Řádková inzerce na Internetu za miliardu. U nás nic?

Nejrychleji rostoucí výdaje do internetové reklamy jsou v oblasti řádkové inzerce, a letos se má utratit skoro 1,5 mld dolarů. U nás tento obor ale podivným způsobem stagnuje.
Tzv. řádková inzerce, nabídky a poptávky soukromých osob, zveřejňovaných drobným písmem v běžných či specializovaných inzertních novinách, je fenomén dobře známý u nás i v zahraničí. Její česká podoba – a to platí jak pro papír, tak i pro Internet – je ale zvláštně deformovaná. Zatímco ve světě je běžné, že náklady na zveřejnění nabídky platí prodejce, u nás ji hradí buď zákazník (zakoupením inzertních novin – ty jsou v zahraničí velmi často bezplatně distribuované), nebo, v případě Internetu, nikdo: nabídky i na největší inzertní servery se podávají zcela zdarma.

Ve světě přitom je internetová řádková inzerce velkým a prudce rostoucím segmentem, na rozdíl od inzerce bannerové. Celkové tržby mají letos dosáhnout 1,436 mld dolarů (cca 43 mld korun), cca o 15 % více než loni. Z této částky má největší část ukousnout personální inzerce (923 mil), automobily (135 mil.) a nemovitosti (241 mil.). Obor má přitom nadále rychle růst – v roce 2007 mají řádkoví inzerenti utratit 3.5 miliardy (jiný odhad zní na 2,3 mld); řádková inzerce má přesahovat 10 % celkových investic do reklamy na Internetu.

Pokud by i u nás panovaly podobné poměry a pokud odvodíme velikost českého trhu jako 2-4 promile amerického, měli by prodávající na českých webech proinzerovat 100 až 200 mil. korun ročně v řádkové inzerci. Skutečnost ale je zcela jiná – čísla v čistě řádkové inzerci se blíží k nule, protože možnost zadávání inzerátů je všude zdarma a platí se buď za zvýraznění (to využívá málokdo) či za současné podání do tisku a Internetu, případně při podání inzerátu SMSkou (platba za onu SMS zprávu; zde ale nejde o platbu za inzerát, ale spíše za „cestu“ podání“).

Osoby podávající inzerát z této situace mají zřejmě radost, ale je otázka, zda mají proč se radovat – i zde jako obvykle platí, že co je zadarmo, je nízké kvality: Internet je tak zaplaven tisíci balastních, nesolidních a neplatných (starých) inzerátů, či inzerátů, které by nikdo nepodal, kdyby se za to muselo platit, třebas i pár korun. Provozovatelé inzertních serverů se o ně příliš nestarají – mizivé příjmy, mizivá péče.

Řešení přitom je poměrně dobře viditelné: nezávislá třetí strana vybuduje technický systém obsahující databázi inzerátů, která by do sebe „lila“ inzerci zadanou na všech místech Internetu (nebo i z tištěných médií); zadání inzerátu by bylo placené (platba např. přes SMS, brzy budou k dispozici i jiné možnosti online korunových plateb), inzeráty by se zobrazovaly na silně navštěvovaných webech (portály atd.), které by získávaly podíl z celkových příjmů v závislosti na své návštěvnosti. Spokojeni by pak byli všichni: pár korun za inzerát zřejmě nikoho nezabije – pokud jde o seriózní nabídku, jistě osobě vynese více, pokud nejde, nemá mezi inzeráty co dělat, portály a další velké weby by přišly k ne nezajímavému zdroji příjmů (denně se podávají celkem desítky tisíc inzerátů). Spokojeni by nakonec byli i ti, kteří inzeráty podávají – byly by shlédnuty nesrovnatelně větším počtem lidí než nyní, a na své by si přišli i kupci, resp. zájemci o inzeráty, neboť nabídka by byla kvalitní, zbavená balastu, a na jednom místě: procházet dvacet inzertních serverů, pokud chci něco najít, je nad lidské síly a chuť.

Dojde k tomu? V dohledné době, za současného rozložení sil na českém Internetu těžko. Vydavatelé tištěných inzertních médií nestojí o silný Internet, využívají své weby (www.annonce.cz, www.avizo.cz) spíše pro svou propagaci a pro snadné zadávání inzerce do svých novin. Zbývající roztříštěný trh jim maximálně vyhovuje, nic nepomáhá jejich byznysu tak, jako sto padesát inzertních servrů, servříčků a stráneček. České portály jsou dlouhodobě proslulé svou schopností nikdy se navzájem nedomluvit a budou spolu bojovat až do úplného vykrvácení těch dvou ze tří; a potenciálně nejlepší možný kandidát na nezávislého provozovatele inzertních serverů (bazar.cz a spol.) je rád, že má na stará kolena svoji hračku a nehodlá se o ni s nikým dělit.

Diskuze (5) Další článek: On-line zjištění dostupnosti ADSL

Témata článku: Internet, Řád, Technická hračka, Inzerce, Navštěvované médium, Běžná platba, Lily, Možný kandidát, Nízký příjem, Lili, Celkový příjem


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny