Ufi
20. 5. 2009 • 17:22

ale kde se 15 roků jede v office a pořádně se využívá, tak se nikdo dobrovolně nepustí do převodu souborů, kde jsou makra, složitější vzorečky, formuláře, dokumenty se sdílejí apod. to co se ušetří na sw, tak se zaplatí za úpravy a "konzultace". páč už vidím, jak nějaký správce, co má na hrbu 100 pc, ještě konveruje tuny dokumentů s podivným výsledkem. a nebo se pak stejně ještě chvíli musí vést na kompu dvoje office.
zkoušel jsem OO doma, mám trochu komplikovanější excelovský soubory z minula, raději jsem si koupil nový office za 1500,-.
prostě OO přišli zhruba o 3-4 roky pozdě.

Jirkas68
20. 5. 2009 • 20:04

A už jsi v novém Office zkoušel otevřít 15 let starý dokument? Myslím, že bys byl docela překvapený

vicvixx alias Viktor
20. 5. 2009 • 20:49

Myslim, ze to nezkusil, pak by neplacal takove blaboly, ale jinak jako. MS je prece nejlepsi, rikal RadecekB-]

incánus
20. 5. 2009 • 21:44

ony sa tie dokumenty, ktoré sa používali, otvárali v nových verziách priebežne, takže problémy veľmi nehrozia. Ale v zásade to ide bez problému aj u naozaj 15 ročných dokumentov, problémy som zažil len s jedným neštandardným fontom.
A musíš mať nainštalovanú tlačiareň, bez nej konverzia z formátu MSO 6 nefunguje.

Lada
20. 5. 2009 • 23:09

Proč tak složitě? Úplně postačí pořídit si nejnovější MS Office a dokument uložit tak, že není zpětně kompatibilní. Kdo jiný chce s tímto dokumentem plnohodnotně pracovat, je nucen pořídit si nová MS Office. Tento nešvar kritizoval už před lety např. John C. Dworak.

Ufi
21. 5. 2009 • 16:02

nebyl, páč dokumenty se průběžně otvírají a ukládají v novějších verzích. navíc, co není otevřený třeba dlouho, je dokument bez extra blbostí, běžný dopis. ty komplikovanější se používají a aktualizují pořád.

vicvixx alias Viktor
22. 5. 2009 • 9:02

Aha, a to teda resi tu nekompatibilitu? Zajimavy pristup...spis teda alibismus

Rover623
20. 5. 2009 • 9:54

Osobně si myslím,že celá státní správa by měla jet na Linuxu a open source aplikacích,za co si utrácím peníze doma na svém osobním PC je moje věc,ale vyhazovat peníze ze státního rozpočtu na jakési licence na produkty MS je plýtvání penězi nás všech.Chápu,že tady někdo namítne,že by to bylo drahé,ale asi nikdo nečeká,že se nám ta investice vrátí za půl roku,ale v dlouhodobém horizontu to bude jistě levnější než produkty a licence od MS.Když si dám na barák sluneční kolektor,tak mám taky výchozí investici kolem 400 tisíc,ale ty peníze se mi časem vrátí,ale už když si ten kolektor pořizuji tak uvažuji s návratností kolem 10 let,možná by nebylo na škodu kdyby někdo spočítal kolik by stálo použití linuxu na 10 let+přechod a kolik stojí na 10 let windows

Lukas Stanek
20. 5. 2009 • 10:09

Nikdo ti nepujde do projektu v dlouhodobem horizontu jak ty rikas 10 let, tady u nas v politice na to nikdo nema odvahu. Vysledek vicemene nejisty a rizika .

panet
20. 5. 2009 • 10:16

Popravde se nedivim, kdo na tech 10 let zaruci, ze dana distribuce Linuxu proste nezanikne? Navic atz je Win vycitano kde co, prostredi je poslednich 14let vicemene porad stejne, variant samotneho OS je velmi malo, to napomaha vytvorit homogenni prostredi a je to ve vysledku jednodussi. U Linuxu je mraky variant jen v ramci jednoho distra, ne tak jeste mezi nimi navzajem... Takze ac prostredi je to svobodne, je plne svobodnych ostruvku, ktere komplikuji "komunikaci".Linuxaci me sezerou, ale Linux by nejvice vydelal tim, kdyby jedna distribuce prevalcovala ty desitky jinych a je vymalovano a cesta na desktopy i do firem je otevrena.

kozec
20. 5. 2009 • 10:30

>Linuxaci me sezerou, ale Linux by nejvice vydelal tim, kdyby jedna distribuce prevalcovala ty desitky jinych a je vymalovano a cesta na desktopy i do firem je otevrena. Nie, tym by "vydelala" len dana distribucia Ostatne by na tom len a len prerobili a to ich pouzivatelom za tych par percent "pre Linux" nestoji.

Dannero
20. 5. 2009 • 11:14

ten problém různých distribucí není až tak velký,jde pouze o drobné rozdíly. Používají prakticky stejné jádro a společné grafické rozhraní.Rozdíl je pouze v různém zaměření té které verze.Jinak není problém jakékoli aplikace portovat do jakékoli distribuce mezi sebou.Ve windows je také spoustu různých verzí jedné distribuce, třeba XP home, XP Profesional, XP server atd.. atd..

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
panet
20. 5. 2009 • 11:15

To si delate srandu ovsem...

Adam Todt (lmanik)
20. 5. 2009 • 11:39

V čem přesně si má dělat srandu?

panet
20. 5. 2009 • 11:45

Kdyz se ptas, je zbytecne to vysvetlovat

hrabe.zeppelin
20. 5. 2009 • 12:45

jsi ze sebe udelal troubu tak couvas, co?

panet
20. 5. 2009 • 15:26

Ja troubu? Proc. On pise o XP Professional a XP Home - mezi nimi doma uzivatel nepozna nic, i kdyz bude nastavovat dost veci. O rozdilu mezi Madrivou, Fedorou, Ubuntu a treba Suse, pokud se pusti do neceho jineho nez spustit Firefix se urcite da mluvit vice nez mezi XP Home a Profesional.XP Server neexistuje.Tak proc mam byt troubou ja? Jenom mi prislo zbytecne to nekomu vysvetlovat, kdo ani rozdily mezi Windowsy sam nezna a tvrdi, ze jsou stejne jako rozdily mezi distribucemi Linuxu, coz nejsou...

JeCh
20. 5. 2009 • 20:51

Ono to je spíš tak, že Ty jsi nikdy neviděl Linux. Jinak bys totiž musel vědět, že když si nainstaluješ například KDE4 v Suse, Ubuntu, Mandrivě nebo Fedoře, tak bude mít možná jiný barvičky, ale jinak se bude ovládat a používat úplně stejně. A pokud budu chtít všude i stejný barvičky, tak je nastavím několika klikama.Takže teda kde je ten zásadní rozdíl?Připouštím, že je celkem rozdíl mezi KDE, Gnome a XFCE. Ale ve výsledku můžu všechny desktopy nastavit tak, že budou vypadat a ovládat se skoro stejně. Linux je nepoměrně víc konfigurovatelnější než Windows, ale to vidím jako velký pozitivum a ne negativum.

panet
20. 5. 2009 • 22:17

Takze znova, proc jsou ty distribuce vubec drzeny pri zivote, kdyz jsou vsechny stejne? Mam zkusenst pravda mensi, Ubuntu, Xubuntu, Fedora, Mandriva (jeste jako Mandrake), Suse - jako uzivatel. A jestli mi chce nekdo tvrdit, ze rozdily mezi distribucemi (a nebavim se jen o Gnome nebo KDE) jsou jen v "GUI" a jsou stejne jako XP Prof vs. XP home, nemuzu souhlasit (navic co muze ten clovek vedet, kdyz do toho plete neexistujici OS - XP Server - logicky nema poneti, o cem mluvi)

kozec
20. 5. 2009 • 23:01

Tak schvalne, z hladiska bezneho pouzivatela, v com sa teda tie distrubucie lisia? (Len preboha nezacni porovnavat Xubuntu s Fedorou alebo nieco podobne )

panet
20. 5. 2009 • 23:26

Proc bych nemohl porovnavat zrovna Fedoru s Xubuntu?Jeden priklad za vsechny V Ubuntu je Sudo a u Madraku neni Uz to je vetsi rozdil (pochopitelne ne jedinny) nez Mezi XP Home a XP Prof - zkus aspon uznat, ze onen pisatel mohl jako distribuce Windows vybrat Visty, ale on si vzal zrovna XP, kde proste at jsou distra sebevic podobna, tak jak Home a prof XP nikdy nebudou, protze Home a Prof XP v podstate nejsou odlisne verze, jedna vznikla ocesanim te druhe...urpmi vs apt-get, takze zacatecnik kdyz najde navod na instal programu XY v Mandrice nepouzije totez v Ubuntu... Porad myslis, ze jsou to MENSI rozdily nez dvou variant XP?
(vis, o cem a proc se tu vubec hadas )
Mimochodem, dnes jsem instaloval Ubuntu 9.04 - prvni, na co jsem narazil bylo ceske instalaci poloceske prostredi... Myslis, ze tak bude i v jinych distribucich? Myslis, ze BFUcko si s tim poradi?Zasekli se jste se na tom, ze Linux je jen jeden (ano, sam jsem kdyz jsem resil problem a hledal conf soubory) nemusel vzdy resit, jestli je to zrovna pro tu mou distribuci, ale to neznamena, ze mezi nimi proste nejsou rozdily) a nevim, v cem je problem pripustit, ze v urcitych ohledech jsou ty distribuce proste jine...

kozec
21. 5. 2009 • 0:02

> Proc bych nemohl porovnavat zrovna Fedoru s Xubuntu?Pouzivaju rozne desktopove prostredia.> Jeden priklad za vsechny V Ubuntu je Sudo a u Madraku neni Uz to je vetsi rozdil (pochopitelne ne jedinny) nez Mezi XP Home a XP ProfAni nie. Zaciatocnik s konzolovym sudo pri troche stastia do styku nepride a keby aj, prvy skusenejsi (ktoreho bude stejnak potrebovat) mu poradi "su" alebo "su -l." Okienkove zalezitosti funguju v oboch rovnako.> urpmi vs apt-get, takze zacatecnik kdyz najde navod na instal programu XY v Mandrice nepouzije totez v Ubuntu... Navod pre instalaciu Amaroku v Ubuntu:
Klikni na "System", klikni na "Administracia", klikni na "Spravca Softwareu Synaptic." Do pola s dalekohladom zadaj "amarok," v zozname pod nim ho oznac a klikni na "Instalovat"
Navod pre instalaciu Amaroku v Mandrive:
Klikni na "System", klikni na "Administracia", klikni na "Instalovat alebo odobrat software." Do pola s dalekohladom zadaj "amarok," v zozname pod nim ho oznac a klikni na "Pouzit"A pokial ide o preklad, ano, myslim, ze by mal byt v kazdej distribucii rovnaky.> v cem je problem pripustit, ze v urcitych ohledech jsou ty distribuce proste jine...Povedal by som to takto: Niektore su rozdielne a niektore rozdielnejsie Ale tie, co su vhodne pre zaciatocnika su v tom, co bude pouzivat zaciatocnik takmer rovnake. Teda aspon v ramci toho isteho dekstopoveho prostredia.

panet
21. 5. 2009 • 0:11

A ted si precti jeste jednou, na co jsem v tomto vlakne prapuvodne reagoval...

kozec
21. 5. 2009 • 0:18

stanek.lukas
> Nikdo ti nepujde do projektu v dlouhodobem horizontu jak ty rikas 10 let, tady u nas v politice na to nikdo nema odvahu. Vysledek vicemene nejisty a rizika . panet
> (...) Linuxaci me sezerou, ale Linux by nejvice vydelal tim, kdyby jedna distribuce prevalcovala ty desitky jinych a je vymalovano a cesta na desktopy i do firem je otevrena.Koniec citatov

panet
21. 5. 2009 • 0:25

EE - zacatek nebyl o rozdilu, tam se nic takoveho neresilo, zacalo to timto:"ten problém různých distribucí není až tak velký,jde pouze o drobné rozdíly. Používají prakticky stejné jádro a společné grafické rozhraní.Rozdíl je pouze v různém zaměření té které verze.Jinak není problém jakékoli aplikace portovat do jakékoli distribuce mezi sebou.Ve windows je také spoustu různých verzí jedné distribuce, třeba XP home, XP Profesional, XP server atd.. atd.. "

panet
20. 5. 2009 • 22:51

A jeste:
http://www.abclinuxu.cz/faq/distribuce/jakou-dist... ...
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/263697...
http://wiki.root.cz/Main/Distribuce... Ovsem umerne k poctu "distribuci" XP jsem podobne navody prakticky nevidel, zato u Linuxu jsou distribuce castym tematem, zrejme proto, ze jsou vsechn proste stejne...

JeCh
21. 5. 2009 • 2:02

Ano, distribucí je spousta, to přeci nikdo nezpochybňuje. Ale jenom některé jsou vhodné na desktop pro začátečníky. Pokud chce nějaký začátečník zkusit Linux, je vhodné, aby si o distribucích pár řádek přečetl a nezkoušel hned Debian nebo Gentoo.Ty základní desktopové distribuce jsou rozdílné spíš pod povrchem. Z pohledu uživatele se chovají stejně. BFU je úplně jedno, jestli jeho distribuce používá balíčkovací systém DEB nebo RPM. Prostě spustí stejně jako ve Windows nějaký nástroj "Přidat nebo odebrat programy (c)", který na rozdíl od toho ve Windows umí programy i přidat. To může uživatele přecházející z Windows trochu zmást, že to dělá to, co to proklamuje. Distribuce se liší samozřejmě hodně v tom, jaký používají výchozí desktop, jaké mají výchozí programy, ale v podstatě lze všechny nastavit tak, že budou obsahovat stejné programy a budou mít stejný vzhled i ovládání. Třeba Suse a Fedora jsou spíš cílené do kanceláří, Ubuntu a Mandriva jsou převážně míněné na domácí počítače. Tomu odpovídá výběr programů a základní nastavení.

Adam Todt (lmanik)
20. 5. 2009 • 12:58

Takže vidím, že to byl zase jenom výkřik do tmy. Že jsem se vůbec snažil :).

bluemoon
20. 5. 2009 • 12:09

v tomhle v linuxu neni opravdu problem. dokonce se i balicky pro 32bit architekturu daji pouzit pro 64. bezne se portuji aplikace i pro mobilni zarizeni.

Rover623
20. 5. 2009 • 10:32

K tomuhle se připojím,ačkoli jsem hlavně linuxák,bylo by lepší kdyby se prostě pro desktopy vyprofilovaly třeba jen dvě dobré distribuce,neříkám,že ty ostatní musí zaniknout,ale pokud budou dvě distra na desktopech vyčnívat nad ostatní,lidé se nebudou zabývat hledáním nějaké jiné distribuce,pokud tedy nebudou požadovat funkčnost na velmi specifických podmínkách

panet
20. 5. 2009 • 10:45

Hlavne tim vzrostou pocty lidi, kdy v dosahu muze byt znamy, ktera ma zkusenost s tou distribuci, muze byt zajimavejsi vydat literaturu, protoze okruh ctenaru bude vetsi, casak muze do popularizacnich clanku davat info, ktere se bude zamerovat na "mainstream" - da-li se to tak rict, a byly by i dalsi vyhody. Takto se tristi sily vyvojaru, uzivatelu i potencialnich investoru. Lidi prestanou litovat, ze zvolili Ubuntu a ne Suse, pote co prozrou a prejdou na Suse a po nem na Mandrivu...
I po psychologicke strance by to bylo lepsi. Ja dejme tomu investuju cas do Ubuntu a porad si rikam, co kdyz Jine distro casem bude lepsi? To zahodim, co jsem nastudoval? Tak to radeji neprehanim ani s Ubuntu a drzim se XP, kde moje investice casova je "jista".

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Rover623
20. 5. 2009 • 11:01

Asi tak,těch distribucí je fakt moc,kdyby byla jen jedna nebo dvě urbanizované,tak by bylo mnohem jednodušší si vybrat,je fakt,že to jedno distro by na tom asi dost vydělalo na úkor těch ostatních,ale to automaticky nepředurčuje zánik těch ostatních,kdo by nechtěl normalizované distro,vybral by si podle sebe,ale musel by počítats menší podporou,krom toho linux by na tom stejně vydělal,jádro je přece pořád stejné a trochu schopnější uživatel už by si potom poradil v jakémkoli linuxu,ale na to aby se linux protlačil mezi dnešního běžného uživatele,který je mimochodem pořád větší blbec v porovnání s érou win98,tak by to chtělo opravdu jedno velmi dobře odlazené distro

kub.
20. 5. 2009 • 14:53

Ubuntu, Mandriva, openSUSE.
A máš 3 majoritní distribuce, na všechny ostatní klidně zapomeň A je to.

izak___
20. 5. 2009 • 15:17

Ehm ehm ... Redhat (free alternativa CentOS) /Fedora !Profi distribuce jsou jen Novel Suse, a redhat RHEL
pak jeste debian, ale ten se komercne moc nepodporuje.Na desktop Fedora/OpenSuse/Ubuntu ... mozna mandriva
Nekdo pouziva na desktop kvuli podpore enterprise serverove distribuce, jako RHEL/CentOS/Novell (SuSe) ... cyklus 7 let je super )

JeCh
20. 5. 2009 • 21:37

Já taky nechápu, co pořád mají lidi s tim, že je moc distribucí. Na desktopech je nejvýraznější Ubuntu, což je ta minastreamová verze pro začínající, po kterej všichni volají. Potom jsou ještě k dispozici Mandriva, Suse a Fedora. Další distribuce jsou minoritní (neříkám, že horší) a použije je spíš zkušený uživatel.Za další nevidím problém, proč by uživatel Ubuntu nemohl poradit uživateli Mandrivy. Většina problémů je s aplikacemi, takže záleží na tom, jaké aplikace uživatel používá. Ale na Windows je s tím úplně stejný problém. Těžko budu jako uživatel Thunderbirdu radit někomu, jak si má nastavit Outlook Express.Další argument je, že existuje moc desktopových prostředí. Ani tenhle argument mi nepřipadá podstatný. Nejrozšířenější jsou Gnome a KDE. XFCE dle mého moc lidí nepoužívá a ostatní prostředí jsou hlavně pro hardcore uživatele.Takže pro začátečníky tu máme 4 distribuce a 2 desktopová prostředí. Je to tak hrozná džungle, jak se někteří snaží fabulovat?

kozec
20. 5. 2009 • 11:09

> Tak to radeji neprehanim ani s Ubuntu a drzim se XP, kde moje investice casova je "jista".A potom pride Vista Myslim, ze to prehanate. Aj ked su veci, ktore sa v roznych distrach lisia, zaklad je rovnaky a prechod z jedneho na druhe nieje vascou zmenou nez prechod z "domaceho" Windows na "firemne" (firemne = spravovane centralne a nastavene tak, ako to vyhovuje firme.)Problem moze byt medzi KDE a Gnome, ale to naozaj nieje nieco, co by sa dalo vyriesit.

panet
20. 5. 2009 • 11:14

Visty preskakuju, v praci je nemame a ani mit nebudeme. Po XP bude bud W7 (u nas) nebo dokud to pujde XP - dano hw. To znamena v realu ze ty XP pobezi patrne 10let. Po deseti letech se tech par odlisnosti mezi XP a Vistou "doucim" jako uzivatel i spravce. Dokazete si predstavit mit dnes na desktopech Linux z roku 2001 ve spolehlivosti dnesnich XP?Prechod z distra na distro je IMHO nesrovnatelny mezi XP doma a XP v praci v domene, i kdyz by bly nastavene jakkoli.

kozec
20. 5. 2009 • 11:46

> Dokazete si predstavit mit dnes na desktopech Linux z roku 2001 ve spolehlivosti dnesnich XP?Tak, Archlinux, ktory aktualne pouzivam je tusim prave z tohoto roku a pokial mi je zname, nema ziadne "daslie verzie" > Prechod z distra na distro je IMHO nesrovnatelny mezi XP doma a XP v praci v domene, i kdyz by bly nastavene jakkoli.Denne prejdem niekolko krat cez Ubuntu, Fedoru a OpenSUSE s Gnome. Nevedel by som vymenovat 10 rozdielov. Na druhej strane, ani u pracovneho/domaceho Windowsu by som ich asi 10 nenazbieral

panet
20. 5. 2009 • 12:45

Ted aktualne jedes na XP , dostavame se do tradicniho slovickareni (muzes se pak zase zeptat, o co vlastne jde...) - takze ty mas archlinux a vsem staci a maji ho taky... Stejne tak s temi rozdily. Zkus si nekdy precist fora (linoxova) kde zaznamenas prechody mezi distribucemi, mimochodem, proc prechazis mezi Fedorou, Ubuntu a Suse, kdyz je to vsechno stejny? Masochista?

kozec
20. 5. 2009 • 13:03

Never identifikacii browsera na Zive. A nezakecavaj. Nikde som nic o tom, ze by mal kazdemu stacit ArchLinux nepisal.
Pytal si sa, ci si viem predstavit Linux z roku 2001 beziaci tak spolahlivo ako dnes bezi XP (dost nizka latka, mimochodom.) A ja odpovedam ano, dokazem. Jeden taky pouzivam, ale posluzilo by aj ktorekolvek ine distro s "rolling updatom."Fora navstevujem relativne casto a mam pocit, ze sa tam riesie ovela zaujimavejsie problemy nez kde nastavim v Suse rozlisenie obrazovky. Pretoze nic ine nez hlavne menu sa v Gnome pomenit neda

jozka
20. 5. 2009 • 12:27

ad Dokazete si predstavit mit dnes na desktopech Linux z roku 2001 ve spolehlivosti dnesnich XP?Nedokazu. A ani nevim, proc bych si Linux mel tolik rozdrbat

kozec
20. 5. 2009 • 12:39

Dobra pripomienka

izak___
20. 5. 2009 • 15:29

+1 ))
jinak ted bez joke, ano, ja pozuval uz Slackware a doma na desktopu spolu s OS/2 Warp jsem zacal na Redhat 4.0 a OS/2 jsem ostavil nekde v dobach RH 5.x (hlavne mi kleknul jeden disk a Linux jsem v te dobe spravoval jako server, tak jsem chtel mit to same i doma) ... mimochodem porad pouzivam jako WM IceWM ... coz je z te doby v roce 2001 jsem uz mel myslim na linuxu 17" monitor, vypalovacku, RAM okolo 1GB , TV kartu.Mimochodem pouzival jsem i 1. KDE )
http://en.wikipedia.org/wiki/KDE...
1. stabilni verze jiz v roce: 1998Vypadalo to takhle:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/KD... ... KDE2: rok 2001
http://en.wikipedia.org/wiki/KDE_2... ... ano kolega si taky myslel, ze kdyz videl linux v roce 1998 ze je to jen textova radka, kdyz videl KDE a tu hrajici TV, tak nemohl popadnout dech, jak je 100 let za opicema ))Mimochdeom jsem se staral na VS krom linux serveru taky o linux desktopy, v te dbe byly w9x a NT4 ... nemal jsem s tim skoro zadne problemy, zadne viry, vse fungovalo a nepadal na tom fortran, ani kdyz bezel vypocet nekolik hodin, na serverech bezely vypocty az mesic v kuse (parkrat za rok), prumerne tak nekolik dni (v jednom kuse ))

panet
20. 5. 2009 • 15:33

Co ma Linux spolecneho se 17" monitorem a vypalovackou proboha? To je jako nejaka zvlastnost ci co?

kozec
20. 5. 2009 • 15:44

Preco tolka histeria? V tej dobe to este nemal v kompe uplne kazdy

Lada
20. 5. 2009 • 14:15

Jestliže výstupní formát dokumentu je z různých linuxových distribudí stejný, nevím, proč by oněch distribucí nemohlo být klidně třeba i více. Ať si každý pracuje s tou, která jemu vyhovuje. Nejen tady se dogmaticky předpokládá, že třeba formát doc je stále stejným, přitom to vůbec není pravda — nevíc je tato skutenčnost, že dokument vytvořený v určité verzi MS Office se nedá otevřít v jiné, známá.

jehoVista
20. 5. 2009 • 10:52

A kdo na tech 10 let zaruci, ze nezanikne Windows? Odvazim se tvrdit, ze treba Debian tady bude jeste dlouho po Windows(uz je tu s nami skoro 16 let a o jeho kvalitach svedci uz jen fakt, ze mnoho novych distribuci vznika prave na jeho zaklade). Pro neznaleho cloveka(nechci se nijak dotknout) sice muze velke mnozstvi distribuci predstavovat orientacni problem, ale ve vysledku akorat zjisti, ze se do znacne miry lisi pouze mnozstvim/aktualnosti/zpusobem instalace jednotlivych baliku. Zkompilovana binarka funguje(mozna az na vyjimky) ve vsech distribucich. Linux je jen jeden(pokud nepocitame 2.2 a 2.4 jadro) a to je pro interoperabilitu stezejni.

panet
20. 5. 2009 • 11:01

To je pravda (ze muze i win zaniknout), ale kdyz uvazim, kolik instalaci je na desktopech win a kolik Linuxu, proste bych vice veril tem Win.A co se tyka distribuci, ano Linux jeden, ale pak nechapu, proc teda ty distra, kdyz je to vsechno stejne. Prece v jednotlivych distrech se rada veci PRO OBYCEJNEHO UZIVATELE lisi a to je dulezite, ne to, ze "zkompilovana binarka funguje". Proc jednomu nejde TV karta v te distrubuce a jinemu tiskarna v jine? To jsou pro znalce Linuxu prkotiny, ale pro tu vetsinu, ktera o desktopu rozhoduje, jsou to podstatne veci (a to myslim guruum Linuxu nedochazi).

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
jehoVista
20. 5. 2009 • 11:20

To, zda neco zanikne, se neda porovnavat poctem instalaci. Konec Windows muze prijit jako jedno marketingove rozhodnuti(jakkoliv je to nepravdepodobne). Debian(a take samotny Linux) ale nikdo nevlastni. Kdyz odejde nekdo z Debian tymu(treba i sef vyvojaru), tak ho proste nahradi nekdo jiny, ale neni mozne jednim rozhodnutim ukoncit vyvoj.
Ad TV Karta: Zda bude fungovat TV karta zavisi na tom, jak je zkompilovane jadro a zda je zkompilovano s podporou daneho modulu. Kdyz mam nejakou distribuci s dlouhym vyvojovym cyklem, tak tam muzu mit rok stare jadro a pul roku stara karta mi treba nepobezi. Distra, ktera jsou urcena pro masove pouziti, ale obvykle maji maximalni moznou podporu HW. Take jsem mel obcas problemy s nejakym HW, ale jeste se mi nestalo, ze by neco nefungovalo me, kdyz to funguje nekde nekomu na jakekoliv distribuci. Jiste, muze tady nastat mnoho problemu, ale vzdy si muzu vybrat HW, ktery je v Linuxu podporovan. Je mi jasne, ze nikdo nebude kupovat nove periferie jen proto, aby nainstaloval Linux, ale muze na to brat zretel pri pristim nakupu. Ja uz nakupuju HW podle podpory v Linuxu asi 3 roky(zas tak velke omezeni to neni - zpravidla prijdu tak o 1/3 vyberu) a zadne problemy nemam.
Ano, souvisi to i s pouzivanosti. Kdyby melo Linux 20% lidi, tak si troufam tvrdit, ze ta podpora HW bude takrka stoprocentni.
Nejsem zadny Linux evangelik, abych cpal Linux kazdemu, ale vadi mi, kdyz nekdo Linux jen pomlouva. Vzdyt jeho rozsireni by pomohlo i uzivatelum ostatnich OS. Proc se Microsoft konecne zacal zabyvat bezpecnosti sveho OS a IE a konecne s tim zacal neco delat? Kdyby nemel konkurenci, tak mu muzou byt nejake exploity ukradene. Proc dava Microsoft vyrobcum netbooku licence na Windows XP prakticky zdarma? Kdyby si za ne uctovali 200czk, tak by dost mozna tento segment trhu ovladly windows. Tim, ze budeme mit vice operacnich systemu se navic prirozene prosadi otevrene standardy,.... Stat by tady mohl jit prikladem, ale zadna distribuce asi nema takove prostredky, aby podobne rozhodnuti pres sveho ministra prosadila.

jehoVista
20. 5. 2009 • 11:22

oprava: 2000czk

Lada
20. 5. 2009 • 14:19

V NDR vsadili na Trabanty a Wartburgy; majitel Škody byl někdo. Auto ze Západu tam byla rarita. Dnes jsou raritou první jmenované. Stejně tak se v budoucnu raritou mohou stát Windows.

panet
20. 5. 2009 • 14:30

Hezky priklad - dekuji za nej. On totiz Wartburgy a Trabanty nikdo nechtel, jakmile mohl mit jine vozy - jakmile se uzivatel mohl svobodne rozhodnout a klidne zacal kupovat i drazzsi vozy, ale kvalitnejsi. Proto se prestaly T a W vyrabet.
Stejne tak dnes uzivatel voli, jestli zaplati Win nebo veme zadarmo Linux a pocet instalaci na desktopech vypovida o tom, ktery OS je v roli Trabanta... (POZOR - na rozdil od tech aut nehodlam hodnmotit jestli je Win nebo Lin lepsi, pouze jsem napsal repliku na uvedeny priklad! - tak mi proboha nepiste, ze Linux kvalitni je a ja ho pomlouvam....)

kozec
20. 5. 2009 • 14:47

> Stejne tak dnes uzivatel voli, jestli zaplati Win nebo veme zadarmo LinuxZial, uzivatel si este stale nic take nevoli. Voli si to maximalne par blaznov mojho typu a ani ti niesu dost sialeny na to, aby si mohli zvolit cisto ne-okenne riesenie.

panet
20. 5. 2009 • 15:29

On nekdo lidi doma nuti mit Windows?

kozec
20. 5. 2009 • 15:50

Nechaj si v tejto diskusii vyhladat "bakala," mozno na to prides. Alebo chod do obchodu, kup *slusne* PC s Linuxom (prvy bobrik) a skus s nim tak rok udrzovat kompatibilitu s okolitym svetom.Ale netvrdim, ze sa to neda. Ma na to ale len malokto.

David
20. 5. 2009 • 15:57

No asi to bude takto:
1. Většina uživatelů vůbec neví, že existuje něco jiného jak Windows.
2. Pokud nějaký malý zlomek lidí ví, že existuje Linux, pak má o něm zkreslené představy a myslí si o něm, že je nepoužitelný.
3. Pokud si někdo jde koupit počítač, tak v obchodě buď vůbec nemají počítače s Linuxem a pokud ano, tak spíše přesvědčují aby si koupil počítač s Windows. To je vidět i v televizi, kdy třeba na Nově prováděli masáž diváků, že jediný legální OS je Windows.Takže závěr je takový. Nikdo lidi nepřesvědčuje aby si do počítače dali Linux.

jehoVista
20. 5. 2009 • 17:50

Ja to rikam takto:
Zeptej se stovky uzivatelu PC, co si mysli o operacnim systemu Linux. 60 nebude vedet, co je to operacni system. 30 nebude vedet, co je to Linux. 8 bude mit nejakou mlhavou predstavu a ti posledni dva Linux pouzivaji.

Lovap
20. 5. 2009 • 16:42

Áno, okolie - najmä škola, kamaráti a pod. A tí to majú odtiaľto: znova škola (v prípade rodičov), práca rodičov a podobne. Školy akoby zabúdali, že majú dávať žiakom široké spektrum vedomostí aby si žiak mohol v budúcnosti vybrať. Oni ho však učia v podstate len Windows a podniky sa na to spoliehajú ...

izak___
20. 5. 2009 • 15:36

Ja si podle toho vybiram i zamestnani, dusevni zdravi mam jen jedno a na desktop chci Unix/Linux )

kozec
20. 5. 2009 • 15:57

Tak, ja Windows celkom zvladam, hlavne pokial je to len par krat denne a v malych davkach (dnes som sa ale predavkoval, opat raz som dokazal nieco, co sa vraj nikdy nestava )
Okrem toho mam kompatibilitu s Windows vyzadujuceho konicka a rad sa hram.

Lada
20. 5. 2009 • 21:06

Narodil jsem se roku 2000 a vím všecko, že?
Já jsem psal o něčem jiném, jenomže ´s to vůbec nepochopil. Krom toho píšeš nesmysly. V NDR byla na „auta, která nikdo nechtěl“ běžná čekací doba 12 let. Takže všichni na to, co vůbec nechtěli, čekali 12 let...Uživatel nic nevolí. Běžný uživatel přijde koupit počítač a na něm jsou předinstalovaná Windows. On nemá žádné informace i Linuxu, stejně jako v minulosti neměl žádné informace např. o OS/2 (jsem ochoten se vsadit, že Ty znáš možná jen název, ale jinak si pod OS/2 nedovedeš představit nic — přitom OS/2 byla ještě před vznikem W95 o mnoha ohledech lepší než WXP SP3 a podle zpráv o dosud neexistujících Windows to ještě nějakou dobu vydrží). Běžný uživatel se nerozhoduje o OS svého počítače. Protože o Linuxu neví nic ani běžný úředník, ale především učitelka, atd. vychovávány v nevědomosti o jiných možnostech jsou následující generace.Jstliže při výuce výpočetní technice není k PC = Windows dána žádná varianta, nanejvýš zmínka o tom, že „existují i jiné operační systémy, ale ty jsou v tak nepatrné menšině, že se jimi nebudeme zabývat“, pak je uměle udržován monopil Microsoftu.Poučený uživatel musí být dostatečně zvědavý a ochotný učit se něčemu novému, aby teprve začal uvažovat o Linuxu. Začne se zajímat o to, kterou linuxovou distribudi vybrat. Potom začne s velkými obtížemi studovat a zjišťovat, že tam nejsou programy, tam ovladače, atd. Nemá to jednoduché. Je to skoro, jako chtít stavět metro kdekoliv mimo Prahu.Potom se najde nedouk zfanfrněný propagandou o nejlepším a nejpolehlivějším OS na světě, kteý splní veškeré požadavky a bez kterého nikdo nesmí být, který ty, kteří se prokousali nepřízní okolí, označí za jakousi bezvýznamnou minoritu zabývající se obskurním OS, který není k ničemu a kterému stejně krom pár fanatiků nikdo nerozumí.To je dokonalý příklad hlupáka, který ví všecko a proto může za hlupáky považovat všechny ostatní.

panet
20. 5. 2009 • 22:13

Komu to pises? Nadaval jsem Ti? Myslis, ze ta auta byla tak skvela? Proc tedy NDR nezavedlo socialisticky zavazek a tato skvela auta na ktera NDR-soudruzi cekali 12 let, nevyvazela za hranice do zapadni evropy za valuty?Vcelku mi prjde smutne, ze me oznacujes za hlupaka zfanfrneneho propagandou a pritom diky me se s Linuxem seznamily stovky zaku, ktere v nem maji moznost kazdou prestavku (mimo povinne seznameni v ramci "osnov") delat (Ubuntu 8.04, spis cucet po webu) a stovky zaku a desitky ucitelu, ktere delaji na OpenOffice, ktere pouzivame asi 4 roky a predtim SW602. Tak ma na me propaganda vliv, ze MS Office neni u nas ve skole na zakovskych stanicich odhadem 10 let...Kolik skol ma takoveho dokonaleho hlupaka, ktery provozuje dualboot a Openoffice (a ma s tim logicky jeste praci navic, protoze to dela dobrovolne)? Kazdopadne Ti dekuju za podporu a doufam, ze ty jako nehlupak jsi seznamil s Linuxem a OO minimalne tolik lidi co ja a jestli ne, pak by ses mel zamyslet, nez nekoho zacnes urazet pro jiny nazor...

Lada
20. 5. 2009 • 23:03

Už po druhé ´s mně nepochopil. Na rozdíl od Tebe já jsem si Tvůj příspěvek přečtl až do konce a tím, co jsem napsal jsem vůbec nemyslel Tebe. Jenomže ani to ´s nepochopil... Tak to vypadá, když člověk chce vidět a slyšet něco, co jiný nepíše a neříká a nevidí a neslyší to, co je mu sdělováno.

panet
20. 5. 2009 • 23:16

"Narodil jsem se roku 2000 a vím všecko, že?" - ten zacatek patril teda komu? Jak podle takove zacatku muzu poznat, ze najednou myslis nekoho jineho, kdyz prispevek adresujes me?
Zkus se v tom pripade zamyslet nad principem diskuse a logikou odpovedi...

izak___
20. 5. 2009 • 15:34

Hlavne M$ am ukazuje, ze umi zahodit cley OS vcetne API:
DOS/w3.x/NT/2000/2003/XP/2008
tohle vsechno neni kompatibilni neco uz vubec, neco jen castecne.Si vzpominam, jak mi lidi z M$ tvrdili, ze mam DNS pro internet nahradit WINS ... jsem na ne hledel jak idiot, oni si mysleli ze jsem nejaky posahany linuxak a ja nechapal, proc mi chteji znicit domenu, a server ktery je jako primarni DNS server pro internet, jsou tam MX zaznamy a oni mi radi, ad to odpojim a nahradim necim, co s tim neni vubec kompaibilni.Dale M$ pokud muze, zmrvi standard, si vzpominam, jak nechteli zavest TCP/IP a tvrdili ze maji lepsi protokol, pry se ani internet neprosadi a kdo ze pry potrebuje routrovat ... mit M$ v te dobe monopol, tak zde internet ani TCP/IP neni, routery na siti budou komunikovat necim nedokumetovanym a jine OS nebudou mkit sanci a vse bude Xx drazsi, protoze se budou platit licence na protokoly, ktere jsou dnes diky UNIXU free

steelspace
20. 5. 2009 • 10:56

Vzhledem k tomu, že linuxové distribuce a jiné OO sw, jsou placeny z nadací, do kterých přispívají třeba google, sun, oracle a další se taky může stát, že si řeknou - tak, teď se nám to už nevyplatí, nebo nemáme dost peněz (sun) a je konec.
Přeci jenom starý dobrý obchod "peníze za zboží nebo služby" má i svoje pozitiva.

jehoVista
20. 5. 2009 • 11:37

Z jakych nadaci? Vetsina firem prispiva do Linuxu proste proto, ze na tom vydelava. RedHat, Novell a Sun prece nevyviji open-source jenom z dobre vule, ale aby vydelali. Vis treba, ze jednim z nejvetsich prispivatelu do Linuxoveho jadra jsou IBM a Intel? Myslis, ze to delaji z dobre vule? U Windows staci jedno rozhodnuti managementu a jdou ke dnu. Linux je nepotopitelny.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
steelspace
20. 5. 2009 • 11:51

Z jakých nadací? Linux Foundation, Mozilla Foundation atd.
Že by management microsoftu zrušil windows? A na čem by pak vydělávali?
Jinak jsem měl na mysli spíš distribuce než linux jako takový. Ovšem IBM, Sun, Oracle a další na tom nějak zvlášť nevydělávají. Jde jim jen o to, aby microsoft neměl 100 procent.

jehoVista
20. 5. 2009 • 12:08

A co maji z faktu, ze Microsoft nema 100%?

Jirkas68
20. 5. 2009 • 12:10

Když o tom nic nevíš, tak se prosím tě neztrapňuj. Linux Foundation se podílí na vývoji Linuxu pár procenty, zbytek jsou firmy, které na tom mají postavené své produkty. Sun do vývoje Linuxu moc nepřispívá a IBM a Oracle, že na Linuxu nevydělávají? Běž se vysmát! Serverová řešení od IBM postavená na Linuxu jsou byznys, který jde minimálně do řádů stovek milionů dolarů, spíš miliard. A Oracle? Linux je pro něho hlavní platformou pro jeho produkty, na kterých vydělává miliardy dolarů ročně.
Mozilla Foundation čerpá peníze od sponzorů v minimální míře, drtivou většinu příjmů si vydělá sama, např. smlouvou s Googlem, což není žádná charita, ale normální obchodní vztah "my vám dovedeme lidi, vy nám za to dáte peníze".

izak___
20. 5. 2009 • 15:42

Ne, linux vznikl uplne bez penez, dnes je tak kavlitni, ze vsichni tito lide jej pouzivaji, google by bez OOSW/OSS ani nevznikl, kdyby neabyl linux, bezle by treba na NetBSD, ale na licence by nemel.Redhat potrebuje kvalitni linux, protoze on nabizi jenom sluzby a tak chce kvalitni produkt, se kterym bude minimum prace.Zato komercni SW zije predevzim z prodeje novych verzi a za support jiz tolik neruci, rozhoden nenabizi sluzbu plneho outsorcingu a garance funkcnosti, jenom ze do X hodin zareaguje, ale nenavrkne vam reseni HW a SW za kter vam bude rucit a kdyz to nebude fungovat, opravuje to tzv. zadarmo
Support na komercni produkty neni hlavni vynos firmy a tak si muzou dovolit zamestnat i vice lidi, protoze chyby v SW jsou pro ne prinos a hned 2x
1 ... zakaznik je nucen si koupit jeste support
2 ... zakaznik si pak koupi novou verzi.
... a nejde o kvalitu SW, ale prodat SW.takze to co se resi okolo OSS ohledne optimalizaci, cistoty navrhu, budoucnosti, uz se u komercniho SW davno neresi, hlavni je rychle vydat novou verzi.

Rover623
20. 5. 2009 • 10:26

To je druhá strana mince,ale neřekl bych,že je to o odvaze,spíš o tom,že si každá vláda hraje na vlastním písečku,takže projekty jsou jen na 4 roky,pak už to nemá cenu,protože přijde jinej blbec a ten to kompletně zruší a začne dělat něco jinýho,viz.politika ODS za 4 roky "karty na stůl",to je systém za 4 roky tu bude někdo jinej,tak mu dáme se slovy "4 roky jsme tu dělali kraviny,tady to máte,my se od toho distancujem" a je vymalováno

vicvixx alias Viktor
20. 5. 2009 • 11:28

Tak nejak, banda politiku si po ctyrech letech usmysli jinou hovadinu nez ta predesla a cela navaznost je ta tam.
Fakt ovsem je, ze vetsina uzivatelu je na neco zvykla. Nekdo na XP, nekdo na OSX, nekdo na Suse, nekdo na Ubuntu, nekdo na Fedoru.Nikdo nikomu nemuze zarucit, ze tyto systemy budou za 10 let podporovane a funkcni, ale to je to stejne, jako nam nikdo nezaruci, ze za dva dny nas nesrazi na prechodu auto, nebo neklepne pepka.Myslim, ze Open Source by melo byt protlacovano do statni sfery, protoze to dlouhodobe prinasi financni uspory.
Chapu, ze napriklad OO nema uplne vsechny funkce MS Office, ale kdo sakra vsechny tyto funkce z vas vyuziva? Malokdo. Jak uz tu nekdo psal, vetsina uzivatelu MS Office pouziva funkce zakladni, nejake ty vyocty a nazdar. K tomu ale neni potreba neco kupovat, kdyz je tu free varianta, ktera to zvlada stejne dobre. Taky tu nekdo psal, ze na skolach by se mel ucit princip a ne jen tupe ovladani jedineho software. V autoskole me taky neucili jak ridit specialne jen Oktavku, ale ucili me princip, coz je logicke a jista spojitost techto principu tam je.Co si doma kdo pouziva za system, to je fuk, me vyhovuje OSX a nemenil bych, nekomu XP a taky by nemenil a nema smysl se dohadovat, zda je ten ci onen lepsi nebo horsi, protoze kdyz budu mluvit za sebe, OSX me nikdy nenechal ve stychu a vse co po nem potrebuji zvlada levou zadni.Nekomu to stejne poskytuje XP nebo Linux, je to o osobnich preferencich.Nicmene, statni sprava, skolstvi a podobne veci by mely byt multiplatformni, protoze vazanim se na jedinou platformu, se stat dopousti diskriminace ostatnich non Wondows uzivatelu, procenta neprocenta, vsichni mame pravo byt kompatibilni nezavisle na tom, jakou platformu pouzivame.

izak___
20. 5. 2009 • 15:12

A hlavne, at to stoji treba ty same penize, ale zaplati se nasi programatori a firmy, ty zvysi zamestnanost a zaplati zde dane.Posilat penize do USA neni zrovna dobry napad, z toho nema CR vubec nic.

Garanteed
20. 5. 2009 • 7:56


Kez by byl u nas take zaveden OO na skolach. Je nefair, ze skoly v podstate nuti zaky a rodiny, aby si poridily produkt nejake soukrome firmy, kdyz existuje free alternativa. Sestra na UK musela MS Office doinstalovat prave kvuli tomu, ze ji skolitele pri zpracovani bakalarky odmitali brat OO dokumenty... toto uz je skutecne prilis.

BlackRider
20. 5. 2009 • 8:14

Presne tak, proc zbytecne jeste zvysovat uz tak pro spoustu lidi velky financni naroky na studium.

Garanteed
20. 5. 2009 • 8:24

A jak uz je psano v clanku - i skoly usetri za "vyhodne" licence pro skoly a mohou penize uzit jinak.

mala.boruvka
20. 5. 2009 • 8:30

Myslim ze situace neni tak pesimisticka. U nas v sudetech mame na gymplu 75 instalaci OOo od MS mame 4 licence pouze pro kancelare - jinak by se nedomluvily se statnim aparatem Nedaleka ZS jede cela na Linuxu. Takze v chudych krajich setrime

Garanteed
20. 5. 2009 • 10:51

Tak to je velice prijemna zprava.

Alterovo Ego
20. 5. 2009 • 9:19

No a co jako? Pokud je to jejich standard, tak ať ho požadují. Stejně tak musí poskytnout studentům zdarma buďto prostor s aplikací a nebo aplikaci zdarma.

panet
20. 5. 2009 • 10:10

Skolam nikdo nebrani, u nas ve skole maji zaci i ucitele jiz nekolik let OO. (Neopomenu dodat, ze to semtam skripe - nicmene prave z Vami uvedenych duvodu, nenutit zaky kupovat...., u nich zatim i zustaneme).

vransen
20. 5. 2009 • 10:35

Nechápu? Jim to nemohla dávat v pdf?

Garanteed
20. 5. 2009 • 10:54

V pripade me sestry slo o vysledky laboratornich vyzkumu, coz pozadovali v Excelu...

izak___
20. 5. 2009 • 15:10

Ktery neumi pocitat )

Lada
20. 5. 2009 • 14:08

Není problém uložit práci v odt (oficiálně uznaný formát EU), pdf a doc. Ať si hňup, který nezná nic jiného než MS Office, vybere. Já osobně bych práci předal v pdf s přiloženým foxit PDF Readerem.

izak___
20. 5. 2009 • 15:08

Stejny problem ma moje sestra, musi odevzdavat dokumenty v office formatu a ve vyuce musela delat na zkousce veci v exelu, tedy musela mit exel doma, protoze naucit se to v openoffice, tak to nemusi najit v exelu, v realu to nevid, ale u zkousky, kde na to ma vymezeny cas, to vadi, hlavne to byly statisticke vypocty, to ze exel neumi pocitat a seka se ve veypoctech uz nikoho nezjaima, ze na statistiku bych pouzil profi program, nebo kupodivu Openoffice, zjistil jsemt o pri vypoctech, kdy exel hazle uplne hausnumera, pak stacilo nekde neco zvetsit, nebo zmensit a zase to pocitalo OK .... ale na tohle se opravdu nehodlam spolehnout, co ale nechapu, proc uplne stejnou chybu mel Gnumeric, taky jsem jej prestal pouziavat, kdyby mel tuto chybu i OO, tak se vratim k wingz, coz je profi program, nebo to delam primo ve fortranu.jinak bc/ing praci musi segra delat i v dane verzi wordu, protoze nejen rozhozeni Word -> openoffice (naopak to vetsinou neplati) tak i rozhozeni Word v.X vs Word v.Y rozhazuje ...
No ja se s tim niky nepatlal, delal jsem to bud ve StarOffice, kdyz me ucitel nastval, tak jsem mu to dal v latexu, pokud chtel zdrojak, jinak samozrejme PDF

RickFedorov
20. 5. 2009 • 23:23

z vlastní zkušenosti, na střední škole, kterou jsem nedávno dokončil přešli na OO kvůli financím, jsou nyní spokojeni, a svým své studenty na to profilují, základ je nicméně stejně aby člověk uměl vůbec s office programy pracovat a vědět principy, každý takto vzdělaný uživatel pak snadno zvládne libovolnou verzi office programů ať je to MS, OO nebo něco zcela jiného. co se týče vysokých škol, je to hodně o přístupu, třeba na mendelu co vím, jedou výhradně na linuxových distrech a OO, a učí to tam nějaký "linuxový fanatik" a nechtějte vědět co je ve skriptech napsáno o ms

Karel Kahovec
20. 5. 2009 • 7:01

Protože MS Office je standard, který firmy nad určitý minimální počet uživatelů potřebují - a potřebují, aby jej lidé znali. Ta kouzelná slůvka jsou spolupráce se servery, skupinová spolupráce, centrální správa.

hnusak
20. 5. 2009 • 7:10

To rakouske ucitele nezajima.

BlackRider
20. 5. 2009 • 8:12

Co se uci ve skole je uplne jedno. My se ve skole ucili WordPerfect a Quatro Pro. Jde hlavne o to pochopit zakladni principy prace s Office. Nez deti vyjdou ze skoly, tak stejne bude nova "lepsi" verze Office co se ovlada zase uplne jinak...

kozec
20. 5. 2009 • 9:14

Odpoviem klasicky... Z toho, koho naucia v skole robit s "wordom" (writerom, KWordom, AbiWordom, Writerom...) bude rovnake drevo nezavysle od toho, co bude jeho firma povazovat za standart. A toho, koho naucia robit s "textovym procesorom" prechod z OO na MSO nerozhadze.Inak, ak to firmy naozaj potrebuju, kludne si mozu usporiadat skolenie Neexistuje predsa ziaden rozumny dovod, preco by mal stat na par velkych firiem doplacat, pripadne kvoli nim "postihovat" svojich obcanov.

touchwood
20. 5. 2009 • 9:54

ano, standardem je třeba i používání kontingenčních tabulek, datových propojení, používání stylů apod. Jenže to umí tak jeden ze sta, zbytek jsou jen prostí "datliči". Navíc pokládám za důležité, že studenti by se měli naučit filozofii práce s kancelářskou aplikací, nikoli se tupě naučit "postup," jak je to až příliš často vidět ("Frantóó, já tady nemám tu ikonkůůů, co mám děláááát???")

izak___
20. 5. 2009 • 14:59

Firmy dens bezne nasazuji OO, nebo maji na Lotus Domino server )

Určitě si přečtěte

Články odjinud