Technologie | Grafické karty | Paměti

Rambus ukázal speciální paměti HBM2E s rekordní rychlostí 512 GB/s

Zatímco nové grafické karty GeForce RTX 3080 a 3090 se pyšní i novými rychlými paměťmi GDDR6X od Micronu, pro ještě výkonnější potřeby hlavně v profesionálním segmentu se používají paměti HBM2E. I když oficiální specifikace těchto pamětí stanovují maximální rychlost 3,2 Gb/s na pin, Rambus se pochlubil novým rekordem.

SK Hynix už totiž začal vyrábět varianty HBM2E s rychlostí nad původní specifikaci – konkrétně 3,6 Gb/s na pin, přičemž jeden 16GB paměťový čip jich má 1 024. Rychlost je ale vázána i na řadič a právě zde Rambus předvedl rekord.

Ve spolupráci s firmou Alchip, která vyvíjí čipy ASIC použitelné právě pro řadiče, se pomocí 7nm technologie u TSMC podařilo se stejným čipem od SK Hynix dosáhnout místo 3,6 Gb/s na pin rovnou na 4 Gb/s přes jediný pin. Výsledná propustnost tak byla 512 GB/s bez zvyšování napětí, zatímco v původní verzi jen 410 GB/s.

Zvýšení rychlost o 25 % znamená, že v kombinaci se šesti čipy dosahuje paměťový systém rekordní propustnosti 3 TB/s. Zatím není jasné, kdy se řešení objeví na trhu, ale Rambus tuto technologii označuje jako klíčovou pro budoucí systémy zpracovávající big data – například i úlohy pro učení umělé inteligence a podobně.

Diskuze (1) Další článek: Dron Ghost 4: „Švýcarský armádní nůž, který umí všechno.“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,