Rambus míří k nejrychlejším sítím

Firma Rambus předvede na výstavě DesignCon 2001 převodník, podporující nejrychlejší typy sítí od 10 Gbps Ethernetu přes Fibre Channel až po OC192.
Firma Rambus oznámila, že předvede na výstavě DesignCon 2001 nejrychlejší paralelněsériový převodník, podporující nejrychlejší typy sítí od 10 Gbps Ethernetu přes Fibre Channel až po OC192. Jediný obvod bude podporovat čtyři vstupy, kde každý může dosáhnout přenosové rychlosti 1,0 až 3,125 Gb/s.

Samotný obvod je vyroben 0,18mikronovou technologií a vyžaduje napájecí napětí 1,8 V. Podle firmy Rambus najde obvod využití v nejrychlejších sítích typu Ethernet (tj. 1 Gb/s nebo 10 Gb/s Ethernet), Infiband, Fibre Channel, XAUI (4x 3,125 Gb/s), Sonet optické rozhraní atd.

Živě komentuje: Když se řekne Rambus, snad každý si představí paměti Rambus RAM (neboli RDRAM). S tím samozřejmě vytane na mysli celá řada problémů a afér, které tento typ paměti (potažmo firmu Rambus) provází. Původní naděje na supervýkonnou paměť typu RAM se postupně rozplynuly a příchodem DDR SDRAM se situace spíš obrací opět v neprospěch RDRAM. Svého času byla velmi diskutovaná smlouva mezi firmami Rambus a Intel, ke které se oficiálně obě firmy nechtějí znát. Dnes se RDRAM paměť používá snad jen v počítačích s procesorem Intel Pentium 4 (protože jediný čipset Intel i850 jinou RAM paměť nepodporuje) a v herní konzoli Sony PlayStation 2. Dřívější čipsety i820, i820E a i840 již byly překonány čipovými sadami pro SDR SDRAM (hlavně PC133) a nověji pro DDR SDRAM.

Firma Rambus ale nemůže sedět se založenýma rukama a jen poslouchat vše to, co se na jejich hlavy snáší. Tento čip je důkazem, že Rambus není aktivní jen v oblasti RAM pamětí, ale dokáže své znalosti a patenty využít i v jiných oblastech. Doufejme, že budou mít lepší osud, než již zmíněné RDRAM paměti. Zmíněné předvedení bude první veřejná demonstrace čipu, takže mezi ním a skutečnými produkty může být dlouhá prodleva. Snad nebude tak dlouhá, jako byla prodleva v případě RDRAM paměti. První vzorek RDRAM představila již v roce 1992 firma Toshiba (čip s kapacitou 4 Mbit), ale k prvnímu použití v počítačích PC došlo až v roce 1998, kdy na podzimním Comdexu představila firma Intel počítač PC s pamětí typu RDRAM PC800.

Váš názor Další článek: PS/2 klávesnice k Palmům z Čech

Témata článku: síť, Nejrychlejší typ, Skutečný produkt, Ethernet, První vzorek, Dlouhá prodleva, Rám, Channel, Sonet, Veřejná demonstrace


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu