Ráj to na pohled. Tipy na krajinnou fotografii s mobilem

Nejlepší foťák je ten, který máte zrovna u sebe. Takže je to často mobil. S vývojem fotografických dovedností smartphonů jde ruku v ruce i rozšiřování jejich možností.

Který fotoaparát tedy pro snímání krajiny zvolit? Záleží na scéně a tom, co všechno chcete na snímku mít. Základní širokoúhlý fotoaparát (obvykle ekvivalent 26 mm) má každý telefon, jde o docela univerzální ohnisko, které se dá v pohodě použít i na focení krajiny. Teleobjektiv přiblíží scénu většinou 2× (52 mm), popřípadě 3× a vícekrát dle jeho možností – často se pracuje nejen s optickým, ale také s hybridním zoomem, který může už mít vliv na kvalitu snímku. Při přiblížení si vzdálené objekty „přitáhnete“, ztrácíte část scény a mění se také perspektiva.

Ultraširokoúhlý fotoaparát se chová opačně, čili hlavní bod se vám vzdálí obvykle 0,5× (13 mm), na druhou stranu se vám scéna více otevře a perspektiva se zploští. Pro focení krajiny se hodí všechna ohniska, jen každé pro něco jiného. U teleobjektivu si dejte pozor na světlo, aby ho bylo dostatek, delší objektivy často mívají horší světelnost a automatika začne dříve zvedat ISO. U ultraširokoúhlého zase pozor na strany snímku. Úhly záběru 120° a větší totiž mají tendenci rozmazávat okraje, protože foťák neproostří celou scénu.

Softwarová výpomoc

I kdyby mobil disponoval pouze jediným fotoaparátem, pravděpodobně už nabízí režim panoramy. Díky němu můžete pořídit širší záběr, než při klasickém focení. O skládání snímků se  postará automatika. Jen si hlídejte, ze které strany začínáte scénu snímat. Vybírejte ji podle polohy slunce. Přepaly jen tak neodstraníte, oproti tomu tmavé stíny prosvětlíte o poznání jednodušeji.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Google, Android, Články z Computeru, iOS, Fotoaparát, Krajina, Scéna, Expozice, Mobil, DSLR, ISO, Focení, FoťákNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Mario s králíky se vrací. V pokračování Sparks of Hope zachrání celou galaxii

Mario s králíky se vrací. V pokračování Sparks of Hope zachrání celou galaxii

Spolupráce Ubisoftu a Nintenda očividně zdárně pokračuje. Příští rok si budeme moci zahrát pokračování taktické akce v kombinaci se světy Maria a šílených králíků.

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeOznámeníNintendo Switch
Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

HDMI 2.1 letos dorazilo v plné síle a už není výsadou několika televizorů. Co přináší hráčům? A co filmovým fanouškům?

Jaromír Puk
Televizory
Nvidia předvedla vypiplaný DOOM Eternal na kartě GeForce RTX 3080 Ti

Nvidia předvedla vypiplaný DOOM Eternal na kartě GeForce RTX 3080 Ti

Nejvýkonnější grafické karty od Nvidie jsou na cestě a rozhodně není lepší hry na jejich prezentaci, než je krvavý DOOM Eternal.

Michal Maliarov
Doom EternalVideo
ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

Ve fotografii může být světla nejen nedostatek, ale v mnoha situacích také přebytek. V příliš světelných podmínkách, kde už ani clona nestačí, je jediným řešením použití neutrálního šedého filtru.

Tomáš Vrabec
Technika