Rakousko nasazuje OpenOffice.org

Podle Lenova nemá Linux na netboocích šanci, Dell nesouhlasí. Schwarzenegger navrhl tvorbu open-source učebnic, rakouské školství pro změnu tíhne k OpenOffice.org.

Tento článek vychází ve spolupráci s internetovým magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru. Snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci. S linuxovým a open source speciálem se můžete na Živě.cz setkávat již tradičně každých čtrnáct dnů.

Mezi další instituce, které podporují open source, se přidalo i rakouské ministerstvo školství. To dosud dávalo školám dotace na nákup kancelářského balíku. To se nyní změní. Školy si budou muset kancelářský balík koupit ze svého a pokud si vyberou OpenOffice.org, který je distribuován zadarmo, ušetří nejen na licenci, ale ještě dostanou 10 eur za každý počítač, na který ho nainstalují. Toto nařízení začne platit již od příštího školního roku.

Něco podobného se chystá také pro operační systémy. Za tímto účelem se v Rakousku vyvíjí distribuce LinuxAdvanced postavená na Debianu. Ta by měla být umístěná na flash disku, ze kterého by měl být systém pokaždé spouštěn. Toto řešení by mělo být výrazně jednodušší na správu a údržbu. Už dva roky ho využívá jedno gymnázium v Dolním Rakousku. Úspora na jeden počítač činí asi 20 eur na stanici. Ministerstvo plánuje přestat dotovat výdaje na operační systémy v roce 2012.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
LinuxAdvanced

Lenovo a Dell se v pohledu na Linux rozcházejí

O Linuxu na netboocích už se toho napsalo a namluvilo opravdu hodně. O další pokračování tohoto nekonečného seriálu se postaral analytik společnosti Lenovo Matt Kohut. Ten prohlásil, že Linux nemá na netboocích žádnou budoucnost, tou jsou naopak na tomto trhu Windows 7. Plně to koresponduje s chováním celé společnosti, která je ze všech velkých výrobců notebooků snad nejméně nakloněná Linuxu. Ještě loni sice nabízela notebooky značky ThinkPad s předinstalovaným SUSE Enterprise Linux, ale jejich prodej bez vysvětlení zastavila a když přišla s prvním netbookem, na rozdíl od všech konkurentů neuvolnila verzi s Linuxem pro americký trh. Přitom právě značka ThinkPad patří mezi uživateli Linuxu k nejpopulárnějším a má i vlastní propracovanou wiki, která se věnuje podpoře jednotlivých modelů v Linuxu. Ta je na výborné úrovni, ale víceméně jen díky komunitě.

Naopak svoji sázku na Linux i nadále prohlubuje společnost Dell. Minule jsem psal o tom, že se první model Dellu s předinstalovaným Ubuntu začal prodávat i u nás. V USA jsou však mnohem dále a k několika modelům přidávají další. Na tiskové konferenci v New Yorku Dell představil netbookInspiron Mini 10v, který je levnějším bráškou Inspironu Mini 10. Kromě Windows XP bude prodáván i s upraveným Ubuntu 8.04. Podle produktového manažera DK Raye bude Dell v budoucnosti nabízet všechny netbooky s Ubuntu. Prohlásil také, že budou i nadále své upravené Ubuntu vylepšovat.

Linuxové modely také konečně začínají nacházet cestu do standardní nabídky na stránkách Dellu. Dosud totiž byly, stejně jako u většiny ostatních výrobců, doslova schovány a i uživatelé, přímo hledající modely s Linuxem, měli problém je najít.Proslýchá se také, že Dell plánuje nasadit na netbooky rovněž systém Google Android, který je taktéž postavený na Linuxu.

Intel a Nokia spolupracují na oFono

Intel a Nokia spojily své síly v dalším z řady open-source projektů, na kterých se podílejí. Obě společnosti jsou ve světě open source velmi aktivní a patří k největším přispěvatelům.

Jejich společným projektem je oFono, což je infrastruktura přístupná přes D-Bus API, které má být využíváno telefonními aplikacemi. Obsahuje také low-level API pro integraci s telefonními zařízeními, jako jsou např. modemy. Ač je mnoha médii oFono označován za nový mobilní operační systém, není tomu tak. Ono by to ani nedávalo smysl.

Nokia už se totiž angažuje ve vývoji dvou mobilních systémů – na Linuxu postaveném Maemo a Symbianu. Právě v práci na Maemo lze spatřovat prapůvod oFono. Cílem je nabídnout standardizované, minimalistické a jednoduché API pro vývoj telefonních aplikací. Do Maemo by měl být oFono v budoucnu integrován, s tím že se bude i nadále vyvíjet samostatně a bude platformě nezávislý.

Open-source učebnice v Kalifornii

Je doba krize a šetří se, kde se dá. Proto přišel kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger s návrhem, aby se pro státní školy vytvářely open source učebnice. Výsledkem by měly být levnější a kvalitnější učebnice. Veřejné školství je totiž v Kalifornii velmi drahé a výdaje na něj tvoří 40 % ročního státního rozpočtu.

Snaha je to zajímavá, ale ještě nemá vyhráno, protože se budou muset vyřešit docela nezvyklé problémy. Když totiž nyní nějaké nakladatelství vytváří učebnici pro státní školy, musí splňovat podmínky jako dostatek prostoru pro národnostní menšiny, dostatek obrázků s postiženými studenty na vozíčku atd. Podle některých kritiků je toto pro úspěch učebnice dokonce důležitější než kvalita. Z tohoto důvodu chce Schwarzenegger zatím omezit open-source učebnice pouze na přírodovědné obory a matematiku.

Skončí Red Hat v náručí IBM?

Red Hat, nejvýznamnější linuxová firma světa, i nadále roste a přes nepříznivé ekonomické podmínky dosahuje velmi dobrých výsledků. To vše nezůstává bez povšimnutí a kolem rozvíjející se společnosti začínají kroužit vlci. Prvním, o kom se spekulovalo jako o kupci, byla společnost Oracle. Ta byla kandidátem číslo jedna, protože Linux je hlavní platformou pro její databázové produkty a sama zákazníkům nabízí vlastní klon Red Hat Enterprise Linux. Po akvizici Sunu je však nákup Red Hatu Oraclem prakticky vyloučený.

Naopak tato akvizice může pro Red Hat znamenat hrozbu. Odhaduje se, že až třetina zákazníků Red Hatu jsou ti, kteří přecházejí z Unixu na Linux. Oracle má však hodně prostředků na to, aby zákazníky přesvědčil, aby zůstali při Unixu a využili Solaris, který Oracle kupuje společně se Sunem. Navíc může zákazníkům nabídnout podstatně širší portfolio produktů a služeb, to je ostatně výhoda i Microsoftu, který je dalším významným konkurentem Red Hatu. Mnoho komentátorů se domnívá, že dlouhodobě nemůže Red Hat mezi těmito kolosy vydržet a bude pohlcen někým jiným. Zatím se za nejpravděpodobnějšího kandidáta považuje IBM, které Oracle vyfoukl firmu Sun. IBM by akvizicí Red Hatu získala nejvýznamnější linuxovou distribuci a virtualizační nástroje, zákazníci by zase měli pod jednou střechou podstatně více produktů, než dokáže nabídnout samotný Red Hat.

Novinky ze světa softwaru


OpenOffice.org 3.1

Spíše ve znamení evoluce je poslední vydání nejznámějšího open-source kancelářského balíku OpenOffice.org 3.1. Na první pohled viditelná vylepšení byla provedena ve vzhledu dokumentů. Konečně je k vykreslování prvků jako čáry nebo kruhy používán antialiasing. Při přesouvání prvků se nyní objeví průsvitná kopie prvku, která uživatelům usnadní představu, jak se bude prvek vyjímat v dokumentu po přesunutí. Vylepšeno bylo zamykání dokumentu, když s ním pracuje více uživatelů zároveň.

Writer má pěknější označování textu a vylepšené komentáře. K opravování překlepů přibylo také opravování gramatiky, leč čeština zatím není podporována. Calc následuje Writer a už i on obsahuje posuvník pro rychlou změnu přiblížení. Vylepšeno bylo také řazení dat ve Writeru.

Mnoho uživatelů si stěžovalo, že je Calc ve srovnání s Excelem pomalý. I na tom vývojáři pracují. Ve verzi 3.1 byl výkon vylepšen. Jako důkaz dávají dva testy, kde bylo dosaženo dramatického zlepšení – z 24 sekund na 1,2 sekundy a z hodiny na 12 minut. Vylepšeny byly také grafy – tradiční to bolest Calcu. Nyní je k dispozici mnohem více možností pro umisťování os a grafy se umí vyrovnat s chybějícími daty. Aplikace Base umožňuje vytvořit kompletní databázovou aplikaci, včetně maker a skriptů, v rámci souboru .odb.

XBMC 9.04 Babylon

Na duben si pro uživatele přichystali dárek i vývojáři open source multimediálního centra XBMC. Ač by se mohlo podle číslování zdát, že jde o software postavený na Ubuntu (Proč ne? na Ubuntu už je dnes postaveno ledasco), jedná se pouze o program, který byl původně vyvíjený pro Xbox, ale dnes si rozumí i s Windows, Linuxem a Mac OS X. Vyniká především propracovaností, atraktivním vzhledem a působivou podporou nejrůznějších formátů. K přehrávání využívá MPlayer a FFmpeg.

Mezi novinky patří podpora platformy PPC a podpora akcelerace videa s kartami nVidia. Výrazně vylepšena skinovatelnost a přibyla podpora FanArt, což lze jednoduše popsat tak, že se vám budou při brouzdání filmovou sbírkou zobrazovat grafické motivy z daného filmu.

I když jsem na začátku psal, že XBMC nemá s Ubuntu nic společného, není to úplně pravda, protože nabízí ke stažení tzv. live systém, na kterém si může XBMC každý vyzkoušet a tento live systém je postavený právě na Ubuntu Mobile. Samozřejmě je možné si XBMC stáhnout jako aplikaci a nainstalovat do vašeho systému. XBMC má také s Ubuntu téměř shodný vývojový cyklus, takže se na další verzi můžeme těšit zase za půl roku.

Novinky ze světa distribucí


Zenwalk 6.0

Světlo světa spatřilo šesté vydání distribuce Zenwalk. Ta původně vycházela ze Slackwaru, ale za dobu svého několikaletého vývoje se dostala do stavu, kdy se od své mateřské distribuce již výrazněji odlišuje. Přesto si stále zachovává kompatibilitu s binárními balíčky pro Slackware.

Výchozím prostředím je Xfce (GNOME a KDE je také k dispozici) a cílem celé distribuce je nabízet jednoduchý a lehký systém, který vyniká na dnešní dobu nízkými nároky na výkon počítače. Nová verze přináší již tradiční vylepšení současných distribucí – rychlejší start. Do ovládacího centra přibyl správce bezdrátových a klasických sítí. Novým přehrávačem hudby se stal Exaile. Gthumb nahradil aplikace Gqview a Gtkam na pozici prohlížeč obrázků a aplikace pro stahování fotek z fotoaparátů. Rozšíření pro Icedove (Thunderbird) Lightning je nainstalováno automaticky. Verzí kernelu je 2.6.28.7.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zenwalk 6.0 na netbooku, správa bezdrátových sítí

Zenwalk je k dispozici v několika variantách. Pokud vás Zenwalk zajímá více, věnovali jsme se mu nedávno v seznamovacím článku a dříve jsme přinesli i recenzi. ISO obrazy ke stažení naleznete na stránkách projektu, Zenwalk lze používat také jako live systém.

Novell vyvíjí verzi distribuce postavenou na Moblinu

Novell oznámil, že vyvíjí verzi své distribuce postavenou na technologiích projektu Moblin. Ten byl založen společností Intel a jeho cílem je vyvíjet je systém a software optimalizovaný pro počítače s procesorem Intel Atom, tedy především pro netbooky. Intel nedávno přišel s tím, že správu projektu přenechává neziskové organizaci Linux Foundation, aby se tak postaral o jeho neutralitu, která by měla přilákat k projektu další společnosti.

Nyní Intel uzavřel partnerství s Novellem, které nespočívá pouze ve vývoji distribuce SUSE Linux založené na Moblinu, ale také ve spolupráci při přesvědčování výrobců netbooků, aby tento systém na své počítače předinstalovávali. Hlavními prioritami nového systému bude brouzdání po internetu a podpora malých obrazovek s nízkým rozlišením, to je prý oblast, ve které Windows XP příliš neoslňují. Moblin je silný také v rychlosti startu systému, ten v jeho případě trvá několik sekund.

Vzhledem k tomu, že se Moblin přechodem pod Linux Foundation „neutralizoval“, uvolnily se ruce pro podporu plaftormy ARM, která je pro Atom konkurenční. Novell se však nechal slyšet, že se soustředí pouze na platformu x86. Spolupráce s Intelem je pravděpodobně důvodem, proč nedávno prohlásil, že nehodlá SUSE Linux portovat na ARM, jako to udělalo v poslední době hned několik distribucí.

Diskuze (93) Další článek: Gmail překládá cizojazyčné e-maily do češtiny

Témata článku: Linux, Open source, OpenOffice, Dell Inspiron 15, Největší přispěvatel, Linuxová aplikace, Xbox Live, Hlavní priorita, Viditelné světlo, Ministerstvo školství, Netbook, Linuxový systém, Nezvyklý prvek, Tradiční prvek, Arnold Schwarzenegger, Matt, Arnold, Významný konkurent, Dramatické zlepšení, Kancelářské aplikace, Distribuce, Babylon, Antialiasing, Dell Inspiron, Telefonní aplikace, Kvalitní notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky