Programování | Raspberry Pi

Raspberry Pi Pico je jednočipový počítač, který koupíte jen za sto korun

Raspberry Pi Foundation se pouští do nových vod. Po čtyřech generacích plnotučných minipočítačů nadace připravila první jednočipový počítač. Nový microcontroller dokonce postavila na čipu vlastního návrhu nazvaném RP2040.

Novinka RPi Pico nerozjede velké operační systémy, bude sloužit k řízení různých snímačů, světýlek a jiných hejblátek, která k němu domácí kutilové či firmy připojí. Důležité jsou pro něj minimální spotřeba a latence.

Pico obsahuje dvě procesorová jádra Arm Cortex-M0+ s taktem 133 MHz, 264 kB operační a 2 MB flash paměti, kterou lze rozšířit až na 16 MB. Programuje se v C/C++ a MicroPythonu skrz microUSB 1.1 či debugovací port SWD. Na desce pak najdeme 30 GPIO pinů (čtyři analogové), 2× UART, 2× SPI, 2× I2C a 16 PWM kanálů. Pracuje s napětím 1,8 až 5,5 V, takže lze využít celou řadu zdrojů včetně baterek. Bližší informace najdete v dokumentaci.

Destička měří 51 × 21 mm. Samotný čip RP2040 je vyroben 40nm křemíkem a má jen dva milimetry čtvereční. Výrobce jej uložil do pouzdra QFN-56 o rozměrech 7 × 7 mm. Od druhého čtvrtletí bude RP2040 dostupný i samostatně.

Raspberry Pi Pico stojí jen 4 dolary, u nás jej prodává RPishop.cz za 109 Kč. Je k němu už i řada příslušenství značek Adafruit, Arduino, Pimoroni a Sparkfun.

Diskuze (36) Další článek: Američan si vzal Muskův plamenomet na dovolenou do Itálie, skončil ve vězení

Témata článku: Programování, Bastlení, Raspberry Pi, Arduino, ARM, Arm Cortex-M, Kter, Adafruit, Pimoroni, Počítač, GPIO PIN, Raspberry Pi Pica, SparkFun, Sto korun, Raspberry PI Foundation, MicroPython, RAS, ČipSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows