Rambus - chytráci nebo dobří obchodníci?

Určitou dobu sleduji intenzívní snahu firmy Rambus Inc. o prosazení svého nového standardu RDRAM v celém PC průmyslu. Na tomto místě musím připomenout, že se jedná o firmu, která se hodlá živit tím, že vybírá licenční poplatky od každého výrobku využívajícího jejich know-how a patenty (podobně se dnes "živí" např. Dolby Labolatories) což je velmi chytré - nemusí se "babrat" s výrobou.

O co se zde jedná? O nic "menšího" než o budoucí platformu polovodičových pamětí pro výpočetní techniku. Jaký standard se prosadí v příštím roce? Nejlepší? Nejlevnější? Nejvy....nější???

Prvoplánovým cílem firmy Rambus Inc. je celosvětové prosazení standardu paměti Rambus (použitého np. v RDRAM modulech), standardu který firma vyvinula a poprvé představila v roce 1992 - krátký popis zde. Pokud se to podaří (možná že ano, viz dále), bude R. Inc. profitovat z každého prodaného paměťového modulu RDRAM, ať ho vyrobí jakýkoliv výrobce... Nejvýznačnějším milníkem na této cestě je "agreement" s firmou Intel. V něm se říká o tom, že firma Intel obdrží značný počet akcii Rambus Inc. pokud vyrobí určitý počet čipsetů optimalizovaných právě pro paměti Rambus ("Intel milestones").

V tomto okamžiku začíná "kauza Rambus" přibírat na vysokých obrátkách. Intel zapojuje svou obrovskou váhu (vývoj, marketing a silný, ač pro laika nenápadný, vliv na své partnery). Veřejnost je bombardována novou super / úžasnou / moderní / "to musíte mít" technologii zítřka.

Mnohé informace však jaksi "hmm..." pomíjí fakt, že paměti nové technologie RDRAM dnes absolutně neplní slibované výhody. Odborné testy ukazují, že výsledky zdaleka neodpovídají předpokládaným záměrům (pokud se vůbec jedná o nějaký nárůst výkonu:(( Celá kampaň používá navíc mnohé marketingové triky... - například matoucí označení PC800. Toto označení falešně navozuje dojem, že rozdíl výkonu SDRAM PC133 a RDRAM PC800 je obrovský. Nikde se však neříká, že měříme jablka a hrušky (vzhledem k rozdílným šířkám sběrnice 64 kontra 16 bitů RDRAM). Úzká a rychlá sběrnice se označuje jako výhoda... - již se však neříká, že tato koncepce je často výrazným zdrojem frekvenčního rušení (400Mhz) a klade enormní nároky na přesnost výroby atd... (i820 má np. jen dva RIMM sloty), navíc v systému narůstá hodnota "latency" (což odpovídá "dopravnímu zpoždění" paměti)...

Zde je velmi smutné, že marketingovému tlaku často podléhají i mnozí... PC publicisté (kterým se předkládá pod nos "instantní názor"). Jen se podívejte na český internet (i na odborné HW servery) a vyhledejte si články o "Rambus". Co uvidíte? Np. entuziastické informace o Quad Rambus Signaling Levels (QRSL) s přídomky "Worlds Fastest Bus Technology".

Aliance R/I tedy směřuje k sladkým zítřkům - rýsuje se krásná idea určité kontroly nejen nad oblastí procesorů a čipových sad, ale také nad oblastí nových pamětí. RDRAM-ům se přesto moc nedaří. Je veřejným tajemstvím, že pro dnešní RDRAMy jsou nejen drahé, ale i nic-moc výkonné (alespoň v deskách s čipsety i820...). Joro: zde netvrdím, že se jedná o špatnou technologii, jen o to, že neplní to co slibuje (tj. zásadní nárůst výkonu pam. subsystému), a že je veřejnost neustále krmená marketingovými slogany.

Situace kolem RDRAM je celkově docela patová. Intel a Rambus by rádi viděli desítky miliónů RDRAMů ve výrobě a na pultech. Uživatelům se však nechce platit cenu 4-5x vyšší ve srovnání s klasickými moduly za nárůst výkonu 0-10% a navíc v situaci, kdy je možné inovovat technologii SDRAM na DDR (Double Data Rate) SDRAM s dvojnásobnou šířkou pásma.

Podívejme se však dále...

Při ochraně svých "Rambus řešení" firma Rambus Inc. jaksi přibrala i patenty pro... SDRAM a DDR SDRAM! Ano zní to neuvěřitelně, ale podařil se jim skutečný hattrick! Celý fígl je v tom, že technologie SDRAM není zdaleka autorstvím / majetkem Rambusu (teď už asi ano...). Celá specifikace SDRAM totiž vznikla na otevřené zájmové platformě mnoha firem a společností (np. ve sdružení JEDEC. kde se účastnil i Rambus Inc.), a které se asi nedomnívaly, že je nutno (a možno!) řešení patentově chránit. Tento fakt si však dobře uvědomila fa Rambus Inc. a využila toho - což je z určitého pohledu legitimní. Joro: což takhle patentovat si... vzpřímenou chůzi - to by bylo licencí (a kdo ne, mazat po čtyřech)! 

Dnes firma Rambus tedy žaluje mnohé výrobce SDRAM za použití technologie ??? SDRAM! Co tedy nemůže Rambus dokázat na trhu, snaží se provést v soudní síni (ach ta sladká Amerika). A navíc je zde o otázka alternativní technologie DDR SDRAM, kde Rambus má také právní ochranu a kde tato firma požaduje ještě vyšší poplatky než za RDRAM. Firma Hitachi již právní spor s Rambusem vzdala, a dokoupila si licenci na... SDRAMy a DDR SDRAMy.

Jízlivé komentáře hovoří o tom, že se ceny RDRAM a SDRAM sice srovnají, avšak ne na úrovní levnějších SDRAMů, ale na úrovní... dražších Rambusů.

Co soudí ostatní uživatelé o těchto praktikách? Podívejte se np. zde (je to v angličtině a je zde mnoho slov typu #&*&^%$%$).

PCtuning komentuje: Právní analýzy však ukazují, že výše zmíněné patenty Rambusu nejsou až tak silné, aby se jim podařilo něco "vytřískat" ze všech výrobců SDRAM. Jedním a velmi pravděpodobným vysvětlením dohody Rambusu s Hitachi a Toshibou je to, že Japonci raději zaplatí, aby se nedostali do komplikací s Američany a americkým právním systémem (je to jiná, hierarchická kultura - zvažte, že tolik let po 2. světové válce stále ještě mají na svém území americké základny). Komentář z fóra říká: "ať to jen zkusí s americkým Micronem"!

A závěr? Zde se jedná jen o to, čí páky budou silnější. Já bych osobně sestavil poměr šancí na totální prosazení v roce 2001 takto: 40(RDRAM) : 60(SDRAM / DDR SDRAM)... P.S. Nic tedy není rozhodnuto!

Váš názor Další článek: Rambus ohlásila nejrychlejší paměťovou sběrnici světa

Témata článku: Internet, Enormní nárok, Alternativní technologie, Soudní ochrana, Klasický modul, Matoucí označení, Celá kampaň, Zásadní nárůst, Marketingový trik, Určitý milník, Rychlá sběrnice, Rám


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu