Ráj to na pohled. Tipy na krajinnou fotografii s mobilem

Nejlepší foťák je ten, který máte zrovna u sebe. Takže je to často mobil. S vývojem fotografických dovedností smartphonů jde ruku v ruce i rozšiřování jejich možností.

Který fotoaparát tedy pro snímání krajiny zvolit? Záleží na scéně a tom, co všechno chcete na snímku mít. Základní širokoúhlý fotoaparát (obvykle ekvivalent 26 mm) má každý telefon, jde o docela univerzální ohnisko, které se dá v pohodě použít i na focení krajiny. Teleobjektiv přiblíží scénu většinou 2× (52 mm), popřípadě 3× a vícekrát dle jeho možností – často se pracuje nejen s optickým, ale také s hybridním zoomem, který může už mít vliv na kvalitu snímku. Při přiblížení si vzdálené objekty „přitáhnete“, ztrácíte část scény a mění se také perspektiva.

Ultraširokoúhlý fotoaparát se chová opačně, čili hlavní bod se vám vzdálí obvykle 0,5× (13 mm), na druhou stranu se vám scéna více otevře a perspektiva se zploští. Pro focení krajiny se hodí všechna ohniska, jen každé pro něco jiného. U teleobjektivu si dejte pozor na světlo, aby ho bylo dostatek, delší objektivy často mívají horší světelnost a automatika začne dříve zvedat ISO. U ultraširokoúhlého zase pozor na strany snímku. Úhly záběru 120° a větší totiž mají tendenci rozmazávat okraje, protože foťák neproostří celou scénu.

Softwarová výpomoc

I kdyby mobil disponoval pouze jediným fotoaparátem, pravděpodobně už nabízí režim panoramy. Díky němu můžete pořídit širší záběr, než při klasickém focení. O skládání snímků se  postará automatika. Jen si hlídejte, ze které strany začínáte scénu snímat. Vybírejte ji podle polohy slunce. Přepaly jen tak neodstraníte, oproti tomu tmavé stíny prosvětlíte o poznání jednodušeji.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Co vy na to? Výrobci grafických karet by měli blokovat těžbu kryptoměn

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,