Čipy | Raspberry Pi | Výroba

Raspberry Pi poprvé v historii zdražuje a vrací vyřazený model. Důvodem je nedostatek komponent

Generální ředitel Raspberry Pi Eben Upton oznámil historicky první zvýšení cen produktů své společnosti. Důvodem nepopulárního kroku je celosvětový nedostatek komponent způsobený pandemií covid-19, který v současnosti postihuje technologický a automobilový průmysl.

Přestože Raspberry Pi může letos vyrobit až 7 milionů kusů zařízení, což je stejně jako loni, odběratelé nakupují více komponent než dříve, aby si zajistily možnost sestavit své produkty. Výsledkem je, že zejména Raspberry Pi Zero a 2GB varianta Raspberry Pi 4 jsou nedostatkovým zbožím.

Raspberry Pi zdražuje

Výrobce se snaží tento problém vyřešit a vrací cenu 2GB mikropočítače Raspberry Pi 4 zpět na 45 dolarů (cca 990 Kč). S touto cenovkou tento model debutoval, ale v roce 2020 cena klesla na 35 dolarů (cca 770 Kč), neboť v únoru 2020 skončil prodej nejlevnější 1GB varianty.

Dle Uptona není, s ohledem na rostoucí ceny komponent, ekonomicky výhodné prodávat 2GB Pi 4 za 35 dolarů. Kromě zvýšení ceny firma znovu vrací do prodeje 1GB variantu za 35 dolarů, aby zákazníkům poskytla možnost volby. „Poskytujeme možnost volby: méně paměti za stejnou cenu nebo stejná paměť za vyšší cenu.“ konstatoval Eben Upton.

„V Raspberry Pi nejsme vůči problémům imunní. Náš obchodní tým, držitelé licencí a naši partneři ze společnosti Sony odvedli skvělou práci, aby komponenty přicházely a produkty odcházely. Ale i přes výrazně zvýšenou poptávku nakonec v roce 2021 vyrobíme jen asi sedm milionů kusů: v podstatě přesně tolik, kolik jsme vyrobili v roce 2020.“ napsal Upton.

Zvýšení cen je jen dočasné

Generální ředitel zdůraznil, že tyto změny jsou dočasné a že ceny nemají zůstat na této hladině napořád. „S tím, jak se problémy globálního dodavatelského řetězce zmírňují, se budeme k této otázce vracet a chceme co nejrychleji vrátit ceny tam, kde byly,“ napsal. Firma přitom očekává, že problémy s dodavatelským řetězcem budou přetrvávat po celý rok 2022.

V celé historii Raspberry Pi nikdy nezvýšilo cenu svých produktů – často dokonce dokázalo snížit ceny mezi generacemi a někdy i v rámci generací. Tento soubor dočasných změn má být nejlepším způsobem, jak podpořit všechny zákazníky v této zvláštní době.

Pandemie, která v současné době zasahuje většinu světa, má za následek výpadky výroby mnoha typů produktů, zejména těch, jež jsou závislé na mikročipech. Ty se pak šíří jako lavina a způsobují další problémy v dodavatelském řetězci.

Diskuze (9) Další článek: Solární obytňák dokončil cestu napříč Evropou. Ošklivý design, působivá technologie a řada dětských nemocí

Témata článku: Historie, Počítače, Čipy, Sony, Raspberry Pi, Výroba, Raspberry PI Zero, Cena, Produkt, Pandemie, Generální ředitel, Komponenta, Klesla, Dolar, Eben Upton, Stolní počítače na Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux