Počítače | Linux | Raspberry Pi

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

 • Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B
 • Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory
 • Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Tak jsme se konečně dočkali. Trvalo to dlouhé měsíce, říkali nám, že jsou jejich inženýři na hraně technických možností, a tak někteří i varovali, že příští verze bude diametrálně odlišná.

Nakonec se naštěstí nic z toho nestalo, a tak před pár dny mohla britská nadace Raspberry ukázat světu čtvrtou generaci nejpopulárnějšího mikropočítače na světěRaspberry Pi 4 Model B.

Specifikaci nové maliny jsme si už na Živě.cz představili v samostatném článku, mezitím nám ale do redakce dorazila 2GB varianta, a tak se na ni pojďme podívat jako na klasický kancelářský počítač.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi 4 Model B a jeho oficiální USB-C zdroj napájení

Raspberry Pi 4 jako kancelářský počítač

Proč zmiňuji explicitně kancelářský počítač? Protože mikropočítač Raspberry Pi dobyl svět hned na několika frontách:

 1. Je to levný linuxový počítač v ceně okolo jedné tisícikoruny
 2. Je to prototypovací mikropočítač pro budování chytré domácnosti a robotiky
 3. Je to multimediální mikropočítač s HDMI, na kterém může běžet domácí kino
 4. Je to univerzální linuxový server

Protože čtvrtá generace maliny získala nový výkonnější čipset Broadcom BCM2711 se čtyřmi armovými jádry Cortex-A72 taktovanými až na 1,5 GHz a základní 1GB verzi doplnily ještě 2GB a 4GB varianty, malá destička velikosti platební karty by už mohla být dostatečně výkonná pro základní kancelářskou práci. Nehledě na to, že také přibyla podpora rychlé Wi-Fi 802.11ac, USB 3.0 a možnosti připojení dvou HDMI monitorů.

Raspberry Pi 4 Model B

 • Procesor: Broadcom BCM2711, 4× ARM Cortex-A72 @ 1,5 GHz
 • RAM: 1 GB, 2 GB, 4 GB
 • Úložiště: microSD + maličká flashová paměť pro zavaděč
 • Síť: 802.11ac, 1Gb/s LAN, Bluetooth 5.0/BLE
 • USB: 2 × USB 3.0, 2 × USB 2.0
 • HDMI: 2 × micro HDMI (až 4K@60p)
 • MIPI: DSI (displej), CSI (kamera)
 • GPIO: 40pinová lišta kompatibilní s RPI 3
 • Napájení: USB-C, 5 V @ 3 A + PoE (s dodatečným modulem)

Multimédia:

 • OpenGL ES 3.0
 • Přehrávání 4K@60p (H.265), 1080@60p (H.264)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modře rozlišené konektory USB 3.0, dvojice micro HDMI a hlavní čip BCM2711

Kompletní specifikaci najdete zde

Chce to pořádný USB-C zdroj

Rychlejší čipset bude potřebovat i silnější zdroj. Ostatně, ty staré budou samy o sobě k ničemu, čtvrtá malina totiž zahodila dosavadní microUSB a jako napájecí konektor nově používá USB-C.

Přitom ještě před rokem klíčoví představitelé stejnojmenné nadace tvrdili, že jim céčko příliš nevyhovuje. Změna je ale v pořádku, pro Raspberry Pi se tím totiž výhledově otevírají zajímavé napájecí možnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhodně neprohloupíte, když k desce za pár stovek dokoupíte oficiální 3A zdroj

V každém případě, sám výrobce nyní doporučuje Raspberry Pi 4 napájet alespoň 3A USB zdrojem a sám jej dodává ve dvou barevných provedeních s vylisovaným logem maliny na povrchu. Samotné Raspberry sice tolik proudu nepotřebuje, napájení ale musí mít rezervu pro jeho periferie počínaje myší, klávesnicí a konče třeba SSD úložištěm připojeným skrze redukci do rychlého USB 3.0 portu.

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi 4 je díky výkonnějšímu procesoru nejhladovější (zdroj: Gareth Halfacree)

Že by se chystala verze s flashovou pamětí?

I když může Raspberry Pi startovat i z trvale připojené externí jednotky, základní filozofie se (prozatím) nemění. To znamená, že na zadní straně najdete slot pro microSD, na kterou v počítači nahrajete celý linuxový systém.

Rychlost SD karty je klíčová, nemá tedy smysl používat nějakou starou, kterou jste našli ve starém fotoaparátu, ale pokud možno tu nejnovější a nejrychlejší třídu se čtením okolo 100 MB/s a zápisem alespoň v řádu několika desítek MB/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Systém se ve výchozím stavu načítá z microSD, tištěná dokumentace ale napovídá, že se možná chystá i varianta s flashovou pamětí

V takovém případě se může do RAM načíst systém a grafický desktop LXDE už zhruba za 10-15 sekund a mikropočítač s linuxovým odlehčeným systémem Raspbian Buster, který vychází z Debianu a je tedy velmi podobný třeba Ubuntu.

Na stranu druhou, v papírové dokumentaci k Raspberry Pi 4 se objevuje i zmínka 1GB, 2GB, 4GB + 8GB. Zatímco 1-4 GB představuje RAM, + 8 GB by mohlo předznamenat brzký příchod varianty, která by měla přímo na desce čip 8GB flashové paměti. Nechme se překvapit.

Dva micro HDMI konektory, dva monitory

Tak, na microSD je nahraný Raspbian, do dvou USB portů jsem zapojil drátovou myš a klávesnici, nový výkonný zdroj mám také, takže chybí už jen propojení s monitorem. Zatímco staré verze Raspberry měly k dispozici jeden velký port HDMI, Raspberry Pi 4 Model B má rovnou dva porty, ale pozor, jedná se o rozměr micro HDMI.

Klepněte pro větší obrázek
Pozor, RPi 4 nepoužívá velké HDMI (RPi 3), ani mini HDMI (RPI Zero), ale micro HDMI

Na Twitteru jsem už zaznamenal několik případů, kdy si noví majitelé omylem objednali redukci na konektor mini HDMI, který má pouze maličké Raspberry Pi Zero.

Hlavní linka HDMI (HDMI0) je připájená hned vedle USB-C, právě sem tedy připojte hlavní monitor. Touto linkou může volitelně téct signál až 4K@60p, budete je ale muset povolit v konfigurační aplikaci Raspbianu. Do sekundárního portu HDMI můžete připojit druhý monitor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dva FHD monitory a rozšířená plocha. Procesor vše bez problému zvládá

2 GB pro základní desktopovou práci stačí. Dokonce i pro surfování

Pro Raspberry Pi jsou dva monitory opravdu novinka, takže to občas skřípe. To znamená, že mi občas jeden z monitorů nenaskočil a stejně tak zlobilo jejich automatické připojování za běhu (plug&play). Samotný grafický desktop LXDE je nicméně na dva monitory připravený, takže nechybí nastavení samostatných rozlišení, nastavení toho primárního a samozřejmě různé tapety pro každý z nic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První start a úvodní konfigurace systému Raspbian a jeho odlehčeného grafického desktopu

Při použití dvou monitorů s vysokým rozlišením může vzrůst spotřeba sdílené Ram pro grafický čip (lze nastavit v konfiguraci), 2GB varianta Raspberry Pi 4 tedy opravdu přijde vhod.

Ostatně, musíme si uvědomit, operační paměť mohou využívat i nejrůznější ramdisky (oddíly vytvořené v RAM jen pro běh aktuálního systému), které šetří zbytečné zápisy na SD kartu, takže 1GB varianta se pro grafický běh Raspberry opravdu nehodí – ta bude stačit leda tak na textový režim a tedy serverový běh malé destičky.

Klepněte pro větší obrázek
Práce na dvou monitorech: Správce souborů, nastavení a web
Klepněte pro větší obrázek
Práce na dvou monitorech: Instalace nových programů, terminál, prohlížeč
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Připojení SSD jednotky skrze USB 3.0

Zároveň si musíme uvědomit, že systém nemůže swapovat na žádné rozměrné úložiště. SD karta není SSD a i ta nejrychlejší je oproti nim stále žalostně pomalá v zápisech (nehledě na to, že takto masivní zápisy by SD kartu brzy zničily).

Je to rychlé!

V každém případě, právě při kancelářské práci člověk pozná, jak se Raspberry Pi 4 Model B zrychlilo. Můžete klidně otevřít předinstalované Chromium, ve kterém klidně otevřete několik záložek.

Můžete otevřít kancelářský balík LibreOffice, můžete dělat to a tamto, přičemž zpomalení pocítíte snad jen tehdy, když se bude program a nahrávat z SD karty do RAM a samozřejmě při zápisech zpět na SD, které je třeba omezit na co nejnižší míru a ideálně zapisovat opravdu na externí a snadno dostupné médium – dokumenty třeba USB klíčenku.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání celé řady malin v testu Linpack. Čtyřka všechny několikanásobně překonává. Díky přechodu na LPDDR4 je mnohem rychlejší i RAM (zdroj: Gareth Halfacree)

Sečteno a podtrženo, čtyřka je oproti svým předchůdcům na první pohled svižnější, stejně tak ale více topí. Inženýři sice už u verze 3+ zapracovali na energetickém managementu, takže Raspberry Pi 4 Model B zvládne běh bez jakéhokoliv chladiče, při opravdu intenzivní práci (sudo apt update aj.) se ale může i tak výrazně zapotit – objektivně samozřejmě topí více než předchůdci.

Bez pasivního chladiče pozor na přehřívání

Při teplotě procesoru nad 80 °C se v pravém horním rohu zobrazí ikona teploměru, která indikuje přehřátí. Podařilo se mi to jen jednou během středečních tropů, kdy jsme měli v redakci prakticky celé odpoledne 30 °C.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekZahřívání RPi 3 a RPi 4 (zdroj: Gareth Halfacree) a přilepení pasivního chladiče

Výkon čipsetu se v takovém případě dramaticky sníží, a pokud budete mít v ten okamžik otevřenu hromadu aplikací, mohou zamrznout, až vám nezbude nic jiného než odpojit mikropočítač od napájení.

Klepněte pro větší obrázek
Teplotu procesoru ověříte příkazem vcgencmd measure_temp

S chlazením hlavního čipu přitom pomůže primitivní pasivní chladič s žebrovím a půdorysem akorát pro čipset maliny, který na Aliexpressu koupíte zhruba za dolar. V nabídce jej samozřejmě mají i české e-shopy. Pro dlouhodobou intenzivní práci pak můžete pořídit i modul ventilátoru přímo pro Raspberry Pi.

A jak se Raspberry Pi 4 Model B daří jako multimediálnímu přehrávači připojenému skrze HDMI k televizoru? An to se podíváme zase příště.

Raspberry Pi 4 v Česku koupíte třeba na RPishopu, který má skladem jak 1GB variantu za 998 Kč, tak 2GB verzi za 1 262 Kč. 4GB Raspberry Pi 4 je pak v předprodeji za 1 536 Kč.

RPishop má v nabídce i nové oficiální 3A USB-C zdroje a to v bílém a černém provedení za 247 Kč.

Diskuze (81) Další článek: M2: systém, pomocí kterého lze mezi mobilními zařízeními Android i iOS sdílet veškerý hardware, systém a aplikace

Témata článku: Hardware, Počítače, Linux, Operační systémy, Wi-Fi, Raketa, Open source, Raspberry Pi, USB, HDMI, Stavebnice, Debian, LibreOffice, Modulární PC, DIY, Filozofie, A + Poe, Raspberry, Raspbian, Chrom, Raspberry PI Zero, Horní roh, Čipset, DAF, Monitor


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 76

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X