Zdraví | Ransomware | Smrt

Ransomwarový útok na německou nemocnici si vyžádal život pacientky

Ransomwarové útoky na zdravotnická zařízení po celém světě nejsou ničím neobvyklým. Zaznamenány byly i u nás – například v benešovské či brněnské nemocnici. Až dosud nebyly spojovány se žádným úmrtím pacienta, což se však nedávno změnilo, jak informuje magazín Gizmodo.

Nešťastná událost začala ve středu 9. září útokem ransomwaru na Univerzitní kliniku v německém Düsseldorfu. Jeho následkem začaly kolabovat počítačové systémy a nemocnice byla nucena posílat urgentní pacienty do jiných zdravotnických zařízení.

Ransomware stál lidský život

Zdravotníci neměli přístup k datům pacientů, museli odložit všechny plánované operace a nebyli schopni přijímat nové. Jak ukázalo následné vyšetřování, útok byl veden přes nezáplatovanou zranitelnost „široce používaného komerčního doplňkového softwaru“. Dle některých zdrojů se mělo jednat o Citrix VPN, kde německý úřad pro kybernetickou bezpečnost už v lednu varoval před chybou zabezpečení.

V pátek byla jedna z pacientek v život ohrožujícím stavu přesměrována do 30 kilometrů vzdáleného města. Cestou do jiné nemocnice však zemřela. Ačkoli aktuálně není zcela jisté, že by jí ošetření na düsseldorfské klinice zachránilo život, je mnoha médii označována za první doloženou oběť ransomwaru.

Dle tiskové agentury Associated Press „jde o první případ kdy, někdo (byť nepřímo) zemřel v důsledku ransomwarového útoku“. Bezmála hodinové zpoždění bylo prý v tomto případě fatální. Německé úřady proto vyšetřují neznámé hackery kvůli podezření ze zabití z nedbalosti.

Byl to jen omyl?

Útok na nemocnici v Düsseldorfu byl zvláštní tím, že nebyl vznesen žádný požadavek na zaplacení výkupného, jak tomu v podobných případech bývá. Údajně ani nebyla odcizena žádná data, což naznačuje, že se mohlo jednat o nešťastnou oběť chycenou v nesprávně cíleném útoku. Místní média tvrdí, že hackeři chtěli útočit na jinou univerzitu a neměli v úmyslu ohrozit nemocnici.

Německá policie se nakonec dokázala dostat do kontaktu s pachateli, které informovala o jejich chybě, jakož i o skutečnosti, že ohrozili pacienty. Útočníci údajně přerušili probíhající útok a poskytli klíč k dešifrování dat na všech napadených serverech. Podle zprávy ministra spravedlnosti s nimi vyšetřovací orgány následně ztratily kontakt.

Diskuze (21) Další článek: Svět se směje Playstationu 5: Podívejte se na nejlepší vtipy

Témata článku: Zdraví, VPN, Ransomware, Viry, Malware, Policie, Smrt, Zdravotnické zařízení, Německý úřad, Hacker, Pacient, Útok, Data, Klinika, Pacientka, Associated Press, Düsseldorf, Nemocnice, Gizmodo


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk