Domácí audio

Rádio přes AM, FM, DAB+ a internet. Je to paradox – čím horší kvalita zvuku, tím větší nároky vysílače na energii

Rádio přes AM, FM, DAB+ a internet. Je to paradox – čím horší kvalita zvuku, tím větší nároky vysílače na energii | Zdroj: jvcaudio.cz

V současné době mívají rádiové přijímače dva nebo tři rozhlasové tunery:

  • FM (velmi krátké vlny VKV)
  • DAB/DAB+ (digitálně šířený rozhlas)
  • příjem internetových stanic

Na internetové stanice je pohopitelně potřeba internetové připojení, ať už stacionární, nebo mobilní. První dva typy příjmu internet nepotřebují, signál chytí „z éteru“.

Dalo by se ale také říci, že existuje ještě příjem čtvrtého typu. Je jím poslech rozhlasu přes specializovanou aplikaci. Ta může být připravena buď jen pro danou stanici, nebo společná pro více stanic. Může dokonce podporovat i příjem televizního vysílání, tedy poslech rozhlasu vysílaného dohromady třeba s pozemním televizním vysílání standardu DVB-T2. Tyto kanály máte v tomto okamžiku běžně k dispozici, někdy má dokonce televizor nebo set-top box vytvořené dva seznamy – jeden pro rozhlasové a druhý pro televizní stanice.

Klepněte pro větší obrázek

Analogové vysílání přes FM je velmi úsporné na straně přijímače. Ten i při provozu na baterie vydrží desítky a desítky hodin. Problémem je dnes kvalita vysílání spojená se značnou zaplněností pásma. Vznik nových celoplošných stanic je prakticky nereálný a stávající stanice jsou často šířeny „úsporně“. Tím trpí zvuková kvalita. Zahuštění pásma v některých případech vede až k překryvu stanic a tím pádem k rušení a nekvalitnímu příjmu.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální rozhlasové vysílání standardu DAB+ (poslední varianta DAB) je velmi úsporné na straně vysílatele. Naproti tomu u přijímače je náročnější. Kvalita je odstupňovaná podle výše datového toku, u nás se běžně vysílá pod 100 kb/s v kodeku AAC.

DAB+ dnes poskytuje velké množství stanic, pokrytí signálem je v podstatě celorepublikové. Například Český rozhlas pokrývá 95 % populace. Hovoříme zde ale o venkovním pokrytí, tedy vně budov. Vnitřní pokrytí je na řadě míst stále problematické a hodně závisí na kvalitě přijímacího členu rádia. Plány na přidávání nových vysílačů nebo navyšování výkonu budou tento problém postupně odstraňovat.

Nutno podotknout, že u nás prodávaná DAB+ rádia obsahují i analogový FM tuner, takže jejich nákupem zákazník o žádné stanice nepřijde, naopak získá větší výběr.

Klepněte pro větší obrázek

Úspornost šíření vysílání DAB+ nejlépe dokazují hodnoty, které na konferenci Digimedia 2022 prezentoval Karel Zýka z Českého rozhlasu. Spotřeba k distribuci jedné celoplošné stanice je u FM asi 840 MWh/rok. U jednoho multiplexu DAB+, který obsahuje asi patnáct stanic, je to pouhých 63 MWh/rok. U nedávno ukončeného vysílání typu AM to bylo dokonce 8 000 MWh/rok.

Klepněte pro větší obrázek

Internetové rozhlasové vysílání je dostupné v podstatě kdekoliv, kde je k dispozici internetové připojení ve formě Wi-Fi. Kvalita je velmi rozdílná. Někteří provozovatelé šíří signál třeba jen v 64 kb/s v MP3, jiní naopak překračují 128 kb/s v propracovanějším kodeku AAC (více o přenosové rychlosti a kodecích najdete v samostatném článku).

K dispozici je téměř nekonečné množství stanic z celé planety. Výběr usnadňuje vyhledávání podle kontinentu, země, žánru, nebo i prosté nalezení stanice podle jejího názvu. Jen musíme vzít v potaz spotřebovaná data. Při poslechu dvě hodiny denně a kvalitě 128 kb/s se měsíčně přenese téměř 3,5 GB dat.


Tematický speciál Domácí audio připravila společnost ETA

Další článek: Oceňovaná klávesnice Logitech MX Keys Mini teď stojí jen 1099 Kč. Ale možná vám bude vadit barva...

Témata článku: Internet, Energie, Český rozhlas, Domácí audio, Rádio, Kvalita, DAB +, Stanice, Velké nároky, Kvalita zvuku, Špatná kvalita, Vysílač, AAC, ETASex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid