RAID: Dvakrát dva disky v poli

Minulý týden jsme zveřejnili velký test třinácti 3,5" pevných disků. Pro zajímavost jsme ještě za stejných podmínek otestovali dvě dvojice disků - Western Digital Caviar RE 320 GB (WD3200YS) a Seagate Barracuda 7200.10 320 GB (ST3320620AS) v zapojení RAID 0 a RAID 1.

Dva za jeden provaz

RAID

  Reundant Array of Independent Disks, neboli Redundantní pole nezávislých disků, je technologie umožňující zapojit do jediného svazku dva a více disků za účelem zvýšení kapacity, rychlosti nebo bezpečnosti dat. Existuje několik možností zapojení, které přinášejí téměř zdvojnásobení rychlosti (RAID 0), úplné zálohování obsahu (RAID 1) nebo různé kombinace těchto variant (RAID 1+0, RAID 5 atp.) Za pomocí pole RAID můžete z několika menších disků vytvořit mnohem větší pole s vysokou rychlostí. Jedna z variant zapojení, která také spadá pod pole RAID, je i JBOD (Just a Buchn of disks - Pouze několik disků). Umožňuje jednoduše spojit několik (i různě velkých) disků do jediného svazku s velikostí rovnou součtu jejich kapacit. U běžních RAID zapojení byste měli použít disky se stejnout kapacitou (ideálně i stejný model výrobce a sérii). 
  Na současných deskách vybavených podporou SATA je možnost vytvoření pole RAID téměř samozřejmostí. Základní režimy (RAID 0, 1) jsou dostupné vždy a v novějších řadičích se setkáte i s pokročilejším RAID 5 a 1+0.
  Zajímavostí je interpretace I ve zkratce, kterému se občas přikládá význam inexpensive, protože původně se tato pole používala i z důvodu cenové nedostupnosti dostatečně velkých disků.

Popularita RAID polí stoupá přímo úměrně s rozšiřováním jeho podpory v diskových řadičích. Integrovaný řadič s podporou RAID najdete téměř na každé základní desce, tak proč si vlastně nezvýšit rychlost datového úložiště, když máte možnost i disky?

Do měření jsme zařadili zapojení dvou disků v režimech RAID 0 a 1, kterým sekunduje Raptor, jakožto nejlepší z velkého testu pevných disků, nejvýkonnější 500GB disk od Hitachi a 320GB disk Seagate Barracuda 7200.10.

Testy v RAIDu jsme provedli hned na dvou konkurenčních modelech od Seagate a WD, které jsou určeny pro provoz v polích RAID. Od běžných SATA disků se na pohled neodlišují, to podstatné je ale uvnitř. K funkcím disku přibyla rozšířená komunikace s RAID řadičem, která zabezpečuje větší spolehlivost pole. U moderních disků Seagate Barracuda SE nebo RE2 od Western Digital najdete i speciální technologii zamezující vzniku vibrací. Ty mohou představovat problém právě u více disků namontovaných u sebe, které pak trpí harmonickými rezonancemi.

Naměřené výsledky ukazují, že RAID 0 pole má velký potenciál ve všech měřených oblastech. I tak ale nestačí na velmi nízkou přístupovou dobu Raptoru, která je pro aplikační výkon určující. Pokud však chcete zpracovávat opravdu velké množství dat sekvenčním přístupem (například HD video), je pro vás RAID 0 díky levné kapacitě a špičkové rychlosti sekvenčního zápisu jako stvořený.

RAID ale není jen záležitost rychlosti, ale i možnosti zabezpečení dat v podobě zrcadlení. V tomto případě nečekejte žádné zrychlení, v případě integrovaných řadičů dokonce spíše mírné zpomalení. V případě kvalitních řadičů by přitom mělo docházet ke zrychlení přístupu a přenosové rychlosti při čtení dat. RAID 1 samozřejmě nevznikl kvůli výkonu, ale kvůli vyšší bezpečnosti uložených dat - berte tedy na vědomí, že výsledky testu vypovídají jen o tom, na kolik se změní výkon při zapojení dvou disků na řadič, který najdete integrovaný na základních deskách, vetší bezpečí dat není v tomto případě v hodnocení zohledněno.

Pokročilejším druhům RAID zapojení (5, 6 a jiné) se na integrovaných řadičích raději vyhněte, protože jejich výkon je v praxi v porovnání se speciálními řadiči velmi nízký.

Klepněte pro větší obrázek

Pole typu RAID 5 bez větších problémů ustojí i odpojení jednoho z trojice disků v době testu
průměrné rychlosti čtení. V grafu vidíte pouze výrazné zpomalení v okamžiku odpojení disku

Jednotlivé režimy RAID najdete podrobně popsané v našem starším článku Přehled všech režimů RAID - rychlejší a bezpečnější ukládání dat. Popis nových RAID režimů (například Matrix RAID) najdete v článku Aktualizujte svoje vědomosti o RAID polích.

 


RAID 0 – Western Digital RE 640 GB RAID 0 – Seagate Barracuda ES 640 GB RAID 1 – Seagate Barracuda ES 640 GB RAID 1 – Western Digital RE 640 GB
kapacita [GB] 596,2 596,2 298,1 298,1
vyrovnávací paměť [MB] dle řadiče dle řadiče dle řadiče dle řadiče
počet ploten 3 2 2 3
počet hlaviček 5 4 4 5
rychlost [ot./min] 7 200 7 200 7 200 7 200
modelové označení WDC WD3200YS ST3320620AS ST3320620AS WDC WD3200YS
cena za 1 GB [Kč] 11,93 10,08 20,17 23,87
záruka [roky] 3 + 2 3 3 3 + 2
orientační cena na internetu [Kč] 5 922 5 490 5 490 5 922
cena [Kč] 7 114 6 012 6 012 7 114
hodnocení
84 %
82 %
58 %
55 %

Diskuze (24) Další článek: Corel uvádí na světlo světa nový textový procesor

Témata článku: Video, Výrazné zpomalení, Pole, Sekvenční přístup, Sekvenční čtení, Raid, Raptor, Independent, Velký výkon, Velká kapacita, Velký test, Speciální řadič

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů