Viry | Malware | Ransomware

Ransomware loni zaútočil na více než 200 tisíc organizací. Vyděrači požadují průměrně 4 miliony korun

Ransomware loni zaútočil na více než 200 tisíc organizací. Vyděrači požadují průměrně 4 miliony korun

Není žádným tajemstvím, že se ransomware v posledních letech stal velmi oblíbenou zbraní hackerů, kteří malware využívají k vydírání nemocnic, vládních institucí, firem a dalších organizací. Dle bezpečnostní firmy Emsisoft bylo v roce 2019 ransomwarem napadeno 205 280 organizací, což je o 41 % více než v předchozím roce.

S těmito informacemi přišel deník The New York Times, který se zabýval otázkou rostoucího počtu ransomwarových útoků. Léty prověřené rčení „s jídlem roste chuť“ potvrzují i útočníci, kteří dle bezpečnostní firmy Coveware zvedli výši průměrného výkupného z 84 116 dolarů (cca 1,9 milionů korun) na 190 946 dolarů (cca 4,4 miliony korun).

Ransomwaru se daří

Technologický ředitel společnosti McAfee Steve Grobman varuje, že ransomware nemusí být v budoucnosti pouze doménou počítačů. V ohrožení budou prakticky jakákoli chytrá zařízení, která jsou připojená k síti – stačí jen, aby útočníci našli tu správnou cestu.

Důvod k tomu mají více než dostatečný – mnohé firmy a organizace jsou ochotné zaplatit za dešifrování souborů nemalé částky. Například městští zastupitelé ve floridském Riviera Beach odhlasovali zaplacení výkupného ve výši 600 000 dolarů (asi 13,6 milionů korun) za dešifrovací klíč. Ransomwarový útok v Baltimoru stál město přes 18 milionů dolarů (cca 410 milionů korun).

Problematikou ransomwaru se zabývá i FBI. Šéf kybernetické sekce Herbert Stapleton upozorňuje, že ransomware „způsobuje nejen přímé náklady, ale také nepřímé náklady na ušlých příležitostech". Dle jeho slov jde o jeden z nejzávažnějších kybernetických problémů současnosti.

Nebezpečí číhá všude

O škodlivé vyděračské aplikace se zajímá také Europol – organizace patřící pod Evropskou unii, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti. Ta ransomware považuje za „nejrozšířenější a finančně nejškodlivější formu kybernetického útoku“.

Bezpečnostní odborníci doporučují neplatit výkupné za slibované dešifrování dat – mimo jiné i proto, že nikde není garance, že se uživatel poté opravdu dostane ke svým datům. Přesto mnohé infiltrace končí tichým vyplacením útočníků, aniž by o tom postižení informovaly úřady.

Nutno konstatovat, že hackeři také přitvrdili ve svých metodách. Zatímco dříve se spokojili s několika stovkami dolarů, dnes vyžadují několikanásobně vyšší částky. Pokud oběť odmítne zaplatit, bývá dalším krokem vyhrožování publikováním souborů.

Diskuze (1) Další článek: Český internet slaví 28 let. Jak se to vlastně celé přihodilo?

Témata článku: Viry, Malware, Evropská unie, Ransomware, Šifrování, McAfee, New York Times, Výkupné, Baltimore, Vyděrač, Dolar, Dešifrování, Milión korun, Bezpečnostní firma, Hacker, Organizace, Europol


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 40

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky