eGovernment | Identita občana | Banka

Raiffeisenbank spouští bankovní identitu. Nabízí ji už šest společností, další se přidají

Zdroj: Raiffeisenbank
Raiffeisenbank spouští bankovní identitu. Nabízí ji už šest společností, další se přidají | Zdroj: Raiffeisenbank

Raiffeisenbank je šestou finanční institucí, která klientům nabídne bankovní identitu, a tedy možnost využívat online služby veřejné správy bez jakýchkoli dalších prostředků.

Novinku bude během září banka spouštět postupně všem, kteří používají RB klíč a někdy v minulosti navštívili pobočku a prokázali tam totožnost (to je podmínka u všech bank). Výjimkou jsou cizinci dlouhodobě žijící v Česku, ti se k bankovní identitě dostanou až od února 2022, kdy budou moci získat elektronicky čitelný osobní doklad (pobytové povolení).

Bankovní identitu už nabízí také Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta. Podporu dále přislíbily Equa bank, Fio banka, mBank a UniCredit Bank.

V tuto chvíli je identita využitelná pro přihlašování k Portálu občana, Datovou schránku, slouží pro přístup k očkovacímu portálu, ePortálu ČSSZ, podávání přiznání na Moje daně, správu eReceptů atd. Totéž ale zajistí i jiné identifikační prostředky jako Mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka, NIA ID, mojeID nebo čipová karta od První certifikační autority.

Bankovní identita ale od příštího roku poslouží k přihlašování nebo uzavírání smluv s komerčními společnostmi. Bank ID mají využívat pojišťovací a finanční společnosti, mobilní operátoři nebo e-shopy. Sama Česká spořitelna již klientům jiných zapojených bank umožňuje sjednat doplňkové penzijní připojištění a nově i běžný účet, aniž by žadatelé museli navštívit pobočku nebo skenovat doklady.

Diskuze (2) Další článek: Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Témata článku: eGovernment, Identita občana, Datová schránka, Banka, Air Bank, Portál občana, Veřejná správa, Česká republika, Komerční banka, Identita, UniCredit Bank, BankID, Česká spořitelna, Fio banka, Equa bank, Bankovní ID, MBank, ČSOB, NIA ID, Podávání, Raiffeisenbank, Osobní dokladSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Dvě mouchy jednou ranou. Biotechnologický startup vyrábí protein do krmiv z oxidu uhličitého

Dvě mouchy jednou ranou. Biotechnologický startup vyrábí protein do krmiv z oxidu uhličitého

Pomocí fermentace plynu se mění CO₂ z průmyslových emisí do jednobuněčného proteinu použitelného v krmivech.

Horizon magazineTom Cassauwers
CO2StartupyTechnologie