Hardware | Raspberry Pi

Raspberry Pi Zero 2 W: Nový britský minipočítač slibuje 5× vyšší výkon

Na světě je nové Raspberry Pi! Tentokrát britští inženýři oprášili nejmenší model Zero, na který se v posledních letech tak trošku zapomnělo. Raspberry Pi Zero 2 W má stejný form-faktor včetně použití microUSB, podle autorů se ale může pochlubit pětinásobným výpočetním výkonem oproti předchozí generaci.

Hlavní novinkou je totiž nový armový SIP modul RP3A0, který si v Raspberry Pi sami navrhli. Pokračují tak v trendu, se kterým začali už letos zkraje roku, když komunitě ukázali svůj první řídící čip – mikrokontroler RP2040 – a jeho prototypovací destičku Raspberry Pi Pico.

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi Zero 2 W

V nitru RP3A0 tepe čtveřice 1GHz 64bitových armových jader Arm Cortex-A53 v procesoru Broadcom BCM2710A1, který doplňuje 512 MB RAM (LPDDR2). Linuxový operační systém se stejně jako u ostatních minipočítačů Raspberry Pi načítá z microSD.

Co se konektivity týče, na desce nechybí samozřejmě ani kombinované Wi-Fi s Bluetooth. V tomto případě se ale jedná opět pouze o 2,4GHz 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.2. Vedle napájecího microUSB nechybí ještě jedno datové (USB 2.0), mini HDMI a konektor CSI-2 pro připojení kamery.

Nadace stanovila cenu na 15 dolarů, ta koncová se může ale mírně lišit. Oficiální český prodejce RPishop.cz nabízí Zero 2 W za 410 korun

Diskuze (18) Další článek: Scénář k filmu Duna vznikl v prehistorickém programu pro MS-DOS

Témata článku: Hardware, Linux, Open source, Wi-Fi, Bluetooth, Raspberry Pi, DIY, Raspberry PI Zero, Komunita, Raspberry Pi Pica, Vysoký výkon, Mini HDMI, Zero, CSI, Raspberry Pi!, Inženýr, Trend, MicroUSBRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály