Rasistický spell-checker ve Wordu 2000

Co se všechno může stát.
Téměř nepochopitelná chyba ve francouzské verzi Wordu 2000 nemálo ochladila vztahy k tomuto operačnímu systému v některých zemích. Jak tvrdí zpravodajské služby (bohužel, nemáme k dispozici tuto verzi, takže nemůžeme reportovat sami), spell-checker označí slovo „anti-stress“ za neznámé a doporučí jej nahradit slovem „anti-arab“. Zřejmě je těžké nalézt nějakou algoritmickou chybu a zdá se, že to byl kanadský žertík nějakého programátora, který ale bude stát Microsoft v těchto zemích těžké „žehlení“. Microsoft se sice ihned omluvil a oznámil, že oprava bude velmi brzy k dispozici zdarma (bodejť!!), nicméně tato „chyba“ vyvolala dost velké pobouření – silná francouzská odborová ústředna CGT obviňuje Microsoft z rasismu.

Francie je nepochybně nejcitlivější ze západoevropských zemí na vztahy s arabským světem, které jsou velmi intenzivní, místy intenzivní i s podezřelými režimy (Irák atd.), na druhou stranu pak bolestný se svými bývalými koloniemi (Alžír); proto takovéto veřejné poukazování na „antiarabství“, byť jde vlastně o hack, je něčím jako americký hřebík pod francouzské nehty. Roztomilé je pak konstatování prezidenta Microsoftu pro oblast Evropy, Arábie a Afriky, který pravil, že „ještě že to nebylo v thesauru; to by pak vypadalo, že sugerujeme slovo antiarabský jako synonymum k protistresový“.

Microsoft by si na to mohl dát víc pozor. Jeho jedna z mnoha chyb v Encartě, když posadil Sněžku někam ke Svitavám, by nacionalistický výbuch jistě nevyvolala, naopak Svitaváci by si nějakou tu pořádnou horu ve své nudné, jen mírně zvlněné krajině zasloužili; to, že byl v témže programu prohlášen Maďar Arpád Göncz za představitele slovenského státu, je už málem výzva k pogromům.

Diskuze (9) Další článek: 3Com chystá vlastní internetový panel

Témata článku: Microsoft, Kolonie, Sněžka, Hack, Word, Spell


Určitě si přečtěte

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky