkou dobu. My se postupně staneme zadavatelem úkolu a vynálezcem se stane umělá inteligence.- Co se napájení týče. Máme X možností, jen je z mnoha důvodů zatím nepoužíváme. Neznamená to, že nezačneme v horizontu pár let.- Herci sice nevymřeli, ale grafika postoupila natolik, že skutečně nerozeznáš, co je na záběru realita a co ne. Mnohdy je grafika i to, co by tě ani nenapadlo.
sice si také myslím, že to nepůjde tak rychle, ale jinak je úplně jedno jestli to bude v roce 2030 nebo 2050, prostě z pohledu lidstva je to "na dosah". Už brzo bude možné sestrojit kopii mozku novorozence a začít sledovat co se v těch synapsích děje, programovat ho hlasem a obrazem ... a až tohle pochopíme, bude už "upgrade" hračka a Matrix na dohled 🙂
To sou předpovědi jak od Nostradama. Až se to nestane, tak určitě jen kvuli špatnému výkladu.
Za něco brát $ musí, je to práce pro práci asi stejná, jako když nový manager v podniku neví jak by se zavděčil a vymýšlí vše možné, aby lidem pod sebou udělal ze života peklo, ohánějíce se produktivitou.
On bral $ především za to, že tyhle věci sám uváděl do praxe.
Dolphe, nastuduj si alespoň základy o Kurzweilovi, než sem začneš mrskat takové s prominutím ptákoviny. Výplody tvého typu se skvěle hodí na novinky.cz, takže se tam laskavě přesuň a nekaž diskusi o člověku, který pro transhumanismus a technologický pokrok dělá asi nejvíce na světě (min. v záběru aktivit, kdy přednáší, publikuje, sám experimentuje a vzdělává se v bleeding-edge oborech).A ještě něco Dolphe, delší dobu jsem tě tu neviděl a rozhodně jsi nikomu nechyběl. Nějakého výrazného progressu v kvalitě tvých elaborátů jsem si nevšiml, takže si doporučuji zakoupit titul "Budeme žít věčně?" a zase si od technologií na nějaký čas odpočinout. Nesvědčí ti, sorry jako.
Umelou inteligenci minimalne casti populace, zastoupi jiz dnes uspesne i kulickove pocitadlo. Ja osobne jsem skeptictejsi, cim vic vim, tim vice zjistuji jak malo. Jiz dnes je množství informaci letajicich okolo tak velke, vyfiltrovat ty zasadni zacina byt problém.
Jenže Kurzweil není ten typ člověka, co jen tak plácá. On sám věnoval světu X vynálezů, který dnes považujeme za běžnou věc.Pokud něco předpovídá Kurzweil, je velká šance, že se tak stane. V problematice se vyzná líp, než si možná myslíš.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.