Google Pay | Placení mobilem | Apple Pay

Raiffeisenbank přichází s mobilními platbami pozdě a ukazuje, jak se to nemá dělat

Raiffeisenbank se přidává k ostatním a zavádí platby mobilní telefonem. Bohužel se ale nepoučila z kroků konkurence a místo jednotného Google Pay nabízí pro Android vlastní aplikaci. Ta navíc ani nepodporuje všechny karty banky.

Jednotlivé bankovní domy zaváděly své vlastní platební aplikace pro Android hlavně v minulosti, nyní se ale s příchodem Google Pay zaměřují spíše na podporu tohoto jednotného systému. Proti proudu se ale rozhodla vydat Raiffeisenbank a vydává svou vlastní aplikaci RaiPay.

Ta je dostupná pouze pro klienty banky a funguje stejně, jako většina dalších aplikací – po přidání karty umožňuje platby do 500 Kč pouhým přiložením rozsvíceného telefonu, pro vyšší částky je nutné jej odemknout. Jiné funkce ale aplikace nemá.

Jednotlivé karty se překvapivě nesynchronizují s vaším účtem a je nutné je přidat po jedné, aplikace si ale alespoň umí data načíst přiložením karty k NFC čipu. Nejsou však podporovány karty Visa, využít je možné pouze Mastercard.

Společnost uvádí, že k pořízení vlastního řešení ji vedlo to, že v budoucnu do něj může snadno přidávat další funkce, zatím se ale jedná o značně redundantní projekt. To ostatně dávají najevo i uživatelé na sociálních sítích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Většina uživatelů na sociálních sítích není z novinky nadšená.

Raiffeisenbank nicméně udává, že podporu Google Pay a dalších systémů nevylučuje. V plánu je i Apple Pay, toho se ale dočkáme až během podzimu.

Jiné banky od svých aplikací ustupují

Svou vlastní aplikaci Poketka vyvíjela Česká spořitelna, v průběhu letošního roku ale začala podporovat Google Pay i Apple Pay a v průběhu září by měly být NFC platby z této aplikace odstraněny.

Podobně se vydala i Air Bank. Ta s velkou pompou spustila mobilní placení skrze své bankovnictví My Air v minulém roce, učinila tak ale až po vstupu Google Pay na český trh. To přineslo velké protesty uživatelů a přestože se banka snažila své řešení obhajovat, nakonec nabídne podporu pro Google Pay také. Banka prozatím nesdělila, zda vlastní platební řešení z aplikace odstraní stejně jako Česká spořitelna.

U platformy iOS na iPhonech banky nemají jinou možnost než využít Apple Pay, protože Apple vývojáře aplikací k čipu NFC jen tak nepustí. V praxi se ale ukazuje, že je jednotná platební metoda na bázi operačního systému pro uživatele výhodou, protože snadno agreguje více platebních karet a spolehlivě funguje. To se ukazuje i na Androidu s Google Pay. Nelze se tedy divit odporu uživatelů vůči separátním aplikacím. 

Bude tak zajímavé sledovat, jak si Raiffeisenbank povede. S moderním způsobem plateb přichází pozdě, navíc s nestandardním řešením.

Diskuze (60) Další článek: Čerstvá záplata ve Windows 10 způsobuje opět problémy. Může zlobit nabídka Start nebo zvuk ve hrách

Témata článku: Android, iPhone, Google Pay, Peníze, Placení mobilem, Apple Pay, MasterCard, Visa, NFC, Banka, Mobilní platba, My Air, Raiffeisenbank, Karta, Platba, Česká spořitelna, Uživatelé, Aplikace, Air Bank, Průběh let


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor