Koronavirus

Rady na koronavirus: Jak ho nedostat, jak ho poznat a jak ho dál nešířit

Kolem koronaviru už bylo napsáno mnoho a některé informace jsou rozporuplné. Vybrali jsme proto výběr nejdůležitějších rad a doporučení, kterou jsou prověřené a platné.

Rady, jak koronavirus nedostat

 1. Umývejte si často a pořádně ruce. Mýdlem, teplou vodou a alespoň 20 sekund
 2. Nedotýkejte se rukama úst, očí a nosu
 3. Bez očištění dezinfekcí nebo rukavic se nedotýkejte předmětů, kterých se před vámi dotýkali cizí lidé
 4. Dodržujte od ostatních vzdálenost alespoň dva metry
 5. Pokud můžete, zůstávejte po dobu šíření nemoci ve společnosti raději doma

Rady, jak koronavirus rozpoznat

 1. Nejčastějšími prvními příznaky jsou únava, pocit oslabení a bolest svalů. To však provází většinu virových onemocnění, včetně běžného nachlazení či chřipky. 
 2. Zpravidla následuje zvýšení teploty. U některých jedinců jen lehké do 37,5° C, velmi často ale dojde k prudkému zvýšení až nad 38° C. Vývoj dál pozorujte, zatím stále nemusí jít o koronavirus. 
 3. Velmi často se přidávají vytrvalé a silné bolesti hlavy, případně i bolest v krku. Stále jsou to ale symptomy podobné, které se vyskytují i u mnoha jiných onemocnění.
 4. Pokud se přidá suchý dráždivý kašel, nákaza koronavirem už je pravděpodobnější, stále však zdaleka ne jistá. Pokud takový stav přetrvává několik dní a teploty neustupují, zavolejte svému praktickému lékaři.
 5. Jakmile se přidají i obtíže s dýcháním, už je to ve spojení s předchozími příznaky velmi silná pravděpodobnost koronaviru. Zavolejte svému praktickému lékaři a připravte se na podstoupení testu. 

Rady, jak koronavirus dále nešířit

 1. I když se cítíte zdraví, chovejte se tak, jako byste koronavirus měli. Nejvíce infekční jsou totiž lidé v počáteční fázi, kdy nepociťují ještě vůbec žádné příznaky.
 2. Pokud vycházíte ven, noste ochrannou roušku. 
 3. Když nemusíte, nevycházejte z domu ven vůbec, snažte se eliminovat kontakt s ostatními lidmi 
 4. Zvyšte své hygienické standardy. Poctivěji než dřív si myjte ruce, používejte desinfekční gely, oblečení perte častěji a na vyšší teplotu, průběžně desinfikujte předměty, kterých se dotýkáte
Diskuze (18) Další článek: Podívejte se na schéma, jak by měla probíhat česká chytrá karanténa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,